Otwarcie zawodów
REKLAMA
REKLAMA
Otwarcie zawodów da pracę
Otwarcie zawodów daje pracownikom większe szanse na zatrudnienie w zawodach do tej pory dla nich niedostępnych. Firmy zaś będą same decydować o wyborze pracowników na dane stanowisko i nie będą skazane na korzystanie z ograniczonej liczby osób, co nie zawsze wiąże się z gwarancją profesjonalnej wiedzy czy wysokiej jakości usług - uważa PKPP Lewiatan.
REKLAMA
„Postulaty deregulacji i dereglamentacji, w postaci UE +0, od dawna były zgłaszane przez PKPP Lewiatan. Nie widzimy bowiem uzasadnienia dla istnienia sztucznych ograniczeń w dostępach do zawodów, jeśli nie stoi za nimi:
- obowiązek utrzymania pewnych licencji czy innych wymogów formalnych wynikających z przepisów prawa UE,
- bezpieczeństwo obrotu gospodarczego,
- ochrona jakiś innych wartości.
Uwaga na deregulację
Dlatego przy deregulacji nigdy nie można zapominać o tym, ze są zawody od których należy wymagać wysokiej jakości świadczonych usług, profesjonalizacji, a te można utrzymać jedynie przez dodatkowe szkolenia specjalistyczne, staże, czy praktyczne egzaminy końcowe. Z tego też względu propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości wydają się racjonalne i nie budzą większych kontrowersji" - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor departamentu prawnego PKPP Lewiatan.
Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna
REKLAMA
To już trzecie podejście rządu PO do otwarcia zawodów. Pierwsze przeglądy przepisów prawa regulujących funkcjonowanie zawodów regulowanych zostały przeprowadzone w trakcie prac nad implementacją tzw. dyrektywy usługowej do polskiego porządku prawnego w 2009 r. Wówczas większość propozycji Ministerstwa Gospodarki odpowiedzialnego za ten projekt nie przeszło nawet uzgodnień międzyresortowych.
Kolejne próby deregulacji zawodów podejmowane były także w trakcie prac nad tzw. pierwszą ustawą deregulacyjną za czasów ministra Adama Szejnfelda, ale również się nie powiodły. „Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości przy wyborze zawodów do deregulacji stosowało dwa dość racjonalne kryteria: wymogi Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwo dla obrotu gospodarczego. Miejmy nadzieję, że tym razem reforma zakończy się sukcesem" - dodaje Katarzyna Urbańska.
Źródło: PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.