REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz rozpocząć działalność koncesjonowaną? Ubiegaj się o promesę

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który zamierza podjąć działalność gospodarczą wymagającą uzyskania koncesji ma możliwość ubiegania się o promesę, czyli przyrzeczenie jej wydania, które ma charakter administracyjny. W celu uzyskania promesy należy złożyć dokumenty i informacje, które są wymagane przy składaniu wniosku o koncesję.

Pojęcie koncesji

REKLAMA

REKLAMA


W polskim porządku prawnym istnieją sfery działalności gospodarczej, które wymagają uzyskania koncesji. W opinii Sądu Najwyższego koncesja jest publicznoprawnym uprawnieniem podmiotowym przyznanym decyzją właściwego organu administracji indywidualnie oznaczonemu podmiotowi, który spełnia ustawowo określone wymagania zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe wykonywania określonego rodzaju działalności gospodarczej. Niekiedy liczba koncesji jest z góry ograniczona, o czym organ koncesyjny ma obowiązek poinformować w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.


Zdarzają się także sytuacje, gdzie liczba przedsiębiorców, spełniających warunki do udzielenia koncesji jest większa, niż liczba koncesji przewidzianych do udzielenia. Wówczas organ koncesyjny zarządza przetarg, którego przedmiotem jest jej udzielenie.  Należy wyjaśnić, że koncesjonowana działalność gospodarcza podlega wielopłaszczyznowej kontroli przez organ, który taką koncesję wydał. Co więcej, jest on uprawniony do cofnięcia koncesji w przypadku np. bierności przedsiębiorcy, czyli nie podjęcia w wyznaczonym terminie działalności objętej koncesją, mimo wezwania organu koncesyjnego lub trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją.

Zakres przedmiotowy koncesji


Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie m.in.: prowadzenia kasyna gry, ochrony osób i mienia, poszukiwania złóż kopalin, wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, wytwarzania i obrotu bronią i amunicją, obrotu paliwami i energią oraz przewozów lotniczych wymaga uzyskania koncesji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamów książkę: Prawo umów gospodarczych z komentarzem >>


Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu ma formę decyzji administracyjnej i należy do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.


Promesa, czyli przyrzeczenie wydania koncesji


Przedsiębiorca, który zamierza podjąć działalność gospodarczą wymagającą uzyskania koncesji ma możliwość ubiegania się o promesę, czyli przyrzeczenie jej wydania, które ma charakter administracyjny. W celu uzyskania promesy należy złożyć dokumenty i informacje, które są wymagane przy składaniu wniosku o koncesję. Ponadto należy uzasadnić swoją decyzję, tzn. dlaczego dany podmiot wnosi o promesę, a nie o koncesję. Okres ważności promesy nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Promesa może zostać jednak cofnięta. Ponadto za jej udzielenie, podobnie jak w przypadku koncesji pobierana jest opłata skarbowa.


Wnioski końcowe


Instytucja promesy pozwala niekiedy na oszacowanie szans na uzyskanie koncesji, jak również optymalizację kosztów związanych z inwestycjami, których wymaga dane przedsięwzięcie. Decyzja w zakresie podjęcia działań zmierzających do uzyskania promesy należy jednak każdorazowo do przedsiębiorcy, który jest zainteresowany podjęciem koncesjonowanej działalności gospodarczej.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA