REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek wewnętrzny priorytetem

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w trakcie spotkania z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michelem Barnierem zapowiedział, ze dla polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej priorytetem będzie rozwój rynku wewnętrznego. Spotkanie zostało zorganizowane 21 października 2010 r. w Warszawie.

Ministerstwo Gospodarki o szansach dla przedsiębiorców

– Polska marka jest coraz bardziej rozpoznawalna na rynkach zagranicznych. Dzięki działaniom prowadzonym przez MG, polskie firmy mają większą szansę zaistnieć na rynkach międzynarodowych – ocenił wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Głos zabrał w trakcie otwarcia Forum Edukacyjnego MSP, które odbyło się 20 października 2010 r. w Warszawie.

Dobra organizacja pracy w polskich firmach

Przeszło 80 proc. pracujących Polaków twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, ponad 90 proc. oświadcza, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Senat za nowelą ustaw o PIT, CIT i podatku ryczałtowym

Senat poparł nowelę ustaw o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, zawierającą techniczne zmiany związane z wejściem w życie nowych przepisów nt. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Do regulacji tych odnoszą się niektóre zapisy ustaw podatkowych.

REKLAMA

Zmiany w VAT mniej uciążliwe dla firm

Po zmianie stawki VAT firmy telekomunikacyjne nie będą musiały informować indywidualnie swoich klientów o zmianie cennika - przewiduje jedna z poprawek komisji finansów do projektu ustawy okołobudżetowej. Takich zmian oczekiwali przedsiębiorcy.

Senat przyjął ustawę o wolnym w Trzech Króli

Senat przyjął nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza dzień wolny od pracy 6 stycznia - w święto Trzech Króli.

Komisja za poprawkami do ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych

Chorzy na epilepsję będą uznawani za niepełnosprawnych w stopniu znacznym - zakłada poprawka do projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych, którą poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Ugoda pod nadzorem sądu

Powszechnie wiadomo, że wierzyciel ma do wyboru dwie drogi dochodzenia swojej wierzytelności od dłużnika: polubowną (polegającą na nakłonieniu dłużnika do spłaty długu w toku negocjacji) oraz drogę przymusowego wyegzekwowania należności, tj. skierowanie sprawy do sądu, a następnie do komornika - dużo bardziej nieprzyjemną i stresującą dla osoby zadłużonej. Jednak niewielu dłużników wie, że istnieje także trzeci sposób rozwiązania problemu zadłużenia.

REKLAMA

Jakie są zasady ochrony własności intelektualnej na portalach społecznościowych?

Zasadą działania portali społecznościowych to często udostępnianie innym użytkownikom określonych treści (zdjęć, filmów, itp.). Nierzadko treści te są przedmiotami własności intelektualnej, chronionymi prawem, którego naruszenie powoduje możliwość wystąpienia przez osobę uprawnioną z odpowiednimi roszczeniami względem użytkownika, który rozpowszechnia treści.

Nowy BlackBerry Style 9670 – ładny i stylowy?

Telefony BlackBerry od zawsze kojarzyły się z biznesem. Również ich design nie był ani nowatorski, ani szczególnie przyjazny. Oczywiście telefony mogły się podobać, ale nie należały one do stylistycznej czołówki. Nowy model Style 9670 ma przełamywać stereotyp BlackBerry, jako telefonu jedynie dla panów w garniturach. Czy operacja zakończyła się sukcesem?

Samsung Wave 533 – wygoda i rozrywka z klawiaturą QWERTY

Obok Samsunga Wave 723 z zacięciem biznesowym, koreański producent wprowadził na nasz rynek model oznaczony numerkiem 533. Dla kogo skierowany jest Samsung Wave 533? To z pewnością telefon przeznaczony dla osób, które cenią sobie kontakty ze znajomymi oraz komfort pisania na klawiaturze QWERTY. Cena nowości na polskim rynku kształtuje się w okolicach 749 zł. Czym jeszcze charakteryzuje się najnowszy model Samsunga?

Czy podatek od zysków z wynajmu mieszkania można obniżyć?

Zyski z wynajmu nieruchomości można opodatkować na trzy sposoby. Podatek o najniższej stawce 8,5% paradoksalnie opłaca się jedynie w przypadku niewielkich kosztów utrzymania nieruchomości. Gdy właściciel przewiduje remont mieszkania najczęściej powinien doliczyć dochody z najmu do podatku rozliczanego na zasadach ogólnych według skali 18 i 32%.

Samsung Wave 723 z internetowym zacięciem

Koreańska firma Samsung wprowadza na Polski rynek nowe modele telefonów działające w oparciu o najnowszy system bada 1.1. Jedną z nowości jest Samsung Wave 723. Nowy smart fon okupuje raczej średnio-niską półkę cenową – na metce znajdziemy cenę w wysokości 999 zł. Czym charakteryzuje się nowe dzieło Samsunga?

Promocje kredytów mieszkaniowych – październik 2010r.

Odwilż na rynku kredytów hipotecznych nie dziwi już nikogo. Jednak skala aktywności banków w promowaniu ofert kredytowych jest ogromna! Sprawdźmy, które oferty specjalne wyróżniają się na tle dostępnych aktualnie promocji oraz jakie są warunki skorzystania z poszczególnych propozycji. Promocje, oferty specjalne, wyprzedaż kredytów…

Jakie mamy kredyty samochodowe – przegląd ofert

Szukając kredytu samochodowego, którym będziemy chcieli sfinansować zakup nowego pojazdu, kieruj się nie tylko ceną kredytu – niektóre banki samochodowe oferują bowiem specjalne rabaty na zakup konkretnych marek, a „zwykłe” – interesujące zniżki i promocje.

Pozwolenie na budowę

Decyzja podjęta. Wszystko już wiadomo. Zaczynamy roboty budowlane. Co teraz? Jakie czynności podjąć, aby podołać wszystkim obowiązkom? Jakieś formalności?

Co to jest zasada wolności budowlanej?

Zasada wolności budowlanej jest naczelną zasadą ustawy Prawo budowlane. Można swobodnie dysponować rzeczą, której się jest właścicielem w zakresie w jakim ta swoboda nie jest ograniczona odrębnymi ustawami. Zatem władcza ingerencja w sposób korzystania z prawa własności nieruchomości musi być przewidziana przez ustawę w sposób wyraźny.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o dzienniku budowy

Dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy w dzienniku budowy wpisać osoby, którym powierzono kierownictwo, nadzór i kontrolę techniczną prowadzonych robót budowlanych. Osoby te są powinny potwierdzić swoim podpisem przyjęcie powierzonych funkcji. Wymóg ten dotyczy tak prowadzenia dzienników montażu, jak i rozbiórki.

Roboty budowlane a ingerencja na posesji sąsiedniej

Podczas wykonywania robót budowlanych lub, jeszcze wcześniej, prac przygotowawczych niekiedy zachodzi potrzeba wejścia na teren nieruchomości sąsiedniej. Może to polegać np. na wejściu do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. Taka ingerencja powinna nastąpić w drodze negocjacji. Inwestor ma obowiązek jeszcze przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości oraz uzgodnić sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. Lecz nie zawsze negocjacje przynoszą pożądany efekt.

Jakie są korzyści płynące z funkcjonowania spółek cypryjskich?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i męczy Cię polski urząd skarbowy, nie załamuj się. Masz możliwość zmiany urzędu, z którym współpracujesz na… cypryjski. Jakie są podstawowe zalety korzystania z takiego rozwiązania?

Czy spółki cypryjskie są przyjazne dla przedsiębiorcy

Inwestowanie w tzw. rajach podatkowych jest związane z ryzykiem chociażby szacowania obrotów czy brakiem możliwości odliczenia VAT. Lokowanie oszczędności za granicą i związane z tym oszczędności podatkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich firm.

Duże wahania kursu EUR/USD

Złoty zdołał w środę odrobić część strat poniesionych na początku tygodnia. Kurs EUR/PLN odnotował spadek o ponad 2 grosze do poziomu 3,9500 (dzisiaj kształtuje się nieco wyżej), natomiast USD/PLN zszedł na moment nawet w okolice 2,8250, co oznacza zniżkę o niemal 7 groszy. Na początku dzisiejszych notowań druga z wymienionych par walutowych wzrosła w pobliże 2,8400.

Zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu gospodarczym

Jakie są terminy na zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu sądowym? Kiedy sąd ma prawo pominąć zgłoszony przez powoda lub pozwanego dowód?

Na co warto zwrócić szczególną uwagę w umowie kredytowej?

Okres oczekiwania na kredyt często osłabia czujność kredytobiorców, którzy zestresowani długim procesowaniem wniosku kredytowego i nagleni terminami podpisują bez głębszych refleksji umowę kredytową. Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej?

Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

W postępowaniu gospodarczym ważną rolę odgrywają świadkowie, którzy w znacznym stopniu mogą przyczynić się do rozstrzygnięcia sprawy na korzyść powoda lub pozwanego. W niektórych wypadkach sąd może skazać świadka na grzywnę lub nawet areszt nieprzekraczający tygodnia.

Japonia kusi polskich przedsiębiorców

19 października 2010 r. w Warszawie odbyło się zorganizowane przez Ambasadę Japonii seminarium poświęcone podejmowaniu działalności gospodarczej w kraju kwitnącej wiśni. Współorganizatorem seminarium była japońska organizacja wspierania handlu JETRO oraz PKPP Lewiatan. 

Polska gospodarka w promocji

15 branż, jeden kraj. Przemysł mody, razem z 14 innymi, rozpoczyna 5-letni okres promocji inwestowania w Polsce wśród podmiotów działających na międzynarodowych rynkach.

Pożyczki - pomagają czy szkodzą płynności finansowej?

Zaciągając pożyczkę, należy pamiętać o podstawowej zasadzie: pożycza się cudze, a oddaje swoje. Dlatego też decyzja o tej formie dodatkowego finansowania zadań firmy powinna być poprzedzona analizą możliwości spłaty zobowiązania w każdej sytuacji biznesowej. Niezbędna jest więc nie tylko dokładna analiza finansów spółki, ale także symulacja sytuacji biznesowej przedsiębiorstwa zarówno w okresie korzystnej koniunktury, jak i kryzysu gospodarczego.

Punkt kontaktowy dla usługobiorców i usługodawców usług świadczonych drogą elektroniczną

Od 21 października 2010 r. będą obowiązywać przepisy określające szczegółowy zakres zadań punktów kontaktowych dla administracji oraz punktów kontaktowych dla usługodawców i usługobiorców.

Utrata zaufania przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownikowi zwalnianemu z pracy za wypowiedzeniem należy udowodnić zawinione naruszenie obowiązków. Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Senacka komisja ma wątpliwości, co do wolnego w Trzech Króli

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która zajmowała się zmianami w przepisach wprowadzających dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym

Wyższe o 4 proc. stawki podatku akcyzowego na papierosy od 2011 r. przewiduje przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym. Podobny wzrost akcyzy ma dotyczyć cygar, cygaretek i tytoniu do palenia.

Samsung Ch@t 322 – dwie karty SIM i klawiatura QWERTY

Telefon z możliwością używania dwóch kart SIM różnych operatorów to nadal rzadkość na rynku. Oczywiście telefony tego typu nie cieszą się ogromną popularnością, ale w sferach biznesowych taki telefon to prawdziwy skarb. Zamiast żonglować dwoma telefonami, wystarczy jedno urządzenie. Jednym z takich telefonów jest najnowszy model Samsunga na dwie karty SIM wyposażony w klawiaturę QWERTY.

Następca Palma Pre – podobna stylistyka i lepsze parametry?

Ciężko znaleźć telefon oferujący duży, czytelny ekran z klawiaturą QWERTY, a wszystko to zamknięte w ładnej i zgrabnej obudowie. Do miana takiego telefonu aspiruje Palm Pre, a konkretniej jego następca, o którym już wiele słyszano, ale dopiero teraz model ten został oficjalnie zaprezentowany.

Jaki jest polski przedsiębiorca milioner?

Odpowiedzialny i pracowity, ale taki który nie lubi obnosić się z bogactwem, krytyczny wobec polityków, ale patriota – taki obraz polskiego przedstawiciela klasy „milionerów” wyłania się z pierwszego tak dogłębnego badania tej grupy społecznej przez instytut badawczy SMG/KRC.

Jak odświeżyć firmową stronę WWW

Wchodząc do urzędu, biura chcesz być sprawnie obsłużony. Jednocześnie zwracasz uwagę na sam wygląd siedziby. Skrzypiące drzwi, bujające się krzesło lub odpadająca ze ścian farba nie sprawią profesjonalnego wrażenia. To samo dotyczy wizerunku firmy w Internecie - jak zatem odświeżyć firmową stronę WWW?

Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Zasadą jest, że sprawa sporna pomiędzy dwoma przedsiębiorcami toczy się w jednym postępowaniu gospodarczym. W niektórych wypadkach sąd może w takiej sprawie zarządzić przeprowadzenie rozprawy (rozpraw) oddzielnych.

Targi, wystawy, tymczasowe miejsca pracy i sprzęt zastępczy – jak to zorganizować?

Czasem firma chce sprawić jak najlepsze wrażenie na potencjalnych klientach, bez znaczenia czy oferuje nowe rozwiązania w świecie okien PCV czy też nowe technologie i składy mieszanki w oponach dla samochodów. Reklama telewizyjna nie jest w stanie przedstawić wszystkiego. Nie można wtedy obejrzeć wszystkiego ze wszystkich stron, dotknąć czy zapytać o coś. Ponadto reklamy telewizyjne czy radiowe są ograniczone czasowo. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie wystawy firmowej.

Jak przenieść pliki i ustawienia do nowego systemu?

Reinstalacja systemu z powodu awarii, lub zwykła modernizacja sprzętu to bardzo częste zdarzenia w każdej firmie. Zazwyczaj wiąże się to ze żmudnym i czasochłonnym ustawianiem systemu zgodnie z konkretnymi wymaganiami użytkownika. Na szczęście można uniknąć tego procesu i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Poznajmy sposób na szybkie i wygodne ustawienie systemu Windows.

Kiedy następuje odroczenie rozprawy?

Procesy sądowe, m.in. w sprawach gospodarczych trwają nieraz długie miesiące, a nawet lata. Często powodem przeciągania się procesu są same strony postępowania, które swoim zachowaniem przyczyniają się do przewlekania rozpoznania sprawy. W jakich wypadkach sąd jest zobowiązany odroczyć rozprawę?

Jakie funkcje pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Często klient banku zadaje pytanie “Co się dzieje z moimi oszczędnościami gdy bank upadnie?”. Ratunkiem w takich wypadkach jest właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BGF).

Kim jest upoważniony przedsiębiorca AEO

Internet pęka w szwach od ofert szkoleniowych zwieńczonych uzyskaniem certyfikatu AEO. Firmy doradcze wskazują na uzależnienie od jego posiadania możliwości korzystania z postępowania uproszczonego. Kim naprawdę jest upoważniony przedsiębiorca AEO? Przeczytaj.

Czy faktura wystawiona na wpłatę należności powinna mieć formę faktury zaliczkowej

Czy faktura VAT wystawiana na podstawie zapłaty przez klienta należności wynikającej z uprzednio wystawionej faktury proformy powinna mieć nazwę i charakter faktury zaliczkowej? Czy może to być zwykła faktura VAT z adnotacją, że zapłacono przelewem?

Kradzież samochodu finansowanego poprzez leasing – i co dalej

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i postanowiłeś zawrzeć umowę leasingu musisz liczyć się z tym, iż kradzież auta pociąga za sobą dodatkowe formalności wobec leasingodawcy. Spoczywa na Tobie m.in. obowiązek zawiadomienia leasingodawcy o kradzieży samochodu. Jak to wygląda w praktyce?

Jak się ma rynek wynajmu długoterminowego

Pierwsze półrocze 2010 roku było dla wynajmu aut firmowych okresem przegrupowań na rynku oraz porządkowania „własnego portfela”. Jak podaje Instytut Keralla Research - zmniejszyła się liczba klientów, nastąpiła migracja z zarządzania do full service leasingu.

Czym jest ubezpieczenie od utraty wartości auta

GAP (Guaranteed Asset Protection) ubezpiecza ryzyko poniesienia straty finansowej wynikającej z różnicy pomiędzy ceną zakupu nowego pojazdu a jego wartością rynkową w momencie wystąpienia szkody całkowitej (kasacji lub kradzieży).

Byki straciły oddech

Październik lubi zaskakiwać. Podczas gdy wszyscy ekscytowali się oczekiwaniem na luzowanie polityki pieniężnej przez Fed, a później nico zmęczeni czekaniem na ten ruch zaczęli przyglądać się wynikom amerykańskich firm, byki otrzymały cios z zupełnie nieoczekiwanej strony. Ludowy Bank Chin podnosząc stopę depozytową z 2,25 do 2,5 proc., zepchnęły w cień wszystkie inne wydarzenia i informacje. Ceny surowców z miedzią i złotem na czele runęły o ponad 2 proc. Na giełdach akcji reakcja była bardziej umiarkowana. Poza naszą, gdzie indeks największych spółek ze stratą przodował w spadkach. Inwestorzy na Wall Street także przeżyli mały wstrząs. Wskaźniki spadały tam po ponad 1 proc.

Produkcja nabrała rozpędu

Produkcja przemysłowa wzrosła o 13,2 proc. w stosunku do sierpnia. W branży budowlano-montażowej również przyspieszyła i była we wrześniu o 13,4 proc. wyższa niż przed rokiem i o 11 proc. większa w stosunku do sierpnia - wynika z danych przedstawionych przez GUS.

Przemysł ożywiony na dobre

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła we wrześniu br. o 11,8% względem poprzedniego roku – podał GUS. Mamy do czynienia z utrzymującym się ożywieniem w przemyśle - uważają analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Wniosek o wpis do edg wysłany pocztą bez konieczności notarialnego poświadczenia?

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej przesłany drogą pocztową nie powinien być poświadczany notarialnie.

REKLAMA