| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Ochrona środowiska > Raport odpadów - sprawozdanie z gospodarki odpadami do 15 marca

Raport odpadów - sprawozdanie z gospodarki odpadami do 15 marca

Raport odpadów, czyli sprawozdanie z gospodarki odpadami przedsiębiorcy muszą złożyć do 15 marca. Na kim spoczywa obowiązek złożenia sprawozdania z gospodarki odpadami ?

Raport odpadów - sprawozdanie z gospodarki odpadami

Sprawozdanie z gospodarki odpadami, potocznie nazywane raportem odpadów, muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy prowadząc działalność w roku poprzednim spowodowali powstanie odpadów. Mają na to czas do 15 marca.

Dane zbierane przez marszałków województwa służą m.in. do przygotowywania planów gospodarki odpadami. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Ochrony Środowiska raporty stanowią także dowód wywiązywania się Polski z zobowiązań unijnych.

Polecamy: Składka wypadkowa 2012 - wzrost składki wypadkowej od 1 kwietnia 2012

Kto musi złożyć sprawozdanie z gospodarki odpadami

Do złożenia sprawozdania o odpadach zobowiązani są przedsiębiorcy, którzy są posiadaczami odpadów (np. wytwórcy odpadów). Ustawa o odpadach przewiduje jednak pewne wyjątki.  

Obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów nie mają wytwórcy odpadów komunalnych, a także wytwórcy odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, o ile pojazdy te zostały przekazane do demontażu lub punktu zbierania pojazdów.

Obowiązek ewidencyjny i sprawozdawczy nie dotyczy też osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na własne potrzeby.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie rodzajów odpadów lub ich ilości, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, oraz kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów ze składania sprawozdania zwolnione są również małe i średnie firmy, gdy nie wytwarzają dużych ilości odpadów (tonery, sprzęt elektroniczny, oleje silnikowe).

W praktyce sprawozdanie o odpadach składają przede wszystkim producenci branży budowlanej oraz meblowej (producenci mebli, lakierów) oraz przedsiębiorstwa trudniące się rozbiórką budynków.

Polecamy: ABC małej firmy w 2012 roku

Jaka kara za brak sprawozdania?

Brak złożenia sprawozdania oznacza dla przedsiębiorcy karę w wysokości 500 zł. Podobnie w przypadku przekazania raportu nierzetelnego lub niezłożenia go w terminie. Marszałek województwa nakładając na przedsiębiorcę karę wyznacza termin do prawidłowego wniesienia sprawozdania. Termin nie może być krótszy niż 14 dni.

Kolejne kary, nakładane na przedsiębiorcę za uporczywe ignorowanie obowiązku sprawozdawczego to 2 tys. zł. Suma nałożonych przez marszałka województwa kar nie może przekroczyć 10 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »