REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy wracają do stref ekonomicznych

REKLAMA

Po kryzysowym 2009 r. inwestorzy zaczęli wracać do specjalnych stref ekonomicznych - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. W porównaniu do 2009 r., w tym roku w strefach będzie wydanych więcej pozwoleń i wzrośnie zatrudnienie, a nakłady inwestycyjne zmniejszą się.

To piąta edycja przygotowywanego przez KPMG raportu poświęconego specjalnym strefom ekonomicznym. W tym roku badanie zostało przeprowadzone wśród 214 przedsiębiorców działających w specjalnych strefach ekonomicznych oraz wśród przedstawicieli zarządów 14 stref. Autorzy korzystali także z danych z resortu gospodarki.

REKLAMA

REKLAMA

Jak powiedział na konferencji prasowej Mariusz Strojny z zespołu zarządzania wiedzą i badań rynkowych w KPMG, autorzy raportu brali pod uwagę trzy główne wskaźniki obrazujące kondycję stref, czyli liczbę wydanych zezwoleń na działalność w strefie, wysokość rzeczywiście poniesionych przez przedsiębiorców nakładów inwestycyjnych i liczbę zatrudnionych.

Jak wynika z raportu, w tym roku liczba pozwoleń na prowadzenie działalności w strefach wzrośnie o 27 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2009 r. było ich 131, a według prognoz przedstawionych w opracowaniu, w 2010 r. będzie ich 166. "Wygląda na to, że po spowolnieniu spowodowanym światowym kryzysem w 2009 r., inwestorzy zaczęli wracać do stref" - powiedział Strojny. Najwięcej zezwoleń - po 22 - mają wydać strefy łódzka i wałbrzyska.

REKLAMA

Według autorów opracowania, w tym roku zatrudnienie w strefach w porównaniu z 2009 r. wzrośnie o 8 proc. "Oznacza to ok. 17 tys. nowozatrudnionych osób. Należy pamiętać, że na jedno miejsce pracy w strefie przypadają średnio dwa miejsca pracy poza nią, czyli razem może to być nawet ok. 50 tys. nowych miejsc pracy" - powiedział Paweł Barański, dyrektor w departamencie doradztwa podatkowego KPMG. Dodał, że oznacza to także powrót do poziomu zatrudnienia sprzed kryzysu.

Przedstawiciele KPMG wyjaśnili, że za większą liczbą wydanych pozwoleń i zwiększonym zatrudnieniem nie pójdą zwiększone nakłady inwestycyjne. Strefy szacują, że w porównaniu do 2009 r. spadną one o ok. 30 proc. i wyniosą ok. 6,8 mld zł, wobec 9,9 mld zł w całym 2009 r. Jak wyjaśnił Barański, jest to spowodowane m.in. tym, że kryzys zmienił podejście stref do przedsiębiorców. Teraz strefy kierują swoją ofertę do średnich przedsiębiorstw, które dokonują mniejszych inwestycji niż wielkie koncerny. "Warto zauważyć, że wiele zezwoleń jest wydawanych firmom, które już w strefach działają, czyli nie budują fabryki od podstaw, tylko np. uruchamiają nową linię produkcyjną. Te inwestycje nie są więc tak kapitałochłonne" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autorzy raportu przepytali też przedsiębiorstwa pod kątem ich zadowolenia z działalności w strefach. Ponad 90 proc. firm uznaje decyzję o rozpoczęciu działalności w strefie za słuszną, tyle samo poleciłoby swoją strefę kontrahentowi. Przedsiębiorcy najczęściej skarżą się na niejasność i zawiłość przepisów podatkowych. Mają problem m.in. z wyliczeniem zwolnienia od podatku.

Firmy działające w strefach są przekonane, że nadchodzące miesiące będą dla nich korzystne. Na postawione przez autorów opracowania pytanie, czy 2011 r. będzie lepszy niż 2010 r., 86 proc. odpowiedziało twierdząco.

W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych. Przedsiębiorcy działający na ich terenie mogą korzystać ze zwolnień podatkowych, ale warunkiem jest zainwestowanie określonej sumy pieniędzy i utrzymanie określonej liczby miejsc pracy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

REKLAMA

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA