| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Współpracownicy > Jak radzić sobie z zapamiętywaniem?

Jak radzić sobie z zapamiętywaniem?

Dobra pamięć w zawodzie asystentki to połowa sukcesu. Nie da się jej jednak wyćwiczyć od razu. Najchętniej wzięlibyśmy pigułkę, która w cudowny sposób rozwiązałaby wszystkie nasze problemy. Od leków skuteczniejsze są jednak „naturalne” metody.

Z najnowszych badań wynika, że dla usprawnienia naszej pamięci największe znaczenie ma sen i … proste ćwiczenia. Prócz wyspania się, dla poprawy efektów zapamiętywania wystarczy zaledwie kilka minut dziennie.

Koncentracja przede wszystkim

Biorąc pod uwagę wszystkie obowiązki asystentki, liczba informacji, które musi zapamiętać każdego dnia jest oszałamiająca. Prócz nowych wiadomości do przyswojenia, asystentka musi też dysponować ogromna „bazą” stałych informacji, np. gdzie przechowywane są dokumenty, czy pan X jest na liście osób, które należy bezpośrednio połączyć z szefem itd.
Wydaje się, że najskuteczniejszą metodą na „ogarnięcie” tego wszystkiego jest koncentracja uwagi i nadawanie znaczenia słowom. Bardzo dobrą metodą jest wymyślanie skojarzeń dla słów/informacji, które chcemy zapamiętać, np. nazwisko Jerzy Jagodziński bardzo łatwo zapamiętać sobie dzięki obrazkowi jeża jedzącego jagodziankę. Do tworzenia skojarzeń nie używajmy tylko jednego zmysłu. Dla lepszego zapamiętywania można też przywołać zapachy, odgłosy, a nie tylko obrazy.

Zobacz także serwis: Szkolenia

Proste ćwiczenia

Przy problemach z koncentracją warto zastosować bardzo proste techniki na jej poprawienie:

  • wyobraź sobie jakiegoś przedmiot i skoncentruj się na nim; Niedawne badania amerykańskich naukowców wykazały, że lepiej zapamiętujemy sceny kolorowe, niż czarno – białe. Dlatego przywołując w pamięci jakiś przedmiot wyobraźmy sobie prócz kształtuj innych detali także jego kolor. Podobnie lepiej wychodzi nam zapamiętywanie pod wpływem emocji – niech nasza wyobraźnia przypisze przedmiotowi jakieś emocje, niech kojarzy się nam z czymś miłym, albo przeciwnie – nieprzyjemnym,
  • skoncentruj się na wszystkich widocznych jego cechach; spróbuj szczególnie zwrócić uwagę na te najbardziej charakterystyczne, a następnie przejdź do tych mniej widocznych,
  • zamknij oczy i spróbuj odtworzyć wygląd i cechy przedmiotu; przywołaj związane z nim emocje,
  • otwórz oczy i sprawdź, ile szczegółów zapamiętałeś/aś,
  • następnym razem wybierz bardziej złożony i skomplikowany przedmiot; powtórz wszystkie wcześniejsze czynności.

Polecamy: Asystentka też ma szansę na awans

Karolina Zaborska

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do tworzenia skojarzeń nie używajmy tylko jednego zmysłu. Dla lepszego zapamiętywania można też przywołać zapachy, odgłosy, a nie tylko obrazy.
Do tworzenia skojarzeń nie używajmy tylko jednego zmysłu. Dla lepszego zapamiętywania można też przywołać zapachy, odgłosy, a nie tylko obrazy.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »