REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRR chce przyspieszyć procedury dotyczące dużych inwestycji

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, żeby procedury dotyczące zatwierdzania dofinansowywania dla dużych inwestycji trwały krócej - obecnie w samej Komisji Europejskiej zajmują one wiele miesięcy. MRR prowadzi rozmowy z KE w tej sprawie.

REKLAMA

Chodzi inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki, które ubiegają się o dofinansowanie unijne w ramach działania 4.5 programu Innowacyjna Gospodarka. Z tego działania pieniądze mogą otrzymać inwestycje o dużej wartości w produkcję lub usługi. Do rozdysponowania jest 1 mld euro (ok. 4,1 mld zł) - dotychczas z wnioskodawcami zawarto 75 umów na kwotę 2,06 mld zł, a wypłacono 469 mln zł.

REKLAMA

Pieniądze z tego działania, podobnie jak w przypadku innych programów unijnych, trzeba wydać i rozliczyć najpóźniej do 2015 r. Czasu jest już niewiele, zwłaszcza że przedłużają się procedury dotyczące największych inwestycji. Jak poinformowała dziennikarzy wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, resort zatwierdził do realizacji 101 inwestycji, z czego 21 wymaga dodatkowej akceptacji Komisji Europejskiej. Taka akceptacja jest wymagana w przypadku, gdy wartość całkowita inwestycji przekracza 50 mln euro. Na razie akceptacji KE nie otrzymał ani jeden taki projekt, a konkursy na wnioski były przeprowadzone w 2009 i 2010 r.

REKLAMA

"Wysłaliśmy do tej pory do Komisji wnioski dotyczące pięciu takich dużych projektów. Komisja do każdego z nich zażądała dodatkowych wyjaśnień" - powiedziała Wendel. Dodała, że między stroną polską a Brukselą są rozbieżności dotyczące oceny tych inwestycji - chodzi głównie o to, czy projekty są wystarczająco innowacyjne, pojawiają się także wątpliwości dotyczące podziału kosztów na kwalifikujące się do wsparcia bądź nie, czy też wyliczeń odnoszących się do rentowności tych przedsięwzięć.

Pięć wysłanych do KE wniosków dotyczy inwestycji firm Jysk (budowa nowoczesnego centrum logistycznego), IBM (uruchomienie centrum usług we Wrocławiu), Brembo (uruchomienie odlewni tarcz hamulcowych), ATM (budowa centrum innowacji i outsourcingu usług informatycznych) i Kronospan (budowa zakładu i wdrożenie technologii produkcji płyt wiórowych). Łączna wartość tych inwestycji przekracza 2 mld zł, z czego dofinansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka to ponad 440 mln zł.

Jak wyjaśniła Iwona Wendel, MRR chce wysłać wymagane przez Komisję wyjaśnienia dotyczące inwestycji jeszcze w marcu. Wtedy wyśle też wnioski o zatwierdzenie dofinansowania dla kolejnych czterech inwestycji. Tym razem będą to projekty dotyczące budowy zakładu produkcyjnego branży lotniczej firmy Goodrich, uruchomienie produkcji nowoczesnego silnika Fiata, produkcji i wprowadzenia na rynek Opla Astry IV General Motors, oraz wdrożenie technologii produkcji pralek Samsunga. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 1,9 mld zł, z czego dofinansowanie ma wynieść ok. 290 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister wyjaśniła, że formalnie Komisja ma trzy miesiące na zatwierdzenie dofinansowania lub odrzucenie inwestycji, ale w praktyce trwa to o wiele dłużej. "Rozmawiamy z Komisją, żeby te procedury trwały rzeczywiście trzy miesiące, a nie tak długo jak teraz" - powiedziała Wendel. Dodała, że spotkania robocze w tej sprawie trwają regularnie.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewnia, że nawet jeżeli część z projektów nie uzyska akceptacji Komisji, to pieniądze przeznaczone dla Polski na pewno nie przepadną. "W styczniu skończył się trzeci i ostatni konkurs z działania 4.5. Wpłynęło naprawdę bardzo dużo wniosków. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w kwietniu" - powiedziała wiceminister Wendel. Dodała, że jeżeli któraś z inwestycji nie uzyska akceptacji dofinansowania z KE, to będą mogły zastąpić ją kolejne.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA