REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy złożyli ok. 3,2 tys. wniosków na dofinansowanie z funduszy unijnych

REKLAMA

Około 3,2 tys. wniosków o wartości ponad 12 mld zł złożyli przedsiębiorcy w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku na dofinansowanie projektów z funduszy unijnych - poinformowała w środę prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak.

Jest to o tysiąc wniosków więcej niż w całym 2008 roku, a ich wartość jest wyższa o 2 mld zł - powiedziała prezes PARP na spotkaniu z dziennikarzami.

REKLAMA

W tym roku Agencja ogłosiła już wszystkie pierwsze rundy konkursów o dofinansowanie ze środków unijnych projektów w ramach programów: "Innowacyjna Gospodarka", "Kapitał Ludzki" oraz "Rozwój Polski Wschodniej".

Lublińska-Kasprzak oceniła, że niektóre dotacje w programie "Innowacyjna Gospodarka" cieszyły się wśród firm dużą popularnością, co spowodowało, że już pierwszego dnia wartość złożonych wniosków przekroczyła dostępny budżet i nabór został zawieszony. W ramach tego programu PARP przeprowadziła 13 konkursów na wsparcie projektów dla przedsiębiorców i organizacji otoczenia biznesu. Najwięcej wniosków, bo ponad 820 wpłynęło od firm, które ubiegały się o dofinansowanie na elektroniczne usługi. Chodzi m.in. o zakładanie portali społecznościowych czy korzystanie z archiwów elektronicznych.

Agencja zwraca uwagę na oryginalne pomysły na e-usługi, bo tylko takie mają szansę powodzenia na rynku.

REKLAMA

"Już pierwszego dnia wartość złożonych wniosków przekroczyła kwotę blisko 141 mln zł, przewidzianą na dofinansowanie e- biznesowych projektów w pierwszej rundzie. Ostatecznie łączna wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi prawie 500 mln zł" - wyjaśniła prezes PARP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się również wśród przedsiębiorców dotacje na prowadzenie działalności badawczo- rozwojowej i wdrażanie nowych wzorów przemysłowych. Wartość złożonych wniosków na ten cel (było ich 47) wyniosła ponad 244 mln zł.

Po raz pierwszy w tym roku mali i średni przedsiębiorcy mogli składać wnioski o dofinansowanie działalności eksportowej. Do 30 marca do PARP trafiło ponad 300 wniosków na kwotę prawie 3 mln zł. Wartość dofinansowania w pierwszym etapie realizacji projektu może wynieść maksymalnie 10 tys. zł.

Lublińska-Kasprzak zapowiedziała, że jeszcze w kwietniu małe firmy będą mogły ubiegać się o fundusze na działalność innowacyjną. Na ten cel przewidziano z krajowych środków budżetowych 7,65 mln zł z programu "Bony na innowacje".

"Przedsiębiorstwo może otrzymać jednorazowy bon o wartości 10 tys. zł na podjęcie współpracy z jednostką badawczo-rozwojową, w tym m.in. z uczelnią wyższą" - dodała.

Przedsiębiorcy, firmy szkoleniowe oraz uczelnie mogły starać się również do końca marca br. o dofinansowanie szkoleń. Łącznie do PARP wpłynęło 1 tys. 100 wniosków o wartości ponad 2,1 mld zł, podczas gdy budżet na ten rok przewiduje 509 mln zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA