| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zwolnienie podmiotowe od VAT w interpretacjach organów podatkowych

Zwolnienie podmiotowe od VAT w interpretacjach organów podatkowych

Zwolnienie podmiotowe od VAT w praktyce wywołuje kontrowersje. Prezentujemy fragmenty wybranych interpretacji organów podatkowych.

Zwolnienie podmiotowe od VAT

Warto zwrócić uwagę, że w sytuacji gdyby podatnik rozpoczynał działalność gospodarczą (zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) ale wcześniej wykonywał już jakiekolwiek czynności podlegające opodatkowaniu to byłby już podatnikiem w rozumieniu ustawy VAT. A to oznaczałoby, że limit byłby liczony zarówno z uwzględnieniem sprzedaży z tych czynności, ale też z uwzględnieniem okresu (jeśli był wcześniejszym) od którego należy liczyć proporcję.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności okre­ślonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1 (art. 113 ust. 9 ustawy).

W art. 113 ust. 10 ustawy postanowiono, że jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu pierwszym, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekro­czenia tej wartości (...).

Z opisu sprawy wynika, iż wnioskodawczyni od dnia 1 maja 2010 r. uzyskuje przy­chody z najmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne. Natomiast w dniu 13 września 2010 r. zainteresowana rozpoczęła działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów handlowych.

Czy podlega opodatkowaniu wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe?

Odnosząc treść przytoczonych przepisów do opisu sprawy stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt że świadczenie usług najmu wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług definicję działalności gospodarczej, to do ustalenia limitu określonego w art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, po przekroczeniu którego zainte­resowana traci zwolnienie podmiotowe należy przyjąć termin 1 maja 2010 r.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 marca 2011 r. sygnatura ILPP2?7443-2070/10-2/EN

Szczególny sposób wyliczania kwoty zwolnienia od VAT

(... ) należy stwierdzić, iż ustawodawca określa szczegółowy sposób ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku komisu i procedury marży. Jak wskazano wyżej ustawodawca w ww. przepisach art. 30 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4 ustawy o VAT posługuje się pojęciem podstawa opodatkowania. Natomiast przepis art. 113 stanowi o wartości sprzedaży opodat­kowanej. Wartość sprzedaży opodatkowanej stanowi natomiast wartość uzyskaną z dostawy (sprzedaży) towaru będącego przedmiotem komisu. Powyższe wynika z faktu, że ustawodawca zrównał z dostawą wydanie towaru na podstawie umowy komisu. Zatem wartość sprzedaży nie jest pojęciem tożsamym z pojęciem podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Zwolnienia od VAT

Interpretacja indywidualna  Dyrektora Izby Skarbowej w  Katowicach z dnia 07  listopada 2011 r. sygnatura. IBPP2/443-466/11/L

Artykuł jest fragmentem publikacji VAT. Poradnik dla księgowych autorstwa Janusza Piotrowskiego. Wydawnictwo: Wszechnica Podatkowa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »