REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zalety ustnej prezentacji?

Przy organizacji prezentacji należy również zadbać o komfort uczestników. Sprawdźmy wcześniej, jak wygląda sala, czy krzesła są wygodne, czy na pewno działają wszystkie sprzęty.
Przy organizacji prezentacji należy również zadbać o komfort uczestników. Sprawdźmy wcześniej, jak wygląda sala, czy krzesła są wygodne, czy na pewno działają wszystkie sprzęty.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są zalety osobistej prezentacji sporządzonego wcześniej dokumentu, czy wystąpienia? Jest to doskonała okazja, aby umiejętnie „sprzedać” przygotowany przez siebie materiał. Jako że, tego typu wystąpienia nie są zbyt częste, jest to też dobry moment na zaprezentowanie siebie i pokazanie się w jak najlepszym świetle.

Aby odnieść sukces podczas wystąpienia, należy się do niego wcześniej przygotować. Podobną ilość wysiłku, którą włożyliśmy w pisemne przygotowanie materiału, musimy włożyć również w odpowiednie przygotowanie naszej prezentacji. Nie ma nic gorszego, niż odczytywanie dokumentu – audytorium miało lub będzie mieć szansę zapoznać się z nim osobiście, w dogodnej dla siebie chwili.

REKLAMA

Przygotowanie prezentacji

REKLAMA

Tak, jak już było powiedziane, prezentacja nie polega na czytaniu przygotowanego wcześniej tekstu. Najlepsze wyniki uzyskamy, gdy nasze wystąpienie będzie jak najbardziej interaktywne. Zadbajmy o przygotowanie pomocy naukowych – slajdów, prezentacji multimedialnych, folii, a w razie potrzeby również krótkich filmów.

Przygotowanie multimediów też będzie wymagało od nas pewnej pracy – należy wystrzegać się od przepisywania całych akapitów i fragmentów tekstu. To, co będziemy wyświetlać za pomocą rzutnika, bądź komputera, powinno być przedstawione w formie krótkich tez lub punktowych haseł. Folie i slajdy nie są instrumentami, które mają nas zastąpić, to tylko pomoc, która ma wspierać naszą argumentację.

Jeżeli w tekście dokumentu, który omawiamy, znajdują się fotografie i wykresy, zadbajmy o ich powiększenie i dobrą jakość. Przyda się również wskaźnik. Zachęcajmy również audytorium do zadawania pytań i udziału w dyskusji – jest to sposób na większe zainteresowanie go treścią przygotowanego przez nas dokumentu, oraz osobiste zaangażowanie w przebieg prezentacji.

Przy organizacji prezentacji należy również zadbać o komfort uczestników. Sprawdźmy wcześniej, jak wygląda sala, czy krzesła są wygodne, czy na pewno działają wszystkie sprzęty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zorganizować udane zebranie?

Zalety

REKLAMA

Osobiste przedstawienie sprawozdania, raportu, nie zdarza się zbyt często, dlatego jest to dobry sposób na „sprzedanie” zawartych w nim argumentów i rozwiązań, jak i siebie. Tego typu wystąpienia, w przeciwieństwie do słowa pisanego, mają w sobie więcej pasji.

Osobista prezentacja umożliwia ścisły kontakt ze słuchaczami. Pozwala to na dostosowanie tempa wypowiedzi do możliwości odbiorców, obserwowania ich reakcji – a tym samym do innego rozłożenia akcentów wypowiedzi. Słuchacze natomiast, mają możliwość zadawania pytań, poproszenia o rozwinięcie pewnych wątków, czy wyjaśnienie wątpliwości. Korzyści odnoszą obie strony – wszelkie nieścisłości, czy trudniejsze kwestie mogą być omówione i wyjaśnione na bieżąco. 

Polecamy serwis: Szkolenia

Osobisty kontakt ma jeszcze jedna zaletę – zarówno prowadzący wystąpienie, jak i audytorium prócz kontaktu werbalnego porozumiewają się także za pomocą mowy ciała. Mówcy łatwiej jest dostrzec reakcję uczestników na to, co mówi i ewentualnie zmienić sposób prowadzenia prezentacji. Autorowi również łatwiej jest dotrzeć do słuchaczy dzięki wykorzystaniu mowy ciała – chociażby przez uśmiech, zmianę intonacji, ekspresywne gesty.

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA