REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób chorych psychicznie

REKLAMA

Aktywnych zawodowo jest jedynie 1 proc. chorych na schizofrenię. Trudno przekonać pracodawców, by zatrudniali osoby chore psychicznie lub niepełnosprawne intelektualnie - mówiła na konferencji prasowej Elżbieta Gołębiewska ze Stowarszyszenia Ekon.

Stowarzyszenie Ekon zatrudnia ponad tysiąc osób niepełnosprawnych, w tym ponad 40 proc. osób chorych psychicznie. Niepełnosprawni pracują m.in. przy sortowaniu surowców wtórnych, a także w firmach, z którymi stowarzyszenie współpracuje.

REKLAMA

Gołębiewska mówiła, że mimo zachęt, jak dopłata do wynagrodzenia, pracodawcy oferują zbyt mało miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. "Po skończeniu warsztatów terapii zajęciowej osoby niepełnosprawne, nie znajdują zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Z kolei z rynku znikają zakłady pracy chronionej" - dodała.

REKLAMA

Oceniła, że pracodawców odstrasza to, że zatrudniając osobę niepełnosprawną, muszą przygotować dla niej specjalne miejsce pracy, przygotować do tego współpracowników, a także przestrzegać prawa w zakresie przysługującego niepełnosprawnemu pracownikowi dłuższego urlopu, krótszego dnia pracy, dłuższej przerwy w ciągu dnia.

Gołębiewska podkreśliła, że najtrudniej jest przekonać do zatrudniania osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie. Z danych stowarzyszenia wynika, że zatrudnienie znajduje 10 proc. osób chorych psychicznie i 1 proc. osób ze schizofrenią. Podkreśliła, że część osób chorych psychicznie nie chce orzeczenia o niepełnosprawności, gdyż obawia się stygmatyzacji.

Dodała, że stowarzyszenie zatrudnia osoby z różnym wykształceniem. "Schizofrenia dotyka na różnym etapie życia. Niektóre osoby nie zdążyły się wykształcić, są też osoby z dwoma fakultetami" - zaznaczyła. Podkreśliła, że praca związana z ochroną środowiska daje zatrudnionym poczucie misji, ale przede wszystkim daje możliwość zarobienia pieniędzy, mobilizuje do większej samodzielności, kontaktów z ludźmi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Gołębiewskiej w bogatszych krajach Europy w miarę godne życie osobom niepełnosprawnym gwarantuje opieka społeczna, natomiast w Polsce, zatrudnienie jest dla tych osób często kwestią przeżycia.

REKLAMA

Według danych GUS w Polsce jest blisko 3,4 mln osób niepełnosprawnych. Liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym to ok. 2,1 mln i stanowi ok. 9,1 proc. ludności w tym wieku. 15,6 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnych jest bezrobotna - są to osoby, które nie pobierają świadczeń np. renty.

Stowarzyszenie Ekon powstało w 2003 r. Jest organizacją non profit, która pomaga osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, szczególnie chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie. Współpracuje m.in. z siecią marketów Carrefour. Fundacja Carrefour przekazała stowarzyszeniu 147 tys. euro na realizację projektu, dzięki któremu zostanie przeszkolonych ok. 150 osób psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA