REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do prezentacji?

Magdalena Pytkowska
Jeśli istnieje taka możliwość, idź wcześniej do sali, w której będziesz występować – zrób w niej próbę generalną.
Jeśli istnieje taka możliwość, idź wcześniej do sali, w której będziesz występować – zrób w niej próbę generalną.

REKLAMA

REKLAMA

Nie wystarczy trafnie wybrany temat, aby podczas konferencji zebrani słuchali nas bez ziewania,. Na dobrą prezentację składa się coś więcej, ważny jest ton głosu, Twoja gestykulacja, dobra znajomość tematu, mocne punkty prezentacji, właściwy kontakt wzrokowy ze słuchającymi. Wszystkie te elementy można wcześniej przećwiczyć, a w dzień wystąpienia zabłysnąć swobodą prezentacji.

Przygotowanie się do prezentacji jest tak naprawdę kulminacyjnym punktem Twojego wystąpienia . Później pozostaje tylko odtworzenie swoich zapisków przed większym gronem osób.

REKLAMA

Na początek

REKLAMA

Aby czuć się pewnie podczas wystąpienia musisz przyłożyć wszelkich starań, aby Twoje wystąpienie było dopracowane w każdym szczególe. Zapisz sobie całość wystąpienia. A jeśli czujesz się mocny w temacie bez przygotowania i nie potrzebujesz zapisywać pełnej wersji - ułóż sobie przynajmniej plan wypowiedzi. Uwierz mi, że nawet największym erudytom zdarza się pominąć w wystąpieniach istotne dla tematu szczegóły. Notatki ustrzegą Cię również przed negatywnymi skutkami tremy.

Jeśli sama myśl o prezentacji powoduje w Tobie panikę – jedyna rada to wizualizacja momentu wygłaszania prezentacji. W tym celu już kilka dni przed prezentacją zacznij ćwiczyć swoją przemowę. W zaciszu swojego domu wygłoś kilka razy swoje przemówienie, możesz poprosić o wysłuchanie i krytyczne uwagi swoją żonę lub męża. W czasie kiedy będziesz mówić wyobrażaj sobie, że stoisz przed publicznością. Tym sposobem przyzwyczaisz się do sytuacji i kiedy w rzeczywistości staniesz przed obcymi ludźmi, nie będziesz już tak zestresowany.

Zobacz: Ćwiczenia głosu

Jeśli istnieje taka możliwość, idź wcześniej do sali, w której będziesz występować – zrób w niej próbę generalną. Poproś najbliższego kolegę lub koleżankę o wysłuchanie i zwrócenie uwagi na detale.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dniu prezentacji

Zaplanuj starannie swój strój. Najlepsze będą ubrania w ciemniejszych kolorach – dodają powagi. Panowie powinni założyć garnitur, a panie klasyczny kostium. Kobiety przestrzegam przed zakładaniem zbyt dużych ozdób: wisiorów, bransolet i kolczyków. Ich szelest może być uciążliwy dla słuchających, a w konsekwencji może krępować ruchy samej wygłaszającej.

Pamiętaj o tym, aby przyjść kilka minut wcześniej – nawet jeśli nie będziesz pierwszym prelegentem – wprowadzisz się na spokojnie w atmosferę zebrania/konferencji.

Jesteś już przed mikrofonem

REKLAMA

W trakcie prezentacji nie okazuj swojego zdenerwowania. Staraj się stworzyć wrażenie osoby zrelaksowanej i pewnej siebie. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Po pierwsze dobrze przygotuj treść prezentacji – to doda Ci pewności. Po drugie zwróć uwagę na mowę swojego ciała. Stań luźno z nogami lekko rozstawionymi, tak aby ciężar ciała był rozłożony na dwie nogi. Wyprostuj ramiona i unieś nieco podbródek. Spróbuj lekko gestykulować – to nada wyrazu Twojemu wystąpieniu. Nie przesadzaj jednak z gestykulacją, bo zaczniesz rozpraszać swoich rozmówców. Panuj nad swoimi ruchami: nie stukaj w mównicę, nie gładź kartki, nie splataj nerwowo rąk. Jeśli nie gestykulujesz, ręce powinny opadać luźno na boki.

Utrzymuj kontakt wzrokowy ze słuchaczami. Nie skupiaj jednak wzroku tylko na jednej osobie. Nawet jeśli prezentujesz pomoce wizualne staraj się zwracać do słuchaczy. Mówienie do tablic i rzutnika nie wygląda dobrze.

Zobacz: Wideokonferencja

Moduluj swój głos. Monotonny ton bowiem może uśpić Twoich słuchaczy, zwłaszcza jeśli przemówienie jest dłuższe niż 20 minut. Nie krzycz do mikrofonu, ani nie mów zbyt cicho – wypośrodkuj głośność, tak aby wszyscy dobrze Cię słyszeli.

Mów pewnie i bez pośpiechu. Stosuj formuły świadczące o Twojej pewności siebie typu: „jestem przekonany, że dzięki temu rozwiązaniu…”, „z pewnością to rozwiązanie pozwoli…”, „ Zobaczycie Państwo, że to rozwiązanie przyniesie Wam wymierne korzyści”.

Nie przedłużaj swojego wystąpienia, daj czas słuchaczom na zadanie pytań. Całość przypieczętuj mocnym zakończeniem. Najlepiej podsumowując najważniejsze zagadnienia całego przemówienia, albo wygłaszając oryginalną konkluzję. Sprawdzone są także ciekawe anegdoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA