REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka jest różnica między postępowaniem pojednawczym, a mediacją?

Zarówno w postępowaniu mediacyjnym, jak i w postępowaniu pojednawczym strony mogą zawrzeć ugodę. Czym zatem różnią się te dwie instytucje?

Mediacja a postępowanie upominawcze

Sąd może aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia skierować strony do mediacji. Po zakończeniu tego posiedzenia jest to także możliwe, ale tylko na zgodny wniosek stron. Jak wygląda postępowanie mediacyjne? Czy mediacja jest możliwa także w postępowaniu upominawczym?

Podjęcie zawieszonego postępowania

W przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego sąd będzie może zawiesić toczące się postępowanie cywilne. Co do zasady, w przypadku ustania przyczyny zawieszenia danego postępowania, sąd wydaje postanowienie o jego ponownym podjęciu. Jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczny będzie wniosek stron.

Jak zawieszenie postępowania wpływa na bieg terminów?

Zawieszenie postępowania jest przerwą w toczącym się postępowaniu. Wydawać by się mogło, iż w tym w zasadzie nic się nie dzieje. Warto jednak zwrócić uwagę, że w określonych przypadkach zawieszenie może mieć różny wpływ na bieg terminów. Sąd tylko w przypadkach określonych w ustawie może zawiesić postępowanie.

REKLAMA

Czy odpis z księgi wieczystej nie będzie już potrzebny przy wniosku kredytowym

Elektroniczny dostęp do ksiąg wieczysty przyciągnął już uwagę pierwszych banków. Chodzi mianowicie o BOŚ i Bank Polskiej Spółdzielczości, gdzie nie ma już obowiązku przedstawienia odpisu księgi na etapie składania wniosku kredytowego. Ponadto pracownicy kilku innych banków już wcześniej dostarczali odpis za klienta.

Budownictwo w Polsce w dobrej formie

Czerwcowy wynik produkcji budowlano-montażowej w Polsce nie zaskoczył. Nadal można raczej mówić o stagnacji niż wzroście. Jednak z punktu widzenia stabilności ożywienia gospodarczego przyspieszenie w budownictwie wydaje się jednym z ważniejszych czynników.

Euro osiągnęło kolejny szczyt

W godzinach nocnych doszło jednak do naruszenia piątkowego szczytu na 1,3007 i ustanowienia kolejnego na 1,3028. Euro wsparły informacje z Europejskiego Banku Centralnego, który zdaje się wycofywać ze swych operacji na rynku obligacji (wykup papierów zagrożonych krajów strefy euro), co może być sygnałem, iż perspektywy dla rynku długu w Eurolandzie zaczynają się poprawiać.

Jak wyłączyć zbędne programy startujące wraz z systemem?

Bardzo dużo aplikacji i programów zaprojektowano tak, żeby uruchamiały się automatycznie wraz ze startem systemu. Producenci oprogramowania często ustawiają swoje narzędzia w taki sposób, aby otwierały się w tle. Użytkownik wtedy nie wie, że zostały uruchomione, jednak po włączeniu okienko programu otwiera się niemal natychmiast. To przydatne, gdy używamy jakiegoś programu dość często, jednak aplikacje, z których korzystamy rzadko lub w ogóle nie powinny niepotrzebnie zajmować zasobów systemowych. Czasami warto samodzielnie zdecydować, który program powinien startować wraz z Windows, czy nie.

REKLAMA

Dlaczego nie warto wybierać na oszczędzanie zwykłego konta ROR

W czerwcu inflacja wzrosła o 0,3% w porównaniu do maja br. Oznacza to, że nasze pieniądze ponownie straciły na wartości. Mimo to ponad 35 mld zł leży na bankowych kontach, których oprocentowanie jest bliskie zeru.

Jak wybrać odpowiedni procesor do komputera i serwera?

Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują szereg okoliczności uzasadniających obligatoryjne zawieszenie przez sąd postępowania z urzędu. Z kolei niektóre przyczyny będą stanowiły podstawę do zawieszenia przez sąd postępowania, jednak celowość zawieszenia będzie podlegała ocenie sądu.

Czym jest użytkowanie?

Użytkowanie obok zastawu, służebności, hipoteki i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. To właśnie użytkownikowi przysługuje najszerszy zakres uprawnień w stosunku do cudzej rzeczy. W jaki sposób można ustanowić użytkowanie?

Spadki na giełdzie winą Amerykanów

Expander podsumował najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (12-18.07.2010r.) oraz przedstawił przewidywania na najbliższą przyszłość. Jak wynika z tygodniowego przeglądu rynków, wśród inwestorów panował niepoprawny optymizm, którego wydawało się nic nie mogło zachwiać… aż do słabego odczytu indeksu Michigan.

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Możesz domagać się wydania korzyści w naturze lub gdyby to było niemożliwe - zwrotu wartości - w przypadku gdy ktoś bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową twoim kosztem. Na czym polega obowiązek wydania korzyści, co w przypadku gdy ktoś rozporządził już uzyskaną twoim kosztem korzyścią na rzecz innej osoby. Czy obowiązek ten może wygasnąć?

Zmiany na rynku telekomunikacyjnym

Rosnąca produkcja

Produkcja przemysłowa była w ubiegłym miesiącu wyższa o 14,5 proc w stosunku do czerwca 2009 r. W porównaniu z majem 2010 r. zwiększyła się natomiast o 7 proc.

Czy należy odtworzyć dokumenty zniszczone przez powódź

W wyniku powodzi zniszczeniu uległa moja dokumentacja podatkowa z okresu ostatnich dwóch lat. Czy mam obowiązek odtworzyć tę dokumentację?

Rejestracja zbiorów danych osobowych

Kiedy, w jakiej sytuacji przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić do GIODO zbiory danych klientów i kontrahentów? Czy dane osób fizycznych i podmiotów gospodarczych gromadzone do innych celów niż księgowe muszą być zawsze rejestrowane?

Przedsiębiorcy chcą legalnie wysyłać faktury e-mailem

Przedsiębiorcy chcą korzystać z faktur w formie elektronicznej oraz faktur przesyłanych mailem bez potrzeby stosowania podpisu elektronicznego lub systemu elektronicznej wymiany danych (EDI).

Podatnicy VAT mogą nadal stosować „stare” wzory deklaracji VAT

Minister Finansów zadecydował, że podatnicy mogą nadal składać „stare” deklaracje VAT. Ostatecznym terminem upływu ważności tych deklaracji jest ostatni okres rozliczeniowy 2010 r. 

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej

Licytacja komornicza może być dobry sposobem na dużo tańszy zakup nieruchomości. Cena wywoławcza może wynosić 3/4, a nawet 2/3 wartości nieruchomości. Należy jednak upewnić się, że dłużnik, którego lokal jest licytowany, nie podpisał z osobą trzecią umowy najmu lub dzierżawy.

Jak działają słuchawki bezprzewodowe dla biura

Wraz z rozwojem call-center, na rynku pojawiają się nowe modele słuchawek, oferujących innowacyjne możliwości prowadzenia rozmów metoda bezprzewodową.

Indeks PMI daje nadzieję inwestorom

Kolejne wiadomości wskazują na osłabienie brytyjskiego rynku nieruchomości i zapowiadają trudniejsze czasy dla niego. Z kolei wysoki odczyt czerwcowego PMI podnosi oczekiwania względem danych o produkcji przemysłowej za ten okres.

Na czym polega wybór firmy flotowej

Wybierając firmę flotową trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które pozwolą firmie na czerpanie rzeczywistych korzyści z wynajmu aut. Eksperci zaznaczają, że jednym z nich są kwestie finansowe. przeczytaj, jak skutecznie wybrać leasingodawcę.

Za ile można sprzedać samochód po wynajmie

Cena, po której samochód z wynajmu długoterminowego zostaje odsprzedany autokomisowi lub dealerowi, by następnie trafić do klienta detalicznego na rynku wtórnym, zależy od wielu czynników.

Czy Węgry wpłyną na rynki finansowe

Decyzja agencji Moody’s, która dzisiaj rano obniżyła rating dla Irlandii do AA2 z AA1 nie zrobiła na inwestorach większego znaczenia. Po prostu oceny ratingów zostały urealnione do bieżącej sytuacji gospodarczo-fiskalnej i podobnie jak wcześniejsze decyzje ws. Hiszpanii, czy Portugalii nie staną się pretekstem do wyprzedaży eurowaluty.

Ożywienie na rynku leasingu samochodów

Do firm wynajmu wpływa wiele nowych zapytań ofertowych, a potencjalni klienci częściej niż w ubiegłym roku ogłaszają przetargi. Instytucje finansowe przychylniej patrzą na klientów, którzy szukają środki na pokrycie kosztów leasingu.

Jak skonfigurować UAC w Windows 7?

Wysoka temperatura w mieszkaniu - jak można ją zwalczyć

Za nami upalny tydzień, który jeszcze w tym roku może się powtórzyć. Jak można walczyć z upałem w mieszkaniu i ile może nas to kosztować?

Znużeniu pracowników można zapobiec

Doświadczony menedżer wie, że znużony pracownik jest mniej wydajny. Warto jest zatem pomóc swoim podwładnym pokonać zmęczenie. Naucz ich posługiwać się np. wizualizacją.

Jakie powinny być słuchawki dla call center

Wybór zestawów słuchawkowych do firmy powinien opierać się na analizie potrzeb zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Komplety, które nie posiadają blokad przed przekroczeniem granicznych progów dźwięku stanowią zagrożenie dla pracownika.

Jak motywować sprzedawców do efektywnej sprzedaży?

Każdy menedżer zadaje sobie podobne pytania: Co zrobić aby lepiej sprzedawali? Jak ich zachęcić do lepszych wyników? Ty wiesz i oni też wiedzą, że im więcej będą mieli klientów, im większą będą mieli sprzedaż tym więcej będą zarabiali pieniędzy.

Czy ceny mieszkań faktycznie wzrosły w II kw. 2010r.

Jak wynika z obserwacji cen zamieszczonych w ofertach sprzedaży, drugi kwartał 2010 r. przyniósł wzrosty cen mieszkań w największych miastach Polski. Kupujący nie powinni się jednak obawiać. Okazuje się, że ten wzrost w części miast jest jedynie marzeniem sprzedających. Po przeanalizowaniu cen po jakich faktycznie były zawierane transakcje przez Expandera i szybko.pl wynika, że w trzech z pięciu badanych miast ceny tak naprawdę spadły.

Ranking lokat bankowych - lipiec 2010

Banki w ciągu ostatnich kilku tygodni wykazywały mniejszą chęć do zmian wysokości odsetek lokat bankowych. Wynikiem tego, tendencje do ich obniżania i podwyższania były zrównoważone - dwa mniejsze banki zdecydowały się na obniżki, dwa większe zwiększyły atrakcyjność swej oferty. Można więc się odczuć wyczekiwanie na to, jak zmieniać się będzie sytuacja na rynku w najbliższych miesiącach.

Jak wybrać dobrego trenera sprzedaży?

Wiele firm, których pozycja na rynku zależy od dobrze zarządzanej grupy handlowców i od samych umiejętności sprzedaży tychże handlowców często przeoczy moment, w którym trzeba przeznaczyć „duże” pieniądze na cykliczne szkolenia w zakresie wzmacniania umiejętności sprzedażowych i kompetencji zarządzania zespołem.

Czeka nas gorączka zbiorowych pozwów

Przedsiębiorcy po cichu mówią o 19 lipca 2010 roku: czarny poniedziałek. Dziś wchodzi w życie ustawa o pozwach zbiorowych. – To początek prawdziwej lawiny – przewiduje Paweł Pietkiewicz, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Przedsiębiorcy nie mogą przetrzymywać dowodów osobistych klientów

Przedsiębiorcy prowadzący wakacyjne kurorty muszą pamiętać o ochronie danych osobowych. Hotele nie mają prawa brać w zastaw dowodów osobistych klientów.

Oddział przedsiębiorcy jako wykonawca

Dokonując oceny formalnej ofert, zamawiający musi sprawdzić, czy podmiot ubiegający się o zamówienie ma zdolność do bycia wykonawcą.

Trudne warunki do spełnienia dla przedsiębiorców inwestujących w SSE

Przedsiębiorcy skarżą się, że w obecnej sytuacji rynkowej najtrudniejszym dla nich warunkiem do spełnienia staje się obowiązek minimalnego poziomu zatrudnienia, określonego w zezwoleniu na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Firmy będą mogły ubiegać się o pomoc na restrukturyzację lub modernizację

Od 1 do 14 września przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc publiczną na restrukturyzację lub modernizację swoich firm. Resort skarbu przewidział na ten cel 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformowało biuro prasowe MSP.

Dofinansowanie wypoczynku pracowników

Pracodawca w ramach prowadzonej działalności socjalnej udziela pracownikom pomocy w finansowaniu różnych form wypoczynku. Dodatkowo, stosownie do możliwości i warunków zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników.

Można już składać pozwy zbiorowe

W poniedziałek weszły w życie przepisy o pozwach zbiorowych. Prawnicy będą organizować grupy występujące z roszczeniami przeciw firmom - oceniają eksperci z kancelarii CMS Cameron McKenna. Przedsiębiorcy ostrzegają przed bankructwami, zwłaszcza mniejszych firm.

Czy wiesz jak tanio zakupić sprzęt AGD?

Zastanawiasz się nad zakupem sprzętu AGD, a nie chcesz wydać majątku? Oto moje rady.

Czy instalowanie programu antywirusowego jest potrzebne?

Jak sprawnie poruszać się po kartach w przeglądarce Firefox?

Przeglądanie witryn internetowych w osobnych kartach przeglądarki internetowej jest niewątpliwie o wiele wygodniejsze niż skakanie między osobnymi oknami. Takie rozwiązanie pozwala na sprawniejsze i szybsze odwiedzanie ulubionych stron. Jest jednak sposób na to, aby wykonywać codzienne operacje na kartach jeszcze wygodniej.

Firmy powinny postawić na samochody o niższej emisji spalin

Powszechnie jest wiadomo, że samochody przyjazne środowisku są wciąż wyjątkiem w polskich flotach. Zdaniem ekspertów KBC Autolease, zmiany w tym obszarze mogą wymusić regulacje podatkowe wspierające pojazdy o niższej emisji spalin, rozwój technologii i odpowiednia polityka cenowa producentów.

Zanim wyruszysz w delegację sprawdź stan techniczny samochodu

Drobna usterka samochodu w podróży może zepsuć zarówno służbowy, jak i prywatny. Ponadto uszczupli to portfel właściciela. Czy wiesz, że na przegląd auta przed dłuższą drogą wystarczy jedna godzina?

Potwierdzenie wywozu w eksporcie pośrednim

Nie jest tajemnicą, że eksport towarów jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Dla eksportu towarów została przewidziana preferencyjna i warunkowa stawka VAT wynosząca 0% podstawy opodatkowania.

Jak uzyskać dostęp do dodatkowych motywów?

System Windows 7 oferuje swoim użytkownikom odpowiednie motywy Aero dobierane na podstawie języka i lokacji. Istnieje jednak łatwy sposób, aby uzyskać dostęp do wszystkich motywów graficznych, przeznaczonych dla innych państw.

Kto ma zdolność procesową?

Zdolność procesowa to zdolność danego podmiotu do samodzielnego podejmowania czynności procesowych takich jak wytaczanie powództw czy zaskarżanie orzeczeń sądowych zarówno w postępowaniu procesowym jak i nieprocesowym, a także w innych rodzajach postępowania cywilnego. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego określają komu przysługuje zdolność procesowa.

REKLAMA