REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kim jest polska bizneswoman?

Przedsiębiorczych kobiet w Polsce jest ciągle dużo mniej niż mężczyzn prowadzących własną firmę, ale w Europie udział Polek w biznesie plasuje się na wysokiej, szóstej pozycji. Statystyczna przedsiębiorcza Polka jest kobietą dojrzałą i nieźle wykształconą. Chętnie zatrudnia pracowników i nie lubi kredytów.

Co trzecia firma ma kobietę w zarządzie

Gdy w Polsce masz spotkanie z prezesem, spodziewaj się raczej widoku krawata niż spódnicy. Ale i tak nad Wisłą kobietom jest łatwiej zaistnieć w biznesie niż w innych krajach - donosi "Puls Biznesu" na podstawie raportu Grant Thornton.

Raport odpadów - sprawozdanie z gospodarki odpadami do 15 marca

Raport odpadów, czyli sprawozdanie z gospodarki odpadami przedsiębiorcy muszą złożyć do 15 marca. Na kim spoczywa obowiązek złożenia sprawozdania z gospodarki odpadami ?

SMP, czyli System Monitoringu Projektów

Monitorowanie projektów w firmach staje się coraz popularniejszym narzędziem prawidłowego zarządzania.

REKLAMA

Bariery dla kobiet utrudniające awans

70 proc. kobiet musi zmierzyć się w trakcie swojej kariery z barierami utrudniającymi awans zawodowy – wynika z badań Krajowego Rejestru Długów.

Za ile wynająć nieruchomość na Euro 2012?

Na wynajętych nieruchomościach szczególnie dużo będzie można zarobić podczas Euro 2012. Największe zainteresowanie nieruchomościami pod krótkoterminowy wynajem dopiero przed nami. Jednak z nieruchomością, udostępnioną kibicom, wiąże się szczególne ryzyko dewastacji.

Spółka publiczna

Spółka publiczna to szczególny typ spółki akcyjnej, w której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana. Dematerializacja akcji jest niezbędna do wejścia na GPW oraz NewConnect.

Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych?

Na co zwrócić uwagę, wnioskując o kredyt gotówkowy? Które banki mają najlepsze oferty kredytów gotówkowych? Porównajmy kredyty gotówkowe w poszczególnych bankach pod względem kosztów nominalnych i kosztów przyznania kredytu.

REKLAMA

Komu opłaca się założyć IKZE, żeby oszczędzać?

Od dwóch miesięcy istnieje możliwość oszczędzania dzięki IKZE – Indywidualnym Kontom Zabezpieczenia Emerytalnego. Na razie oszczędzanie z IKZE umożliwiają tylko dwa banki – Kredyt Bank i Deutsche Bank. Dzięki takiemu oszczędzaniu odliczymy dokonane wpłaty od dochodu.

Będą kwoty kobiet w zarządach spółek

Komisja Europejska zastanawia się nad ustaleniem kwot kobiet w zarządach spółek. Zmiany miałaby zapobiegać dyskryminacji.

Duża firma - wyższy zysk na lokacie

Oprocentowanie nowych lokat dla przedsiębiorstw jest wyższe od oprocentowania nowych lokat dla osób fizycznych – wskazują dane NBP. W zależności od okresu depozytu, stawki różnią od 0,1 pkt. proc. do nawet 0,6 pkt. proc. Niestety zależność ta nie dotyczy najmniejszych firm.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób chorych psychicznie

Aktywnych zawodowo jest jedynie 1 proc. chorych na schizofrenię. Trudno przekonać pracodawców, by zatrudniali osoby chore psychicznie lub niepełnosprawne intelektualnie - mówiła na konferencji prasowej Elżbieta Gołębiewska ze Stowarszyszenia Ekon.

Do końca marca założenia do kodeksu budowlanego

Do końca marca br. będą gotowe założenia do kodeksu budowlanego - zapowiedział wiceminister transportu Janusz Żbik, który był gościem Kongresu Budownictwa w Warszawie. Kodeks ma m.in. uprościć i skrócić procedury inwestycyjne.

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek zastosowania kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych muszą dokumentować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Ale są zwolnienia dotyczące określonych towarów i usług oraz samych podatników.

MRR chce przyspieszyć procedury dotyczące dużych inwestycji

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, żeby procedury dotyczące zatwierdzania dofinansowywania dla dużych inwestycji trwały krócej - obecnie w samej Komisji Europejskiej zajmują one wiele miesięcy. MRR prowadzi rozmowy z KE w tej sprawie.

10 marca dniem otwartym w urzędach skarbowych

Dzień otwarty w urzędach skarbowych to szansa na złożenie deklaracji podatkowej PIT, uzyskanie fachowej pomocy urzędników. Najbliższy dzień otwarty już w sobotę 10 marca 2012 r.. W tym dniu w godz. 9-13 podatnicy oprócz złożenia PIT-a mogą zapoznać się ze specyfiką pracy w urzędzie, obejrzeć prezentacje, wziąć udział w konkursach.

Prawa autorskie na portalach społecznościowych

Gwałtowny rozwój portali społecznościowych to nie lada wyzwanie dla, często archaicznych, regulacji prawa autorskiego. Jak korzystać z portali społecznościowych by nie naruszać praw autorskich?

Kradzież praw autorskich w internecie

Kopiowanie cudzego artykułu i jego rozpowszechnianie stanowi przestępstwo związane z kradzieżą praw autorskich. Wbrew pozorom samo ściąganie plików chronionych prawem autorskim przestępstwem nie jest.

Otwarcie zawodów

Trwają prace rządu nad otwarciem niektórych zawodów regulowanych. Zmiany mogą przynieść nawet 100 tys. nowych miejsc pracy.

Dlaczego warto kupować walutę w kantorach internetowych?

Kupując franki w kantorze internetowym, sami decydujemy o dacie kupna. Dzięki kantorowi internetowemu nie tylko jesteśmy w stanie dokonać zakupu bez wychodzenia z domu, ale także możemy kupić walutę po korzystnym kursie – to my decydujemy, którego dnia nabędziemy franki czy euro. Warto robić interesy z kantorem internetowym, zwłaszcza że nie musimy od razu kupować całej kwoty, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy kurs nie spadnie jeszcze bardziej.

Który kredyt gotówkowy ma dobre parametry?

Reklama kredytu gotówkowego nie powinna być jedynym kryterium naszego wyboru. Co warto wiedzieć o dostępnych kredytach gotówkowych? Przyjrzymy się poszczególnym kredytom gotówkowym.

Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Początek marca na warszawskim rynku finansowych upłynął w spokoju, a wskaźniki na GPW prawie wcale się nie zmieniały. Szeroki rynek, który można zmierzyć stopą zwrotu indeksu WIG, odnotował minimalny wzrost o 0,3%. Większe różnice uwidaczniają się podczas analizy kapitalizacji rynkowej.

Parlamentarny zespół wesprze małe i średnie firmy

W parlamencie powstał Zespół Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Skupi się na ułatwieniu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, będzie też rzecznikiem idei zniesienia barier administracyjnych i podatkowych - stwierdza "Puls Biznesu".

Będzie trudniej podszywać się pod witryny WWW w domenie .pl

Strony internetowe zamieszczone pod nazwą domeny z końcówką .pl, uzyskają wkrótce możliwość zabezpieczenia przed cyberprzestępcami, którzy chcąc wyłudzić dane internautów, przekierowują ich do stworzonych przez siebie fałszywych witryn o podobnej szacie graficznej. Wraz z potwierdzeniem na poziomie międzynarodowym bezpieczeństwa domeny .pl, zakończył się pierwszy etap wdrażania protokołu DNSSEC przez instytut badawczy NASK.

Spółka powinna móc odliczyć VAT od wydatków wspólników

Spółka powinna móc odliczyć VAT zapłacony w cenie wydatków inwestycyjnych zrobionych nie przez nią, tylko przez osoby, które później stały się jej wspólnikami - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej sporu polskiej spółki z izbą skarbową.

Chcesz rozpocząć działalność koncesjonowaną? Ubiegaj się o promesę

Przedsiębiorca, który zamierza podjąć działalność gospodarczą wymagającą uzyskania koncesji ma możliwość ubiegania się o promesę, czyli przyrzeczenie jej wydania, które ma charakter administracyjny. W celu uzyskania promesy należy złożyć dokumenty i informacje, które są wymagane przy składaniu wniosku o koncesję.

Amortyzacja środków trwałych pozwoli oszczędzić na emeryturę

Prowadzisz firmę we własnym mieszkaniu? Korzystasz z mebli na potrzeby firmy? Jeździsz własnym samochodem? Wprowadź je do środków trwałych i poddaj amortyzacji. Tak uzyskane „oszczędności” możesz przeznaczyć np. na systematyczne odkładanie na emeryturę.

Likwidacja i ponowne rozpoczęcie działalności a zwolnienie z VAT

Czy osoba fizyczna likwidując działalność gospodarczą, a następnie ponownie ją rozpoczynając dla celów VAT traktowana jest jako podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą?

Zwolnienie podmiotowe od VAT w interpretacjach organów podatkowych

Zwolnienie podmiotowe od VAT w praktyce wywołuje kontrowersje. Prezentujemy fragmenty wybranych interpretacji organów podatkowych.

Rynek finansowy po zmianach

Nowelizacja przepisów ma na celu dostosowanie prawa do standardów unijnych. Nowe przepisy mają sprawić, że transakcje na międzynarodowym rynku finansowym będą bezpieczniejsze.

Zwolnienie z VAT 2012

Zwolnienie z VAT 2012. Dowiedz się jakie są zasady zwolnienia z VAT w 2012 roku. Rozpoczynając działalność gospodarczą przedsiębiorca staje często przed dylematem czy powinien wybrać opodatkowanie podatkiem od towarów VAT swojej działalności czy też nie. Co będzie dla niego korzystniejsze?

Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT

Czy usługi, których miejsce świadczenia (zgodnie z przepisami „miejsce świadczenia usług") znajduje się poza terytorium kraju należy wliczać do limitu zwolnienia podmiotowego?

Kryzys gospodarczy jest już w Polsce

Kryzys gospodarczy. Według polskich firm kryzys dosięgnął już krajową gospodarkę. Przedsiębiorcy nie mają też nadziei na poprawę sytuacji - wynika z badań Instytutu Keralla.

Nowa dyrektywa unijna dla sklepów internetowych

W ciągu dwóch lat wejdą w życie nowe przepisy dla sklepów internetowych. Unijna dyrektywa rozszerza ochronę konsumentów.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzona ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizacja wprowadziła długo oczekiwaną i postulowaną przez wielu przedsiębiorców możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną).

Zapis windykacyjny – nie tylko dla przedsiębiorców

Zapis windykacyjny to nowość wprowadzona od 23 października 2011 r. Zapis windykacyjny rozszerza możliwości testatora w rozporządzaniu swym majątkiem na wypadek śmierci.

Wskaźnik ceny do zysku na akcję (C/Z) w praktyce

Atrakcyjność inwestycji w akcje o różnych cenach można ocenić, posługując się wskaźnikiem C/Z. Przyglądając się cenom akcji w możliwie długim okresie oraz zyskowi netto, jesteśmy w stanie oszacować atrakcyjność inwestycji. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik cena do zysku na akcję będzie zróżnicowany, w zależności od rodzaju spółki.

Jak wybudować dom na kredyt?

Możemy kupić działkę i postawić dom dzięki jednemu kredytowi, albo wybrać dwa różne sposoby finansowania. Co warto wiedzieć o kredytach na budowę domu? Pamiętajmy, że zgromadzenie odpowiednich dokumentów zajmie nam więcej czasu niż w przypadku zwykłych kredytów mieszkaniowych.

Polacy szanują pracodawcę

Ponad 80 proc. Polaków odczuwa szacunek wobec swojego pracodawcy, ponad 70 proc. twierdzi, że prywatne firmy tworzą więcej miejsc pracy niż przedsiębiorstwa państwowe - wynika z badań GfK Polonia.

Odpowiedzialność członków władz spółek kapitałowych

Źródłem odpowiedzialności członków władz spółek kapitałowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, jest odpowiednio art. 293 k.s.h. i art. 483 k.s.h. Obydwa przepisy brzmią nieomal identycznie, stąd wykładnia obydwóch zawiera takie same wnioski i twierdzenia. Tym niemniej warto zapoznać się z ich treścią, albowiem pomimo podobieństwa zawierają one dwie charakterystyczne różnice wynikające z samej natury spółek kapitałowych.

Jak zaskarżać uchwały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Ustawodawca stwarza w k.s.h. instrumenty, za pośrednictwem których istnieje możliwość wzruszenia uchwał(-y) zgromadzenia wspólników spółki z o.o. Mowa tu przede wszystkim o możliwości wniesienia powództwa o uchylenie uchwały oraz powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały. 

Firmy bankrutują przez cudze długi

Aż 23 proc. prywatnych przedsiębiorców i 20 proc. menedżerów nie widzi nic złego w tym, żeby nie płacić kontrahentom i finansować w ten sposób swoją działalność - podał KRD w komunikacie. Jeśli trafią na nową firmę na rynku, mogą doprowadzić do jej bankructwa.

Sejm za nową umową z Czechami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Sejm uchwalił w piątek ustawę o ratyfikacji umowy z Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Z umowy ma m.in. zniknąć klauzula dopuszczająca tzw. tax sparing.

MF przeciwne podniesieniu tzw. kilometrówek

Ministerstwo Finansów jest przeciwne podniesieniu tzw. kilometrówek, na podstawie których pracodawcy wypłacają pracownikom ryczałty samochodowe i zwracają koszty używania prywatnych aut w podróży służbowej - wynika z odpowiedzi wiceministra Dominika Radziwiłła.

Pierwsza transza zawodów do deregulacji w kwietniu w Sejmie

49 zawodów obejmuje pierwsza transza deregulacyjna, którą rząd jeszcze w kwietniu chce skierować do Sejmu. Premier Donald Tusk uważa, że dominacja korporacji w wielu zawodach źle wpływa na rynek pracy. Minister sprawiedliwości liczy na sejmowe poparcie także ze strony PiS i Ruchu Palikota.

Zawody przeznaczone do deregulacji w pierwszej transzy

Na podstawie informacji przekazanych przez CIR przedstawiamy listę zawodów przeznaczonych do deregulacji w pierwszej transzy wraz z informacją o wymaganiach, które będą obowiązywały po zmianie przepisów:

PARP uruchomiła projekt systemowy dla partnerstwa publiczno-prywatnego

Ogólnopolskie konkursy na projekty PPP, wsparcie doradcze dla angażujących się w nie podmiotów publicznych i prywatnych oraz informowanie i promowanie idei PPP - to założenia projektu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Fundusze dają zarobić

Poprawa sytuacji na rynkach finansowych sprzyjała funduszom. Najwięcej można było zarobić na funduszach akcji małych i średnich spółek.

Instrument Szybkiego Reagowania - drugi nabór

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza drugi nabór firm do projekt Instrument Szybkiego Reagowania. Dowiedz się w jaki sposób ubiegać się o nieodpłatne szkolenia.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki handlowej, który łączy w sobie cechy spółek osobowych i kapitałowych. Jest instytucją stosunkowo nową w polskim prawie spółek, wprowadzoną dopiero przez Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w roku 2001. Wiedza przedsiębiorców na temat procedury zakładania spółek komandytowo-akcyjnych jest niewielka.

REKLAMA