REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zalety ustnej prezentacji?

Przy organizacji prezentacji należy również zadbać o komfort uczestników. Sprawdźmy wcześniej, jak wygląda sala, czy krzesła są wygodne, czy na pewno działają wszystkie sprzęty.
Przy organizacji prezentacji należy również zadbać o komfort uczestników. Sprawdźmy wcześniej, jak wygląda sala, czy krzesła są wygodne, czy na pewno działają wszystkie sprzęty.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są zalety osobistej prezentacji sporządzonego wcześniej dokumentu, czy wystąpienia? Jest to doskonała okazja, aby umiejętnie „sprzedać” przygotowany przez siebie materiał. Jako że, tego typu wystąpienia nie są zbyt częste, jest to też dobry moment na zaprezentowanie siebie i pokazanie się w jak najlepszym świetle.

Aby odnieść sukces podczas wystąpienia, należy się do niego wcześniej przygotować. Podobną ilość wysiłku, którą włożyliśmy w pisemne przygotowanie materiału, musimy włożyć również w odpowiednie przygotowanie naszej prezentacji. Nie ma nic gorszego, niż odczytywanie dokumentu – audytorium miało lub będzie mieć szansę zapoznać się z nim osobiście, w dogodnej dla siebie chwili.

REKLAMA

Przygotowanie prezentacji

REKLAMA

Tak, jak już było powiedziane, prezentacja nie polega na czytaniu przygotowanego wcześniej tekstu. Najlepsze wyniki uzyskamy, gdy nasze wystąpienie będzie jak najbardziej interaktywne. Zadbajmy o przygotowanie pomocy naukowych – slajdów, prezentacji multimedialnych, folii, a w razie potrzeby również krótkich filmów.

Przygotowanie multimediów też będzie wymagało od nas pewnej pracy – należy wystrzegać się od przepisywania całych akapitów i fragmentów tekstu. To, co będziemy wyświetlać za pomocą rzutnika, bądź komputera, powinno być przedstawione w formie krótkich tez lub punktowych haseł. Folie i slajdy nie są instrumentami, które mają nas zastąpić, to tylko pomoc, która ma wspierać naszą argumentację.

Jeżeli w tekście dokumentu, który omawiamy, znajdują się fotografie i wykresy, zadbajmy o ich powiększenie i dobrą jakość. Przyda się również wskaźnik. Zachęcajmy również audytorium do zadawania pytań i udziału w dyskusji – jest to sposób na większe zainteresowanie go treścią przygotowanego przez nas dokumentu, oraz osobiste zaangażowanie w przebieg prezentacji.

Przy organizacji prezentacji należy również zadbać o komfort uczestników. Sprawdźmy wcześniej, jak wygląda sala, czy krzesła są wygodne, czy na pewno działają wszystkie sprzęty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zorganizować udane zebranie?

Zalety

REKLAMA

Osobiste przedstawienie sprawozdania, raportu, nie zdarza się zbyt często, dlatego jest to dobry sposób na „sprzedanie” zawartych w nim argumentów i rozwiązań, jak i siebie. Tego typu wystąpienia, w przeciwieństwie do słowa pisanego, mają w sobie więcej pasji.

Osobista prezentacja umożliwia ścisły kontakt ze słuchaczami. Pozwala to na dostosowanie tempa wypowiedzi do możliwości odbiorców, obserwowania ich reakcji – a tym samym do innego rozłożenia akcentów wypowiedzi. Słuchacze natomiast, mają możliwość zadawania pytań, poproszenia o rozwinięcie pewnych wątków, czy wyjaśnienie wątpliwości. Korzyści odnoszą obie strony – wszelkie nieścisłości, czy trudniejsze kwestie mogą być omówione i wyjaśnione na bieżąco. 

Polecamy serwis: Szkolenia

Osobisty kontakt ma jeszcze jedna zaletę – zarówno prowadzący wystąpienie, jak i audytorium prócz kontaktu werbalnego porozumiewają się także za pomocą mowy ciała. Mówcy łatwiej jest dostrzec reakcję uczestników na to, co mówi i ewentualnie zmienić sposób prowadzenia prezentacji. Autorowi również łatwiej jest dotrzeć do słuchaczy dzięki wykorzystaniu mowy ciała – chociażby przez uśmiech, zmianę intonacji, ekspresywne gesty.

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA