REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież praw autorskich w internecie

A.P.
Przestępstwa w internecie / www.sxc.hu
Przestępstwa w internecie / www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Kopiowanie cudzego artykułu i jego rozpowszechnianie stanowi przestępstwo związane z kradzieżą praw autorskich. Wbrew pozorom samo ściąganie plików chronionych prawem autorskim przestępstwem nie jest.

Kradzież praw autorskich w internecie

Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewidują określone sytuacje, których nastanie może powodować odpowiedzialność karną podmiotu winnego naruszenia. Co do zasady przepisy ustawy penalizują zachowania, które prowadzone w ściśle określonym celu (w celu osiągnięcia korzyści majątkowych) prowadzą do naruszenia praw autora utworu.

REKLAMA

Co do zasady jednak nie ma przepisów, które penalizowałyby samo ściąganie chronionych prawem autorskim plików z internetu.

Zobacz: Utwór anonimowy także podlega ochronie

Plagiat, rozpowszechnianie

W tej mierze należy rozróżnić dwie sytuacje, w której z jednej strony dochodzi do rozpowszechniania utworu z drugiej zaś do jego pobierania poprzez sieć. W tym pierwszym przypadku będziemy mieli do czynienia z przestępstwem z art. 116 Prawa autorskiego. Zgodnie z nim kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat trzech. Jeżeli działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, to podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Rozpowszechnianiem bez zgody autora będzie zatem umieszczanie plików z muzyką na stronach internetowych umożliwiających ich pobieranie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innym typem przestępstwa jest „przywłaszczenie praw autorskich”, czyli na bezprawnym przypisaniu sobie autorstwa cudzego utworu (art. 115 Prawa autorskiego i praw pokrewnych). Chodzi o popularny plagiat, który może również występować w sieci.

Właściciel jednego z serwisów internetowych kopiuje treść znalezioną na innym serwisie oraz podpisuje się pod nią swoim imieniem.

Ściąganie plików

REKLAMA

Odpowiedzialność karna związana z naruszeniem praw autorskich nie dotyczy samej jedynie sytuacji ściągania plików z internetu. Jeżeli zatem działalność internauty ogranicza się jedynie do ściągnięcia pliku i nie dotyczy dalszego rozpowszechniania, wtedy też nie naraża na ryzyko odpowiedzialności karnej.

Osoba, która rozpowszechnia utwory muzyczne np. przez serwis YouTube może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Na zarzuty nie narazi się jednak internauta, który jedynie ściągnie plik muzyczny bez dalszego jego rozpowszechniania.

Zobacz: Kopiowanie artykułów w sieci

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA