REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększenie skuteczności własnego wystąpienia

Karolina Zaborska
Przygotowania do przemowy powinny rozpocząć się od ponownego przejrzenia sprawozdania.
Przygotowania do przemowy powinny rozpocząć się od ponownego przejrzenia sprawozdania.

REKLAMA

REKLAMA

Każde publiczne wystąpienie wymaga wcześniejszego przygotowania, improwizacje zazwyczaj nie dają efektów, wręcz przeciwnie – łatwiej o upokorzenie i zawstydzenie autora z powodu nieznajomości tematu.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: zobowiązaliśmy się do przygotowania pisemnego sprawozdania na temat działalności naszej firmy, ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn spadku sprzedaży pewnych produktów adresowanych do konsumentów w przedziale wiekowym 24 – 32 lata. Naszą pracę zaczęliśmy od zebrania materiałów, przeprowadziliśmy pewne badania, ba, nawet zatrudniliśmy firmę, która sporządziła dla nas badania rynku. Dysponujemy faktami, opiniami specjalistów, wyciągnęliśmy pewne wnioski i wiemy, co chcemy osiągnąć pisząc sprawozdanie. Przygotowanie dokumentu zajęło nam parę tygodni, ale jesteśmy z siebie zadowoleni.

REKLAMA

Naszą pracę docenił również nasz przełożony i poprosił nas o jej publiczne zaprezentowanie. Niby znamy wszystkie zasady osobistej prezentacji, ale i tak zżera nas trema. Jak mamy się przygotować, by nasze wystąpienie przyniosło pożądany przez nas efekt i by wybrano zaproponowane przez nas w sprawozdaniu rozwiązanie?

Porównaj: Jakie są zalety ustnej prezentacji?

REKLAMA

Przede wszystkim, musimy wybrać odpowiedni termin wystąpienia. Nie ma co się sugerować poleceniem szefa, że ma to być zrobione „na jutro”. Przemyślmy, ile czasu będziemy potrzebowali na przygotowanie się i poprośmy szefa na wyznaczenie odpowiedniego terminu (zapewne trzeba będzie wypracować jakieś kompromis – przełożony będzie nalegał na jak najbliższy termin, my będziemy chcieli jak najwięcej czasu na przygotowanie się).

Przygotowania do przemowy powinny rozpocząć się od ponownego przejrzenia sprawozdania. Podkreślmy sobie zagadnienia, które naszym zdaniem są najważniejsze, najbardziej zawiłe, oraz te, na których przygotowanie poświęciliśmy najwięcej czasu. Na podstawie ich „ważności” przygotujemy prezentację multimedialną lub slajdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zaszkodzi dowiedzieć się wcześniej, jak odebrano nasze sprawozdanie, jakie są opinie na jego temat. Ten rekonesans w pewien sposób pomoże nam przygotować odpowiedzi na ewentualne pytania. Jeżeli coś było niezrozumiałe, będziemy wiedzieć, że należy na wyjaśnienie tej kwestii poświęcić więcej czasu. Podobnie, gdy wiemy, że jakaś część naszej pracy została skrytykowana, będziemy mogli pomyśleć nad argumentami, które jednak przekonają do niej odbiorców.

REKLAMA

Przed samym wejściem na salę, weźmy głęboki wdech i pamiętajmy o celu, jaki chcemy osiągnąć. Pozwoli nam to na logiczne uporządkowanie naszej wypowiedzi (pomocą będą oczywiście wcześniej przygotowane slajdy). Przedstawiając swoje argumenty, pamiętajmy o faktach na ich poparcie.

Przemilczenie pewnych spraw, czy naginanie faktów na pewno nie doda nam wiarygodności. Nie zanudzajmy słuchaczy, niech włączą się do dyskusji. Nie powinniśmy też bać się „kłopotliwych” pytań. Jeżeli nie znamy na nie odpowiedzi, przyznajmy się do tego i obiecajmy wyjaśnienie wątpliwości, o ile oczywiście jest to możliwe.

Przygotujmy się na to, że nie każdemu nasz pomysł się spodoba. Musimy być przygotowani i na dyskusję o innych wariantach rozwiązań. Nie obrażajmy się z tego powodu. Jeżeli nasze wystąpienie było dobrze przygotowane, a nasze argumenty konkretne, nikt nie oskarży nas o to, że mieliśmy „zły” pomysł. Po prostu przyjęliśmy taki, a nie inny wariant rozwiązania.

Przeczytaj także: Jak przekazywać wiadomości podczas zebrań i narad?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest odpowiedni czas na windykację należności? Nie czekaj zbyt długo

Płynność finansowa to podstawa skutecznego zarządzania firmą. Kiedy zatem rozpocząć windykację należności? Okazuje się, że nie można czekać zbyt długo. Co trzeba wziąć pod uwagę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Podpowiadamy.

Człowiek ponad algorytmy. Czyli rola umiejętności miękkich w świecie automatyzacji

W miarę jak automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają całe branże, firmy i miejsca pracy – umiejętności miękkie postrzegane jako jedyna rzecz, której maszyny nie mogą zastąpić, stają się absolutnie niezbędne. Które zatem z kompetencji będą szczególnie cenione przez pracodawców i mogą zadecydować o przewadze konkurencyjnej w 2025 r.?

ZUS: Zmiany w składce zdrowotnej. Jak skorzystają przedsiębiorcy?

Od nowego roku zmieniły się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kto skorzysta z nowych przepisów i kiedy pierwsze płatności według nowych zasad.

Piękny umysł. Wiedza o mózgu w analizie preferencji zachowań i postaw człowieka

W dzisiejszym świecie, w którym wiedza neuronaukowa jest coraz bardziej dostępna, a tematyczne publikacje wychodzą poza ramę dyskursu naukowego i pisane są przystępnym językiem, wiedza o mózgu staje się niebywale wartościowym obszarem do codziennego wykorzystania. Warto, aby sięgali po nią również ci, którzy wspierają wzrost ludzi w biznesie i rozwoju indywidualnym.

REKLAMA

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP)

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wnioski można składać do 10 marca 2025 r. Gdzie złożyć wniosek? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Co podlega dofinansowaniu?

Potrzebna pilna decyzja, bo można dużo zyskać lub stracić na podatku, termin 20 lutego

Przedsiębiorcy mogą co roku korzystać z innej – jednej z trzech możliwych – form podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Poza wysokością samego podatku, jaki trzeba będzie zapłacić, teraz forma opodatkowania wpływa również na wysokość obciążeń z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Raportowanie ESG: jak się przygotować, wdrażanie, wady i zalety. Czy czekają nas zmiany? [WYWIAD]

Raportowanie ESG: jak firma powinna się przygotować? Czym jest ESG? Jak wdrożyć system ESG w firmie. Czy ESG jest potrzebne? Jak ESG wpływa na rynek pracy? Jakie są wady i zalety ESG? Co należałoby zmienić w przepisach stanowiących o ESG?

Zarządzanie kryzysowe czyli jak przetrwać biznesowy sztorm - wskazówki, przykłady, inspiracje

Załóżmy, że jako kapitan statku (CEO) niespodziewanie napotykasz gwałtowny sztorm (sytuację kryzysową lub problemową). Bez odpowiednich narzędzi nawigacyjnych, takich jak mapa, kompas czy plan awaryjny, Twoje szanse na bezpieczne dotarcie do portu znacząco maleją. Ryzykujesz nawet sam fakt przetrwania. W świecie biznesu takim zestawem narzędzi jest Księga Komunikacji Kryzysowej – kluczowy element, który każda firma, niezależnie od jej wielkości czy branży, powinna mieć zawsze pod ręką.

REKLAMA

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Ile jednoosobowych firm zamknięto w 2024 r.? A ile zawieszono? [Dane z CEIDG]

W 2024 r. o 4,8 proc. spadła liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy to oznacza lepsze warunki do prowadzenia biznesu? Niekoniecznie. Jak widzą to eksperci?

REKLAMA