REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRR chce przyspieszyć procedury dotyczące dużych inwestycji

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, żeby procedury dotyczące zatwierdzania dofinansowywania dla dużych inwestycji trwały krócej - obecnie w samej Komisji Europejskiej zajmują one wiele miesięcy. MRR prowadzi rozmowy z KE w tej sprawie.

REKLAMA

Chodzi inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki, które ubiegają się o dofinansowanie unijne w ramach działania 4.5 programu Innowacyjna Gospodarka. Z tego działania pieniądze mogą otrzymać inwestycje o dużej wartości w produkcję lub usługi. Do rozdysponowania jest 1 mld euro (ok. 4,1 mld zł) - dotychczas z wnioskodawcami zawarto 75 umów na kwotę 2,06 mld zł, a wypłacono 469 mln zł.

REKLAMA

Pieniądze z tego działania, podobnie jak w przypadku innych programów unijnych, trzeba wydać i rozliczyć najpóźniej do 2015 r. Czasu jest już niewiele, zwłaszcza że przedłużają się procedury dotyczące największych inwestycji. Jak poinformowała dziennikarzy wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, resort zatwierdził do realizacji 101 inwestycji, z czego 21 wymaga dodatkowej akceptacji Komisji Europejskiej. Taka akceptacja jest wymagana w przypadku, gdy wartość całkowita inwestycji przekracza 50 mln euro. Na razie akceptacji KE nie otrzymał ani jeden taki projekt, a konkursy na wnioski były przeprowadzone w 2009 i 2010 r.

REKLAMA

"Wysłaliśmy do tej pory do Komisji wnioski dotyczące pięciu takich dużych projektów. Komisja do każdego z nich zażądała dodatkowych wyjaśnień" - powiedziała Wendel. Dodała, że między stroną polską a Brukselą są rozbieżności dotyczące oceny tych inwestycji - chodzi głównie o to, czy projekty są wystarczająco innowacyjne, pojawiają się także wątpliwości dotyczące podziału kosztów na kwalifikujące się do wsparcia bądź nie, czy też wyliczeń odnoszących się do rentowności tych przedsięwzięć.

Pięć wysłanych do KE wniosków dotyczy inwestycji firm Jysk (budowa nowoczesnego centrum logistycznego), IBM (uruchomienie centrum usług we Wrocławiu), Brembo (uruchomienie odlewni tarcz hamulcowych), ATM (budowa centrum innowacji i outsourcingu usług informatycznych) i Kronospan (budowa zakładu i wdrożenie technologii produkcji płyt wiórowych). Łączna wartość tych inwestycji przekracza 2 mld zł, z czego dofinansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka to ponad 440 mln zł.

Jak wyjaśniła Iwona Wendel, MRR chce wysłać wymagane przez Komisję wyjaśnienia dotyczące inwestycji jeszcze w marcu. Wtedy wyśle też wnioski o zatwierdzenie dofinansowania dla kolejnych czterech inwestycji. Tym razem będą to projekty dotyczące budowy zakładu produkcyjnego branży lotniczej firmy Goodrich, uruchomienie produkcji nowoczesnego silnika Fiata, produkcji i wprowadzenia na rynek Opla Astry IV General Motors, oraz wdrożenie technologii produkcji pralek Samsunga. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 1,9 mld zł, z czego dofinansowanie ma wynieść ok. 290 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister wyjaśniła, że formalnie Komisja ma trzy miesiące na zatwierdzenie dofinansowania lub odrzucenie inwestycji, ale w praktyce trwa to o wiele dłużej. "Rozmawiamy z Komisją, żeby te procedury trwały rzeczywiście trzy miesiące, a nie tak długo jak teraz" - powiedziała Wendel. Dodała, że spotkania robocze w tej sprawie trwają regularnie.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewnia, że nawet jeżeli część z projektów nie uzyska akceptacji Komisji, to pieniądze przeznaczone dla Polski na pewno nie przepadną. "W styczniu skończył się trzeci i ostatni konkurs z działania 4.5. Wpłynęło naprawdę bardzo dużo wniosków. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w kwietniu" - powiedziała wiceminister Wendel. Dodała, że jeżeli któraś z inwestycji nie uzyska akceptacji dofinansowania z KE, to będą mogły zastąpić ją kolejne.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA