REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w lipcu 2010

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku akcyjnych funduszy inwestujących za granicą największy zamęt w lipcu wprowadzała sytuacja na rynku walutowym. Inwestorzy wciąż byli niepewni swojej sytuacji przez silne umocnienie złotego, które mogło zamienić oczekiwane przez zyski w niespodziewane straty.

REKLAMA

Polscy inwestorzy mają dostęp do coraz większej liczby funduszy inwestycyjnych. Powstają nie tylko nowe podmioty zarządzane przez firmy krajowe. Rośnie także liczba funduszy zarządzanych przez firmy zagraniczne, które zgodnie z dyrektywą UCITS, na zasadzie „jednolitego paszportu europejskiego” oferują swoje produkty inwestycyjne w naszym kraju. Fundusze te dają możliwość inwestowania praktycznie na całym świecie. Mimo to rodzimi inwestorzy są bardzo przywiązani do krajowych funduszy, i to tych inwestujących głównie w polskie papiery wartościowe. Oczywiście można znaleźć wiele argumentów przemawiających za takim postępowaniem, takich jak dobre perspektywy polskiej gospodarki, brak ryzyka kursowego, czy też większa znajomość lokalnego rynku. Z drugiej jednak strony, nawet najbardziej zróżnicowany portfel inwestycyjny, jeżeli ograniczony jest tylko do rynku lokalnego, nie da niestety pełnych korzyści jakie można odnieść z globalnej dywersyfikacji. Racjonalnie postępujący posiadacze funduszy powinni wzbogacić swoje aktywa o podmioty inwestujące za granicą.

REKLAMA

Wychodząc naprzeciw tym, którzy chcieliby rozpocząć śledzenie wyników funduszy zagranicznych, firma Expander – Niezależny Doradca Finansowy, rozpoczęła publikowanie comiesięcznego zestawienia wyników akcyjnych funduszy inwestujących za granicami Polski. W zestawieniu biorą udział wyłącznie akcyjne fundusze otwarte polskich Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz notyfikowane w Polsce zagraniczne fundusze typu open-end (SICAV). Wszystkie prezentowane stopy zwrotu zostały obliczone po przeliczeniu jednostek i indeksów na walutę polską. Szczegółowe zasady sporządzania tych zestawień znajdują się w załączniku.

Polecamy: Kalkulator wymiany walut

REKLAMA

W grupie funduszy rynków rozwiniętych najlepiej zachowywały się w ubiegłym miesiącu fundusze inwestujące na giełdach europejskich. W lipcu wyrastały przede wszystkim akcje przedsiębiorstw notowanych w Hiszpanii i Grecji, odreagowując wcześniejsze spadki spowodowane eskalacją kryzysu zadłużeniowego. Główny indeks hiszpańskich akcji IBEX 35 wzrósł o 13,3% w skali miesiąca, a średnia giełdy ateńskiej zanotowała zwyżkę w wysokości aż 17,3%. Pozostałe giełdy na starym kontynencie również radziły sobie nie najgorzej notując co najmniej kilkuprocentowe zyski. Przedstawione w tabeli stopy zwrotu zanotowane przez fundusze nie są już jednak tak imponujące, głównie z powodu europejskiej waluty słabnącej w relacji do złotego (przedstawione stopy zwrotu obliczone zostały po przeliczeniu na PLN).

W stosunku do złotego osłabiało się nie tylko euro. Nasza waluta była w lipcu jedną z mocniejszych na rynku walutowym, a spadek wspólnej waluty o 3% w skali miesiąca był jednym z najmniejszych. Dużo bardziej złoty wzmocnił się np. w stosunku do dolara czy też jena. Dziewięcioprocentowy spadek pary USD/PLN był główna przyczyną niezbyt dobrych wyników funduszy inwestujących w USA, mimo, że sam indeks S&P 500 wzrósł w ubiegłym miesiącu o 7%. Wyceniany w złotych jen spadł mniej, bo „tylko” o 6,7%, jednak stopa zwrotu z japońskich akcji należała do jednych z najmniejszych (Nikkei 225 wzrósł w lipcu tylko o 1,6%) i stąd też fundusze inwestujące w Kraju Kwitnącej Wiśni okupują końcówkę tabeli miesięcznych stóp zwrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W segmencie rynków wschodzących także królowały akcje krajów europejskich oraz giełda turecka. Waluty krajów Nowej Europy, podobnie jak złoty, były w ubiegłym miesiącu relatywnie silne, co nie spowodowało obniżenia dobrych stóp zwrotu z akcji. Zresztą w portfelu funduszy europejskich rynków wschodzących znajduje się z pewnością duży udział akcji polskich, a indeks największych polskich spółek zyskał w ubiegłym miesiącu aż 9%. W lipcu zdecydowanie odżyły akcje chińskie. Główne indeksy wzrosły w przeciągu tego miesiąca o 10%. Niestety nie widać tego wzrostu w wynikach funduszy przeliczonych na polską walutę, gdyż chiński juan mocno osłabił się w zeszłym miesiącu do złotego. Najgorsze okazały się dla inwestorów inwestycje w akcje indyjskie. Nie dość, że indeks Sensex 30 wzrósł w skali ubiegłego miesiąca tylko o niecały 1%, to jeszcze indyjska rupia osłabiła się do złotego o 9%.

Zobacz także serwis: Kursy walut

Jak widać, notowania walut, mogą mieć olbrzymie znaczenie dla wyników zagranicznych inwestycji. Nawet dobre wytypowanie rosnącego zagranicznego rynku nie gwarantuje sukcesu, jeżeli w okresie naszych inwestycji znacznie umocni się polska waluta – tak jak to miało miejsce w lipcu. Rozwiązaniem mogą okazać się fundusze zabezpieczone przed ryzykiem walutowym. Polscy inwestorzy mogą już kupować jednostki takich funduszy, jednak wciąż nie jest to duża oferta na naszym rynku (fundusze tego typu nie zostały umieszczone w zestawieniu). Trzeba jednak pamiętać, że polska waluta nie tylko się umacnia – w ostatnich latach mieliśmy także do czynienia ze znacznym osłabieniem złotego. A wtedy fundusze zabezpieczone przed ryzykiem walutowym nie pozwalają niestety na osiągnięcie dodatkowych zysków. Wydaje się więc, że szczególnie w dłuższym okresie lepiej pogodzić się z istnieniem ryzyka walutowego i potraktować różnorodność walutową portfela inwestycyjnego jako jeszcze jedną formę dywersyfikacji.

//g1.infor.pl/p/_files/98000/wyniki_akcyjnych_funduszy_zagranicznych_w_lipcu_48782.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Wyniki akcyjnych funduszy zagranicznych
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA