reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy złożyli ok. 3,2 tys. wniosków na dofinansowanie z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy złożyli ok. 3,2 tys. wniosków na dofinansowanie z funduszy unijnych

Około 3,2 tys. wniosków o wartości ponad 12 mld zł złożyli przedsiębiorcy w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku na dofinansowanie projektów z funduszy unijnych - poinformowała w środę prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak.

Jest to o tysiąc wniosków więcej niż w całym 2008 roku, a ich wartość jest wyższa o 2 mld zł - powiedziała prezes PARP na spotkaniu z dziennikarzami.

W tym roku Agencja ogłosiła już wszystkie pierwsze rundy konkursów o dofinansowanie ze środków unijnych projektów w ramach programów: "Innowacyjna Gospodarka", "Kapitał Ludzki" oraz "Rozwój Polski Wschodniej".

Lublińska-Kasprzak oceniła, że niektóre dotacje w programie "Innowacyjna Gospodarka" cieszyły się wśród firm dużą popularnością, co spowodowało, że już pierwszego dnia wartość złożonych wniosków przekroczyła dostępny budżet i nabór został zawieszony. W ramach tego programu PARP przeprowadziła 13 konkursów na wsparcie projektów dla przedsiębiorców i organizacji otoczenia biznesu. Najwięcej wniosków, bo ponad 820 wpłynęło od firm, które ubiegały się o dofinansowanie na elektroniczne usługi. Chodzi m.in. o zakładanie portali społecznościowych czy korzystanie z archiwów elektronicznych.

Agencja zwraca uwagę na oryginalne pomysły na e-usługi, bo tylko takie mają szansę powodzenia na rynku.

"Już pierwszego dnia wartość złożonych wniosków przekroczyła kwotę blisko 141 mln zł, przewidzianą na dofinansowanie e- biznesowych projektów w pierwszej rundzie. Ostatecznie łączna wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi prawie 500 mln zł" - wyjaśniła prezes PARP.

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się również wśród przedsiębiorców dotacje na prowadzenie działalności badawczo- rozwojowej i wdrażanie nowych wzorów przemysłowych. Wartość złożonych wniosków na ten cel (było ich 47) wyniosła ponad 244 mln zł.

Po raz pierwszy w tym roku mali i średni przedsiębiorcy mogli składać wnioski o dofinansowanie działalności eksportowej. Do 30 marca do PARP trafiło ponad 300 wniosków na kwotę prawie 3 mln zł. Wartość dofinansowania w pierwszym etapie realizacji projektu może wynieść maksymalnie 10 tys. zł.

Lublińska-Kasprzak zapowiedziała, że jeszcze w kwietniu małe firmy będą mogły ubiegać się o fundusze na działalność innowacyjną. Na ten cel przewidziano z krajowych środków budżetowych 7,65 mln zł z programu "Bony na innowacje".

"Przedsiębiorstwo może otrzymać jednorazowy bon o wartości 10 tys. zł na podjęcie współpracy z jednostką badawczo-rozwojową, w tym m.in. z uczelnią wyższą" - dodała.

Przedsiębiorcy, firmy szkoleniowe oraz uczelnie mogły starać się również do końca marca br. o dofinansowanie szkoleń. Łącznie do PARP wpłynęło 1 tys. 100 wniosków o wartości ponad 2,1 mld zł, podczas gdy budżet na ten rok przewiduje 509 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama