REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić.
Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić.

REKLAMA

REKLAMA

Często musząc zabrać głos podczas spotkań, narad, czy prezentacji odczuwamy tremę. Co zrobić aby wypaść przekonująco, na osobę kompetentną? Trema paraliżuje, masz ściśnięte gardło, drżą ręce i serce.

Nie powinniśmy jednak całkowicie chcieć pozbyć się tremy. Bycie zbyt swobodnym może zaszkodzić, taka swoboda może być wręcz interpretowana jako dezynwoltura.

REKLAMA

Znana jest anegdota gdy Sarah Bernhardt, spotkała młodziutką aktorkę która z wielkim tupetem zapewniała, iż nigdy nie odczuwa tremy, na co Sarah odparła. "Moja mała, to przyjdzie wraz z talentem". Trema pamiętajmy pobudza do działania!

Najważniejsze przed wystąpieniem jest zasięgnięcie informacji na temat okoliczności spotkania, publiczności przed którą przyjdzie nam wystąpić, po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania, powinniśmy zdefiniować cel, znaleźć materiały i pomysł, sporządzić plan przemówienia.

Polecamy: Kontakt wzrokowy - technika ZPM

Przed wystąpieniem, spróbuj wyobrazić sobie jego przebieg, możliwe pytania, zastanów się na skrótami których użyłeś, technicznymi sformułowaniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli wszystko jest dla Ciebie jasne, prawdopodobnie pominąłeś jakieś etapy nie zdając sobie z tego sprawy. Musisz przywołać w pamięci historię przedstawianych pojęć, na sali może siedzieć osoba zainteresowana tym konkretnym aspektem. Pamiętaj aby sprawdzić dane dotyczące cyfr, analiz ect.

Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić. Możesz przećwiczyć cale wystąpienie - jeśli dysponujesz czasem, lub jego część, z pominięciem fragmentów, które nie sprawiają trudności. Dobrze jest przed wystąpieniem wyobrazić sobie miejsce, publiczność i przemówienie.

Dzięki takiej wizualizacji twoje rzeczywiste wystąpienie będzie jakby "drugim podejściem". Tuz przed wystąpieniem, pamiętaj oddychaj spokojnie, myśl pozytywnie - przygotowałem się, powtórzyłem, jestem gotów do wystąpienia. Pamiętaj, już na wstępie zobaczysz siebie w oczach słuchaczy, jeśli będziesz niepewny zobaczysz współczucie albo uśmieszki, co może przyczynić się do zwiększenia niepokoju.

Zatem staraj się zachować spokój i zachowuj swobodnie, Twoje audytorium będzie Cię słuchało normalnie i patrzyło normalnie. Niepokój zniknie. Pamiętaj w pierwszych minutach nie jest wskazane chodzenie po sali, kołysanie się. Należy ustawić się twarzą do publiczności, ważne jest sprawiać wrażenie stabilnie ustawionego. Bardzo dużo o naszym niepokoju mówią ręce, najlepiej położyć je na stole, oparciu krzesła, aby nam nie drżały. 

Polecamy: Ćwiczenia głosu

REKLAMA

Nie przekładajmy też nerwowo kartek, gdyż będzie to odebrane jako oznaka niepokoju. Ważne jest aby nie uciekać wzrokiem, czy też nie patrzeć tylko na jedną część audytorium. Nie uciekaj wzrokiem zza okno, czy na sufit lub podłogę. Gdy witasz się i mówisz "dzień dobry" nie masz powodu aby patrzeć w kartkę. Należy patrzeć na audytorium spokojnie, nie okazywać niepokoju i nie zapominać o nikim.

Osoby pominięte mogą się szybko znudzić lub będą się sprzeciwiać. Wiadomo jest że trema odczuwana przez mówcę jest zawsze bardziej intensywna niż trema odbierana przez audytorium. Zatem do dzieła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA