REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bariery dla kobiet utrudniające awans

Bariery dla kobiet utrudniające awans
Bariery dla kobiet utrudniające awans
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

70 proc. kobiet musi zmierzyć się w trakcie swojej kariery z barierami utrudniającymi awans zawodowy – wynika z badań Krajowego Rejestru Długów.

Są dobrze wykształcone i osiągnęły sukces, ale aż 70 % z nich musiało zmierzyć się z barierami na swojej drodze zawodowej. Problemy z pogodzeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych, stereotypowe postrzeganie roli kobiety w społeczeństwie, a także obawy i lęki przed podjęciem ryzyka – to główne bariery utrudniające kobietom drogę do awansu – wynika z badań, jakie Krajowy Rejestr Długów przeprowadził wśród kobiet stojących na czele współpracujących z nim firm.

REKLAMA

Polecamy: Zwiększenie skuteczności własnego wystąpienia

REKLAMA

W ankiecie udział wzięły prezeski, dyrektorki i kierowniczki, odpowiedzialne za ocenę ryzyka lub windykację w swoich firmach. 66% z nich odpowiedziało w ankiecie, że istnieją przeszkody utrudniające awans przedstawicielkom płci pięknej, a prawie ¾ z nich napotkało je podczas swojej kariery.

Tymi najbardziej uciążliwymi były problemy z pogodzeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych, a także stereotypowe postrzeganie roli kobiety w społeczeństwie. Wiele z badanych, zanim objęły aktualne stanowisko, musiało również pokonać własne obawy i lęki przed podjęciem ryzyka.

Z drugiej strony według ponad połowy menedżerek, do których KRD skierowało swoje pytania, uważa że kobiety są dobrymi przełożonymi i przykładają bardzo dużo uwagi do tego, aby udowodnić swoim współpracownikom, że nadają się do pełnienia takiej funkcji. Również lepiej od mężczyzn nawiązują kontakty ze swoimi podwładnymi i wykazują się sporą dozą empatii. Oceniając jakość pracy wykonywanej przez przedstawicielki swojej płci, prawie ¾ badanych wskazało na wysokie zaangażowanie kobiet w pełnione przez siebie obowiązki, a także kompetencje komunikacyjne, którymi niejednokrotnie przewyższają swoich kolegów z pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Jak przekazywać wiadomości podczas zebrań, narad?

Pytane o hierarchię wartości aż 67% ankietowanych kobiet odpowiedziało, że najważniejsza jest dla nich rodzina. Na dalszych miejscach znalazły się rozwój osobisty i kariera.

REKLAMA

Ankietowane menedżerki uważają, że kobiety i mężczyźni nie są traktowani równo na rynku pracy. Aż 77% pań, które wypełniły ankietę, odpowiedziało, że mężczyźni zarabiają więcej od kobiet zatrudnionych na takich samych stanowiskach, a 40% z nich wskazało, iż ogólnie przyjęte przekonanie, że mężczyźni są lepszymi menedżerami niż kobiety wpływa na fakt, że mniej kobiet pełni kierownicze stanowiska.

- Przedsiębiorstwa i instytucje współpracujące z Krajowym Rejestrem Długów często reprezentowane są przez kobiety, które osiągnęły sukces zawodowy, o jakim mógłby marzyć niejeden mężczyzna. Rzeczywistość nie jest jednak do końca tak różowa. Pozycja kobiet na rynku pracy jest wciąż zbyt słaba. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu kobiet, które są zainteresowane założeniem własnej firmy lub aktywnie działają w biznesie, przygotowujemy szereg działań dedykowanych dla pań. Chcemy, aby także nasza firma wniosła swój wkład w rozwój zawodowy kobiet – mówi Jakub Kostecki, wiceprezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA