REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do prezentacji?

Magdalena Pytkowska
Jeśli istnieje taka możliwość, idź wcześniej do sali, w której będziesz występować – zrób w niej próbę generalną.
Jeśli istnieje taka możliwość, idź wcześniej do sali, w której będziesz występować – zrób w niej próbę generalną.

REKLAMA

REKLAMA

Nie wystarczy trafnie wybrany temat, aby podczas konferencji zebrani słuchali nas bez ziewania,. Na dobrą prezentację składa się coś więcej, ważny jest ton głosu, Twoja gestykulacja, dobra znajomość tematu, mocne punkty prezentacji, właściwy kontakt wzrokowy ze słuchającymi. Wszystkie te elementy można wcześniej przećwiczyć, a w dzień wystąpienia zabłysnąć swobodą prezentacji.

Przygotowanie się do prezentacji jest tak naprawdę kulminacyjnym punktem Twojego wystąpienia . Później pozostaje tylko odtworzenie swoich zapisków przed większym gronem osób.

REKLAMA

Na początek

REKLAMA

Aby czuć się pewnie podczas wystąpienia musisz przyłożyć wszelkich starań, aby Twoje wystąpienie było dopracowane w każdym szczególe. Zapisz sobie całość wystąpienia. A jeśli czujesz się mocny w temacie bez przygotowania i nie potrzebujesz zapisywać pełnej wersji - ułóż sobie przynajmniej plan wypowiedzi. Uwierz mi, że nawet największym erudytom zdarza się pominąć w wystąpieniach istotne dla tematu szczegóły. Notatki ustrzegą Cię również przed negatywnymi skutkami tremy.

Jeśli sama myśl o prezentacji powoduje w Tobie panikę – jedyna rada to wizualizacja momentu wygłaszania prezentacji. W tym celu już kilka dni przed prezentacją zacznij ćwiczyć swoją przemowę. W zaciszu swojego domu wygłoś kilka razy swoje przemówienie, możesz poprosić o wysłuchanie i krytyczne uwagi swoją żonę lub męża. W czasie kiedy będziesz mówić wyobrażaj sobie, że stoisz przed publicznością. Tym sposobem przyzwyczaisz się do sytuacji i kiedy w rzeczywistości staniesz przed obcymi ludźmi, nie będziesz już tak zestresowany.

Zobacz: Ćwiczenia głosu

Jeśli istnieje taka możliwość, idź wcześniej do sali, w której będziesz występować – zrób w niej próbę generalną. Poproś najbliższego kolegę lub koleżankę o wysłuchanie i zwrócenie uwagi na detale.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dniu prezentacji

Zaplanuj starannie swój strój. Najlepsze będą ubrania w ciemniejszych kolorach – dodają powagi. Panowie powinni założyć garnitur, a panie klasyczny kostium. Kobiety przestrzegam przed zakładaniem zbyt dużych ozdób: wisiorów, bransolet i kolczyków. Ich szelest może być uciążliwy dla słuchających, a w konsekwencji może krępować ruchy samej wygłaszającej.

Pamiętaj o tym, aby przyjść kilka minut wcześniej – nawet jeśli nie będziesz pierwszym prelegentem – wprowadzisz się na spokojnie w atmosferę zebrania/konferencji.

Jesteś już przed mikrofonem

REKLAMA

W trakcie prezentacji nie okazuj swojego zdenerwowania. Staraj się stworzyć wrażenie osoby zrelaksowanej i pewnej siebie. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Po pierwsze dobrze przygotuj treść prezentacji – to doda Ci pewności. Po drugie zwróć uwagę na mowę swojego ciała. Stań luźno z nogami lekko rozstawionymi, tak aby ciężar ciała był rozłożony na dwie nogi. Wyprostuj ramiona i unieś nieco podbródek. Spróbuj lekko gestykulować – to nada wyrazu Twojemu wystąpieniu. Nie przesadzaj jednak z gestykulacją, bo zaczniesz rozpraszać swoich rozmówców. Panuj nad swoimi ruchami: nie stukaj w mównicę, nie gładź kartki, nie splataj nerwowo rąk. Jeśli nie gestykulujesz, ręce powinny opadać luźno na boki.

Utrzymuj kontakt wzrokowy ze słuchaczami. Nie skupiaj jednak wzroku tylko na jednej osobie. Nawet jeśli prezentujesz pomoce wizualne staraj się zwracać do słuchaczy. Mówienie do tablic i rzutnika nie wygląda dobrze.

Zobacz: Wideokonferencja

Moduluj swój głos. Monotonny ton bowiem może uśpić Twoich słuchaczy, zwłaszcza jeśli przemówienie jest dłuższe niż 20 minut. Nie krzycz do mikrofonu, ani nie mów zbyt cicho – wypośrodkuj głośność, tak aby wszyscy dobrze Cię słyszeli.

Mów pewnie i bez pośpiechu. Stosuj formuły świadczące o Twojej pewności siebie typu: „jestem przekonany, że dzięki temu rozwiązaniu…”, „z pewnością to rozwiązanie pozwoli…”, „ Zobaczycie Państwo, że to rozwiązanie przyniesie Wam wymierne korzyści”.

Nie przedłużaj swojego wystąpienia, daj czas słuchaczom na zadanie pytań. Całość przypieczętuj mocnym zakończeniem. Najlepiej podsumowując najważniejsze zagadnienia całego przemówienia, albo wygłaszając oryginalną konkluzję. Sprawdzone są także ciekawe anegdoty.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

REKLAMA