PARP uruchomiła projekt systemowy dla partnerstwa publiczno-prywatnego
REKLAMA
Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak podkreśliła podczas piątkowej konferencji inaugurującej rozpoczęcie projektu, że formuła partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce powinna być lepiej wykorzystywana niż do tej pory.
REKLAMA
"Badania Banku Światowego pokazują, że model PPP bardzo się na świecie rozprzestrzenia. Chcemy, żeby tak było także w Polsce. Dlatego PARP rozpoczęła realizację projektu systemowego, który jest realizowany ze środków unijnych" - powiedziała. Dodała, że w ramach projektu systemowego PARP ściśle współpracuje z Ministerstwem Gospodarki.
"Największym problemem PPP w Polsce jest to, że jest ono w bardzo małym stopniu wykorzystywane w finansowaniu inwestycji" - powiedziała PAP podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
REKLAMA
W ramach projektu PARP planuje m.in. analizę potencjału podmiotów publicznych i przedsiębiorstw do podejmowania przedsięwzięć w formule PPP, konkursy na projekty i wsparcie ich realizacji oraz przede wszystkim informowanie i edukowanie o formule PPP.
Zdaniem dyrektora Związku Miast Polskich Andrzeja Porawskiego działalność edukacyjna dotycząca PPP jest bardzo ważna. "Mała popularność PPP w Polsce wynika przede wszystkim z małej wiedzy na temat idei tego partnerstwa. Podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne często wychodzą z założenia, że lepiej coś zlecić do wykonania innej firmie niż wiązać się długoletnią współpracą" - powiedział PAP.
Dodał, że przeszkodą w rozwoju idei PPP w Polsce jest także duża nieufność społeczna. "Panuje przekonanie, że na styku współpracy instytucji publicznej i biznesu musi dochodzić do łapówkarstwa" - wyjaśnił.
W grudniu ub.r. PARP wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej podpisała umowę o dofinansowanie na realizację projektu systemowego "Partnerstwo publiczno-prywatne". Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która została wybrana w drodze konkursu. Projekt będzie realizowany do końca 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA