REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca marca założenia do kodeksu budowlanego

REKLAMA

Do końca marca br. będą gotowe założenia do kodeksu budowlanego - zapowiedział wiceminister transportu Janusz Żbik, który był gościem Kongresu Budownictwa w Warszawie. Kodeks ma m.in. uprościć i skrócić procedury inwestycyjne.

Założenia do projektu kodeksu - w randze ustawy - mają być gotowe do końca marca br. Potem rozpoczną się uzgodnienia wewnątrzresortowe oraz międzyresortowe i konsultacje społeczne.

REKLAMA

"W połowie sierpnia br. założenia do kodeksu budowlanego mają być przedstawione Radzie Ministrów" - zapowiedział wiceminister.

Dodał, że terminy pracy nad kodeksem są napięte. Gotowa ustawa ma być przedstawiona Radzie Ministrów do końca marca 2013 r. Kodeks ma zastąpić obowiązujące Prawo budowlane oraz ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym w części dotyczącej planowania lokalnego.

"Uproszczenie procedur administracyjnych ma polegać m.in. na eliminacji zbędnych decyzji i dotyczyć także dokumentacji. Największa zmiana będzie polegać na rezygnacji z pozwoleń na budowę na rzecz zgłoszeń" - powiedział PAP Żbik.

Dodał, że kodeks budowlany zakłada likwidację decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT), gdyż jest w Polsce problem z niekontrolowaną zabudową - właśnie na podstawie WZiZT. Zdaniem wiceministra zabudowa powinna być planowana, tymczasem plany zagospodarowania terenu ma tylko ok. 30 proc. gmin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodniczący Kongresu Budownictwa Roman Nowicki podkreślił, że branża czeka od lat na kodeks budowlany.

REKLAMA

"Mamy obawy, czy obecna inicjatywa w sprawie powstania kodeksu budowlanego ma szanse realizacji, skoro powstaje na poziomie wiceministra, a tu potrzebna jest wola polityczna ministra i premiera. Problemem mogą też być napięte terminy" - ocenił w rozmowie z PAP Nowicki.

Kongres Budownictwa skupia 22 największe organizacje pozarządowe budownictwa m.in. Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa, Konfederację Budownictwa i Nieruchomości, Polską Izbę Inżynierów Budownictwa i zajmuje się sprawami istotnymi dla branży m.in. opiniowaniem projektów legislacyjnych dotyczących wszystkich sektorów budownictwa.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA