reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Organizacja pracy > Wystąpienia publiczne

Wystąpienia publiczne

Często musząc zabrać głos podczas spotkań, narad, czy prezentacji odczuwamy tremę. Co zrobić aby wypaść przekonująco, na osobę kompetentną? Trema paraliżuje, masz ściśnięte gardło, drżą ręce i serce.

Nie powinniśmy jednak całkowicie chcieć pozbyć się tremy. Bycie zbyt swobodnym może zaszkodzić, taka swoboda może być wręcz interpretowana jako dezynwoltura.

Znana jest anegdota gdy Sarah Bernhardt, spotkała młodziutką aktorkę która z wielkim tupetem zapewniała, iż nigdy nie odczuwa tremy, na co Sarah odparła. "Moja mała, to przyjdzie wraz z talentem". Trema pamiętajmy pobudza do działania!

Najważniejsze przed wystąpieniem jest zasięgnięcie informacji na temat okoliczności spotkania, publiczności przed którą przyjdzie nam wystąpić, po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania, powinniśmy zdefiniować cel, znaleźć materiały i pomysł, sporządzić plan przemówienia.

Polecamy: Kontakt wzrokowy - technika ZPM

Przed wystąpieniem, spróbuj wyobrazić sobie jego przebieg, możliwe pytania, zastanów się na skrótami których użyłeś, technicznymi sformułowaniami.

Jeśli wszystko jest dla Ciebie jasne, prawdopodobnie pominąłeś jakieś etapy nie zdając sobie z tego sprawy. Musisz przywołać w pamięci historię przedstawianych pojęć, na sali może siedzieć osoba zainteresowana tym konkretnym aspektem. Pamiętaj aby sprawdzić dane dotyczące cyfr, analiz ect.

Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić. Możesz przećwiczyć cale wystąpienie - jeśli dysponujesz czasem, lub jego część, z pominięciem fragmentów, które nie sprawiają trudności. Dobrze jest przed wystąpieniem wyobrazić sobie miejsce, publiczność i przemówienie.

Dzięki takiej wizualizacji twoje rzeczywiste wystąpienie będzie jakby "drugim podejściem". Tuz przed wystąpieniem, pamiętaj oddychaj spokojnie, myśl pozytywnie - przygotowałem się, powtórzyłem, jestem gotów do wystąpienia. Pamiętaj, już na wstępie zobaczysz siebie w oczach słuchaczy, jeśli będziesz niepewny zobaczysz współczucie albo uśmieszki, co może przyczynić się do zwiększenia niepokoju.

Zatem staraj się zachować spokój i zachowuj swobodnie, Twoje audytorium będzie Cię słuchało normalnie i patrzyło normalnie. Niepokój zniknie. Pamiętaj w pierwszych minutach nie jest wskazane chodzenie po sali, kołysanie się. Należy ustawić się twarzą do publiczności, ważne jest sprawiać wrażenie stabilnie ustawionego. Bardzo dużo o naszym niepokoju mówią ręce, najlepiej położyć je na stole, oparciu krzesła, aby nam nie drżały. 

Polecamy: Ćwiczenia głosu

Nie przekładajmy też nerwowo kartek, gdyż będzie to odebrane jako oznaka niepokoju. Ważne jest aby nie uciekać wzrokiem, czy też nie patrzeć tylko na jedną część audytorium. Nie uciekaj wzrokiem zza okno, czy na sufit lub podłogę. Gdy witasz się i mówisz "dzień dobry" nie masz powodu aby patrzeć w kartkę. Należy patrzeć na audytorium spokojnie, nie okazywać niepokoju i nie zapominać o nikim.

Osoby pominięte mogą się szybko znudzić lub będą się sprzeciwiać. Wiadomo jest że trema odczuwana przez mówcę jest zawsze bardziej intensywna niż trema odbierana przez audytorium. Zatem do dzieła.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić.
Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama