REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zawsze można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który w czasie zwolnienia lekarskiego podjął pracę

Joanna Grzelińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Jeden z naszych pracowników zatrudniony na stanowisku zbrojarza przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dowiedzieliśmy się, że w jego trakcie wykonuje pracę w innej firmie budowlanej. Czy w takim przypadku możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie?

RADA

REKLAMA

 Jeżeli mają Państwo wystarczające dowody na to, że pracownik rzeczywiście nie stosuje się do zaleceń lekarskich i wykonuje pracę w czasie zwolnienia lekarskiego, mogą Państwo zwolnić go dyscyplinarnie.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z winy pracownika bez wypowiedzenia m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Jednym z takich podstawowych obowiązków jest dbanie o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy).

W wyroku z 16 listopada 2000 r. (I PKN 44/00, OSNP 2002/10/239) Sąd Najwyższy wskazał, że „podjęcie przez pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby czynności zarobkowych sprzecznych ze wskazaniami lekarskimi nie jest wykonywaniem obowiązku troski o dobro zakładu pracy”. Jest tak nawet wówczas, gdy pracodawca, bez swojej wiedzy i zgody, przy okazji podjęcia pracy zarobkowej przez pracownika uzyskał korzyść majątkową. Zdaniem sądu, przejawem troski o dobro pracownika jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy. Zatem ustalenie przez pracodawcę, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, a tym samym stanowić podstawę dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Wykonywanie pracy w innej firmie w czasie zwolnienia lekarskiego jest bowiem wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca musi mieć pewność co do niestosowania się przez pracownika w trakcie zwolnienia do zaleceń lekarskich i tego, że pracownik nie powstrzymuje się od wykonywania czynności, które faktycznie negatywnie wpływają na odzyskiwanie przez niego zdolności do pracy.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik firmy budowlanej przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca otrzymał informację, że w tym czasie wykonuje on pracę u innego pracodawcy. Inni pracownicy firmy widzieli go bowiem, jak pracuje przy remoncie bloku. Pracodawca pojechał na miejsce, gdzie pracuje pracownik, razem z dwoma innymi pracownikami. Na miejscu otrzymane wcześniej przez pracodawcę informacje się potwierdziły. Pracodawca sporządził protokół poświadczony przez dwóch pracowników, stwierdzający wykonywanie pracy przez pracownika w czasie zwolnienia lekarskiego. Następnie pracodawca zwolnił pracownika dyscyplinarnie z powodu wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem. W takiej sytuacji pracodawca w razie sporu sądowego będzie mógł wykazać, że zwolnienie dyscyplinarne było uzasadnione.

Jednak nie zawsze podjęcie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego będzie uzasadniało zwolnienia pracownika z pracy. Często będzie to zależało od wskazań lekarskich, schorzenia pracownika oraz rodzaju podjętej pracy. Takie samo stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy. W wyroku z 19 stycznia 1998 r. (I PKN 486/97, OSNAP 1998/23/687) Sąd Najwyższy uznał, że „nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wykonywanie w czasie zwolnienia chorobowego pracy, która nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarskimi”.

PRZYKŁAD

Pracownica pracuje na podstawie umowy o pracę jako sprzątaczka. Dodatkowo wykonuje pracę nakładczą polegającą na składaniu długopisów. Pracownica złamała nogę. Lekarz wydał jej zwolnienie lekarskie i poinformował, że nie ma przeciwwskazań lekarskich, aby w czasie tego zwolnienia wykonywała pracę nakładczą. Pracownica przedstawiła swojemu pracodawcy zwolnienie lekarskie i w czasie tego zwolnienia wykonywała pracę nakładczą. W takim przypadku, mimo wykonywania pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego, zwolnienie dyscyplinarne pracownika może zostać zakwestionowane przez sąd pracy.

• § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),

• art. 52 § 1 pkt 1, art. 100 § 2 pkt 4, art. 211 pkt 5 Kodeksu pracy.

Joanna Grzelińska

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA