| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Konsultacje zmian ustawy o działalności gospodarczej

Konsultacje zmian ustawy o działalności gospodarczej

Jeszcze do poniedziałku ministerstwo gospodarki czeka na opinie i uwagi o zmianach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 15 listopada mija termin konsultacji społecznych projektu zakładającego m.in. uproszczenie urzędowych procedur rejestracji firm.

Według resortu gospodarki nowe przepisy ułatwią zakładanie firm i prowadzenie działalności gospodarczej. Skróci się czas oczekiwania przez przedsiębiorcę na urzędowe informacje dotyczące działalności gospodarczej. Zgodnie ze zmianami właściciel nie będzie musiał składać zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON, a jego pełnomocnik będzie mógł reprezentować firmę również drogą elektroniczną.

Od połowy 2011 roku ma zacząć działać Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - chce ministerstwo gospodarki. Zgodne z nowymi przepisami wniosek o wpis do ewidencji będzie można złożyć elektronicznie nie tylko przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego, ale też np. przez zaufany profil na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Autorzy zmian chcą też, by system automatycznie informował wnioskodawcę o ewentualnych błędach popełnionych we wniosku i wskazał je.

W ewidencji CEIDG prowadzony ma być też rejestr udzielonych pełnomocnictw - nie będzie trzeba dodatkowych pełnomocnictw, jeśli będzie ono zarejestrowane w bazie. Przez CEIDG - zamiast w urzędzie skarbowym - będzie można też wybrać formę opodatkowania podatkiem PIT.

Nową firmę nadal będzie można zarejestrować składając tradycyjny - papierowy - wniosek o wpis do ewidencji. Ułatwieniem ma być możliwość złożenia go w urzędzie skarbowym, a nie tylko w urzędzie gminy, jak obecnie. Nie będzie też obowiązku składania go w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania - będzie można dowolnie wybrać urząd, a ten przekaże wniosek do ewidencji CEIDG.

Przedsiębiorca nie będzie miał też - zgodnie z nowymi przepisami - obowiązku uzyskiwania zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON. Dane te będą dostępne w internecie na stronach GUS i zaświadczenie o nich nie będzie wymagane.

Resort gospodarki zakłada, że zmiany w ustawie zdecydowanie skrócą czas uzyskiwania informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 4 tygodnie. Nowe przepisy zamiast terminu "niezwłocznie" wprowadzają siedmiodniowy, a gdy będzie potrzebna konsultacja - czternastodniowy termin odpowiedzi.

Ministerstwo Gospodarki chce też zmian zasad zawieszania działalności gospodarczej, które pozwolą przedsiębiorcom zachować ciągłość ubezpieczenia społecznego. Będzie można zawiesić działalność z datą późniejszą niż dzień złożenia wniosku oraz zawiesić ją na konkretną liczbę dni.

Konsultacje prowadzone były od 22 października.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »