REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić.
Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić.

REKLAMA

REKLAMA

Często musząc zabrać głos podczas spotkań, narad, czy prezentacji odczuwamy tremę. Co zrobić aby wypaść przekonująco, na osobę kompetentną? Trema paraliżuje, masz ściśnięte gardło, drżą ręce i serce.

Nie powinniśmy jednak całkowicie chcieć pozbyć się tremy. Bycie zbyt swobodnym może zaszkodzić, taka swoboda może być wręcz interpretowana jako dezynwoltura.

REKLAMA

Znana jest anegdota gdy Sarah Bernhardt, spotkała młodziutką aktorkę która z wielkim tupetem zapewniała, iż nigdy nie odczuwa tremy, na co Sarah odparła. "Moja mała, to przyjdzie wraz z talentem". Trema pamiętajmy pobudza do działania!

Najważniejsze przed wystąpieniem jest zasięgnięcie informacji na temat okoliczności spotkania, publiczności przed którą przyjdzie nam wystąpić, po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania, powinniśmy zdefiniować cel, znaleźć materiały i pomysł, sporządzić plan przemówienia.

Polecamy: Kontakt wzrokowy - technika ZPM

Przed wystąpieniem, spróbuj wyobrazić sobie jego przebieg, możliwe pytania, zastanów się na skrótami których użyłeś, technicznymi sformułowaniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli wszystko jest dla Ciebie jasne, prawdopodobnie pominąłeś jakieś etapy nie zdając sobie z tego sprawy. Musisz przywołać w pamięci historię przedstawianych pojęć, na sali może siedzieć osoba zainteresowana tym konkretnym aspektem. Pamiętaj aby sprawdzić dane dotyczące cyfr, analiz ect.

Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić. Możesz przećwiczyć cale wystąpienie - jeśli dysponujesz czasem, lub jego część, z pominięciem fragmentów, które nie sprawiają trudności. Dobrze jest przed wystąpieniem wyobrazić sobie miejsce, publiczność i przemówienie.

Dzięki takiej wizualizacji twoje rzeczywiste wystąpienie będzie jakby "drugim podejściem". Tuz przed wystąpieniem, pamiętaj oddychaj spokojnie, myśl pozytywnie - przygotowałem się, powtórzyłem, jestem gotów do wystąpienia. Pamiętaj, już na wstępie zobaczysz siebie w oczach słuchaczy, jeśli będziesz niepewny zobaczysz współczucie albo uśmieszki, co może przyczynić się do zwiększenia niepokoju.

Zatem staraj się zachować spokój i zachowuj swobodnie, Twoje audytorium będzie Cię słuchało normalnie i patrzyło normalnie. Niepokój zniknie. Pamiętaj w pierwszych minutach nie jest wskazane chodzenie po sali, kołysanie się. Należy ustawić się twarzą do publiczności, ważne jest sprawiać wrażenie stabilnie ustawionego. Bardzo dużo o naszym niepokoju mówią ręce, najlepiej położyć je na stole, oparciu krzesła, aby nam nie drżały. 

Polecamy: Ćwiczenia głosu

REKLAMA

Nie przekładajmy też nerwowo kartek, gdyż będzie to odebrane jako oznaka niepokoju. Ważne jest aby nie uciekać wzrokiem, czy też nie patrzeć tylko na jedną część audytorium. Nie uciekaj wzrokiem zza okno, czy na sufit lub podłogę. Gdy witasz się i mówisz "dzień dobry" nie masz powodu aby patrzeć w kartkę. Należy patrzeć na audytorium spokojnie, nie okazywać niepokoju i nie zapominać o nikim.

Osoby pominięte mogą się szybko znudzić lub będą się sprzeciwiać. Wiadomo jest że trema odczuwana przez mówcę jest zawsze bardziej intensywna niż trema odbierana przez audytorium. Zatem do dzieła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA