REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może prowadzić działalność gospodarczą

Bogusław Nowakowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy pracownika na stanowisku informatyka na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ten dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych – naprawczych. Pracownik wykorzystał 182 dni zasiłku chorobowego i obecnie otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne płatne z ZUS. Ostatnio wpłynęła do naszego zakładu dokumentacja od firmy współpracującej z nami, w której znajdują się dokumenty potwierdzające, że nasz pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim wykonywał pracę w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim, a obecnie pobierający świadczenie rehabilitacyjne, musi powstrzymywać się tylko od pracy, natomiast może wykonywać działalność gospodarczą?

RADA

REKLAMA

Państwa pracownik w związku z trwającą chorobą powinien powstrzymać się nie tylko od pracy w Państwa firmie, ale także od wykonywania działalności gospodarczej. W przeciwnym przypadku traci prawo do zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy zachodzi podejrzenie, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim/świadczeniu rehabilitacyjnym wykorzystuje je niezgodnie z przeznaczeniem lub wykonuje w tym czasie inną pracę zarobkową, pracodawca zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych może samodzielnie skontrolować tego pracownika. W Państwa przypadku świadczenia chorobowe wypłaca ZUS, co oznacza, że zatrudniali Państwo na dzień 30 listopada 2009 r. mniej niż 20 ubezpieczonych. W razie podejrzenia, że pracownik nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie od pracy, z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli należy zwrócić się do ZUS.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich/świadczenia rehabilitacyjnego od pracy polega na ustaleniu, czy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracownik:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wykonuje inną pracę zarobkową,

• wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

Wykonywanie w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego. Przez pracę zarobkową należy rozumieć każdą pracę przynoszącą ubezpieczonemu przychód, niezależnie od jej podstawy prawnej, a więc niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej czy w ramach własnej działalności gospodarczej.

WAŻNE!

Za pracę zarobkową uważa się wszelkie czynności zmierzające do osiągnięcia zarobku, choćby były to czynności nieobciążające w sposób istotny organizmu.

REKLAMA

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty kontrolowanym zaświadczeniem lekarskim, a w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego - za cały miesiąc kalendarzowy, w którym stwierdzono te okoliczności (art. 17 i art. 22 ustawy zasiłkowej). Zasada ta ma zastosowanie nawet wówczas, gdy ubezpieczony wykonywał pracę w okresie orzeczonej niezdolności do pracy tylko przez jeden dzień.

Jeżeli podejrzewają Państwo, że pracownik nieprawidłowo wykorzystuje okres, na który przyznano mu zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, należy zwrócić się do ZUS z prośbą o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego. Jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że pracownik wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem, tj. wykonywał czynności mogące przedłużyć okres niezdolności do pracy, osoby kontrolujące sporządzą protokół z przeprowadzonej kontroli. Wskażą w nim, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego i przedłożą protokół kontrolowanemu pracownikowi, który będzie mógł wnieść do niego uwagi i zastrzeżenia.

Sporządzony protokół stanowi podstawę do wydania decyzji przez ZUS o odmowie wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres objęty kontrolowanym zaświadczeniem lekarskim o czasowej niezdolności do pracy lub świadczenia rehabilitacyjnego za cały miesiąc.

REKLAMA

Wątpliwości, czy zwolnienie na czas niezdolności od pracy było wykorzystywane niezgodnie z jego celem, rozstrzyga ZUS. W miarę potrzeby ZUS występuje do lekarza leczącego o wydanie opinii i wydaje decyzję, od której przysługują środki odwoławcze do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli ZUS uzyska niebudzące wątpliwości informacje z innych instytucji czy podmiotów o wykonywaniu pracy przez ubezpieczonego w okresie czasowej niezdolności do pracy, może wydać decyzję na podstawie tych informacji. Posiadają Państwo materiały wskazujące, że pracownik w okresie niezdolności do pracy wykonywał pracę w zakresie swojej działalności gospodarczej. Jest to podstawa do wydania przez ZUS decyzji o odmowie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego za miesiąc, w którym udowodniono wykonywanie działalności zarobkowej.

• art. 17, art. 22 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),

• § 1, § 4, § 9-10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. Nr 65, poz. 743).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Świadczenia z chorobowego ubezpieczenia społecznego mają rekompensować straty w dochodach uzyskiwanych z pozarolniczej działalności. Niedopuszczalne jest pobieranie tych świadczeń w razie uzyskiwania przez ubezpieczonego dotychczasowych dochodów ze względu na kontynuowanie przez niego działalności pozarolniczej w nieumniejszonym zakresie, mimo iż wykonywanie tej działalności nie obciążało w istotny sposób organizmu. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2007 r., I UK 145/07, M.P.Pr. 2008/4/212)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA