REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od dziś ZUS nie przyjmuje dokumentów przez EUP

Od dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyjmuje dokumentów elektronicznych za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. EUP został zastąpiony przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Składki ZUS 2013. Od przyszłego roku wzrosną składki ZUS dla nowych firm. Powodem podwyżki jest podniesienie płacy minimalnej, od której zależy podstawa wymiaru składek społecznych ZUS na 2013 rok. Dowiedz się ile wyniosą składki ZUS w 2013 roku.

Nadzór w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Każdemu wspólnikowi w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje prawo indywidualnej kontroli spraw spółki. W tym celu wspólnik może osobiście lub z upoważnioną przez siebie osobą w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu. W przypadku ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej umowa spółki może jednak wyłączyć albo ograniczyć indywidualną kontrolę wspólników.

Od dziś kolejne e-deklaracje bez e-podpisu

Dziś wchodzą w życie kolejne ułatwienia przy rozliczaniu się z fiskusem. Płatnicy podatku VAT nie będą musieli udawać się do urzędu skarbowego, by złożyć deklarację, a będą mogli to zrobić przez internet i bez e-podpisu. Nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów umożliwia również składanie e-deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilno-prawnych.

REKLAMA

Nowe obowiązki dla firm. Sprawozdania ze średnich zarobków kobiet i mężczyzn

Mimo zakazu dyskryminacji płacowej kobiet, nie mamy żadnego narzędzia, by to monitorować – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Dlatego zapowiada wprowadzenie w życie przepisów, które nałożą na firmy obowiązek składania sprawozdań ze średnich zarobków kobiet i mężczyzn. Projekt zmian powinien być procedowany w przyszłym roku.

Firmy zalegają z wypłatą pensji na czas

W skontrolowanych przez PIP firmach, w okresie styczeń-lipiec tego roku, wzrosła o 21 proc. liczba przypadków niewypłacania pensji pracownikom na czas w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. - wynika ze wstępnych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Najważniejsze zmiany w VAT czekające firmy od nowego roku

Ułatwienia w zakresie fakturowania, uproszczony sposób rozpoznawania obowiązku podatkowego, ale z drugiej strony utrzymanie obecnego, bardzo niskiego limitu prezentów, które można przekazać bez VAT, czy podwyższenie stawek na niektóre produkty takie są efekty uzgodnień projektu ustawy o zmianie w  VAT, które zaczną obowiązywać w 2013 roku.

Budżet państwa na 2013 rok przyjęty przez Radę Ministrów

27 września 2012 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2013 rok. Deficyt budżetowy ma nie przekroczyć 35,5 mld zł. Zamrożony pozostanie fundusz wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej.

REKLAMA

Podatki stresują przedsiębiorców

8 na 10 polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP nie wie, co robić w sytuacji konfliktowej z urzędem skarbowym. Jednocześnie, tyle samo jako swój największy stres związany z finansami firmy wskazuje opłaty na rzecz skarbu państwa.

Od 1 października 2012 r. niższe limity w programie „Rodzina na Swoim”

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt z dopłatą w Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Kielcach, Warszawie i Wrocławiu powinny się pospieszyć. Od poniedziałku 1 października 2012 r. limity cen w tych miastach będą niższe. Odmienna sytuacja ma miejsce w Bydgoszczy, Toruniu, Rzeszowie i Białymstoku, gdzie dostępność mieszkań na kredyt z dopłatą może nieco wzrosnąć. Zaskakujące jest to, że w poniedziałek limity cen w Bydgoszczy i Toruniu niemal zrównają się ze stołecznymi.

Rodzina na Swoim w Warszawie – będzie trudniej

Znamy już nowe limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim dla województwa mazowieckiego. Od poniedziałku w stolicy zaczną obowiązywać limity obniżone o prawie 2 proc., zaś w pozostałej części województwa aż o 4,7 proc.

Rozmowa kwalifikacyjna oczami osoby rekrutującej

Rozmowa kwalifikacyjna jest najbardziej stresującym etapem poszukiwania pracy. Jednak, jak się okazuje, nie tylko kandydat musi zmierzyć się z towarzyszącym jej napięciem. Profesjonalny rekruter opowiada o trudnościach związanych z tego typu rozmowami.

Drożeją usługi bankowe

Banki szukają oszczędności, a to oznacza, że najbliższe miesiące będą dla ich klientów okresem wielu podwyżek. Wzrosną m.in. prowizje za używanie kart debetowych i prowadzenie rachunków osobistych, zaś warunki niektórych programów premiowych ulegną pogorszeniu.

Będą kolejne uproszczenia w prowadzeniu firmy

Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzenie kolejnych udogodnień dla tych, którzy prowadzą własny biznes. W III pakiecie deregulacyjnym proponuje m.in. zmianę sposobu rozliczania VAT-u i dalsze ograniczania biurokratycznych formalności. Jak pokazują doświadczenia z funkcjonowania poprzednich dwóch ustaw, dzięki takim zmianom polskie firmy mogą zaoszczędzić duże pieniądze.

Likwidacja terminowych umów o pracę to likwidacja wielu miejsc pracy

W czasach rosnącego bezrobocia pracodawca powinien mieć dostęp do wielu instrumentów zatrudniania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Joanna Kluzik-Rostkowska. W tym również do umów na czas określony lub umów cywilnoprawnych. Była minister pracy uważa, że postulaty związkowców, by utrudnić pracodawcom korzystanie z tego typu instrumentów, mogą oznaczać problemy na rynku pracy.

Przedsiębiorcy muszą nauczyć się zarządzać firmą

Trzeba usprawnić działanie polskich firm, szczególnie poprzez wzmocnienie procesów zarządzania – uważa Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej zdaniem znacznie poprawiłoby to wyniki osiągane przez przedsiębiorców. Dlatego PARP ogłosił ten rok Rokiem Dobrego Zarządzania. Zagadnienie to jest jednym z tematów trwającego obecnie II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Inspekcja Pracy ostrzega przed podpisywaniem weksli z umową o pracę

O ostrożność przed podpisywaniem weksli in blanco, których wymagają niektórzy pracodawcy przy zawieraniu umowy o pracę, apelują inspektorzy pracy. Przypominają, że podpisanie weksla nie jest obowiązkiem, a roszczenia pracodawcy reguluje już prawo pracy.

Jak prawidłowo rozliczyć wydatki na reklamę?

Wydatki poniesione na reklamę stanowią koszt uzyskania przychodu. Powinny zostać rozliczone w dacie ich poniesienia.

Dłuższy urlop ojcowski

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu wydłużającego urlop ojcowski do ośmiu tygodni (obecnie dwa tygodnie). Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotował Ruch Palikota.

Uwaga na alkohol pochodzący z Czech!

Służba Celna informuje, że śmiertelnie niebezpieczny metanol może znajdować się nawet w wyrobach alkoholowych opatrzonych czeskimi banderolami. 16 września 2012 r. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie Polski sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina.

Łatwiejszy dostęp do wielu zawodów

Już niedługo (prawdopodobnie od 2013 r.) w polskim systemie prawnym ubędzie kilkadziesiąt zawodów regulowanych, a dostęp do niektórych zawodów (np. adwokata, taksówkarza, notariusza) znacznie się zwiększy. Rząd przyjął 25 września 2012 r. projekt noweli deregulacyjnej, czyli pakiet zmian ustawowych, które mają otworzyć dostęp do zawodów regulowanych.

NewConnect szansą dla małych firm?

NewConnect, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, jest zorganizowanym, opartym na alternatywnym systemie obrotu rynkiem. Inauguracja pierwszej sesji odbyła się 30 sierpnia 2007 roku. Po pięciu latach od debiutu na rynku znajduje się już 413 spółek.

Sprawdź jakie zawody zostaną objętę deregulacją

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, m.in. adwokatów, notariuszy, komorników, detektywów, trenerów i taksówkarzy. Pierwsza transza obejmuje całościową lub częściową deregulację 50 zawodów.

Ministerstwo Gospodarki rozważa opóźnienie wdrożenia przepisów uderzających w małe stacje benzynowe

Ministerstwo Gospodarki przeprowadziło ankietę, w której pytało właścicieli i operatorów stacji paliw, czy zmodernizowali zbiorniki zgodnie z przepisami, które wejdą w życie w styczniu 2013 roku. Od wyników ankiety zależy, czy resort podejmie decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie nowego rozporządzenia. Wiadomo, że zmian wciąż nie wprowadziło jeszcze kilkaset stacji.

Jak skutecznie i tanio wypromować firmę w sieci

Coraz więcej firm decyduje się na reklamę w sieci. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, podejmują one działania promocyjne, które generują dodatkowe koszty. Kampania internetowa wcale nie musi być jednak rujnująca dla portfela. Skuteczne wypozycjonowanie strony internetowej można zaplanować krok po kroku. Warto poznać tajniki tego procesu oraz plusy i minusy poszczególnych  kampanii.

Pytania rekrutacyjne: „Proszę powiedzieć nam coś o sobie”

To jedno z najczęściej padających pytań w trakcie rekrutacji ma na celu sprawdzenie, jak i co kandydat myśli na swój temat. Wielu z nas gładko przebrnie przez ten etap rozmowy, reszta będzie miała trudności w znalezieniu sensownej odpowiedzi. Przeczytajcie artykuł, by dowiedzieć się, jak można poradzić sobie z tym wbrew pozorom trudnym pytaniem.

Wpływ ustawy deweloperskiej na proces kredytowania rynku pierwotnego

Intencją ustawy deweloperskiej było zabezpieczenie praw potencjalnego nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jednak moment wejścia jej w życie w maju tego roku, zaowocował licznymi obawami, czy nie skomplikuje to procesu sprzedaży nowych mieszkań lub nie utrudni otrzymania kredytu na jego zakup.

Rynek kredytowy - informacje i trendy

Rynek kredytowy jest w odwrocie - tak wynika ze świeżo opublikowanego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego drugi kwartał bieżącego roku. Po raz pierwszy od kilkunastu lat, wartość nowoudzielonych kredytów była mniejsza w porównaniu do I kwartału roku.

Jak opodatkowana jest sprzedaż samochodu osobowego używanego w działalności?

Ekspert wyjaśnia zasady opodatkowania w przypadku, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedać swój samochód osobowy wykorzystywany wcześniej w działalności gospodarczej.

Sieć Shencklera zmienia nazwę na Dayli

Hygienika S.A. kupiła polski oddział Schleckera. Pierwszą decyzją nowego właściciela jest rebranding sieci.

Kantor - tradycyjnie czy nowocześnie?

Kantory stacjonarne mają w Polsce już ponad dwudziestoletnią historię. Kantory internetowe oferują swoje usługi od nieco ponad dwóch lat. Porównajmy wymianę walut drogą tradycyjną i nowoczesną.

Przedsiębiorcy mogą płacić składki ZUS on-line

Od września każdy płatnik może dokonywać płatności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne bezpośrednio ze strony pue.zus.pl.

Małe i średnie firmy chcą inwestować

Małe i średnie firmy (sektor mśp) chcą inwestować posiłkując się głównie środkami własnymi - wynika z cyklicznej ankiety Ministerstwa Gospodarki przeprowadzonej latem wśród grupy przedsiębiorstw.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeżeli jednak została zawarta z aktualnym pracodawcą wykonawcy dzieła lub gdy jest wykonywana na rzecz pracodawcy, wówczas wykonawca dzieła do celów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik. Przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło podlega oskładkowaniu na takich samych zasadach, jak przychody pracownicze.

Pracodawca nie może zapytać o stan zdrowia podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas rekrutacji pracodawcy często wypytują o stan zdrowia kandydatów do pracy lub chcą podania prywatnego telefonu oraz prywatnego adresu mailowego do kontaktu. Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że pracodawca nie może domagać się podawania takich danych, a pytanie o stan zdrowia jest uzasadnione tylko wobec już zatrudnionych osób, gdy wymagają tego przepisy szczególne dla danego stanowiska pracy, np. w przypadku kierowców czy pilotów.

Przedsiębiorczość wśród Polek

Z badań przeprowadzonych przez Gfk na życzenie Amway, aż 64% Polek ma pozytywny stosunek do samozatrudnienia. Co trzecia kobieta posiadająca dzieci potrafi wyobrazić sobie rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy.

Koncesja jako forma ograniczenia wolności gospodarczej

Podstawą prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej jest wolność gospodarcza, na którą składa się między innymi możliwość swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności uzyskania na to zgody ze strony władzy publicznej. Ze względu na różnorodne interesy państwa, obowiązujące prawo przewiduje jednak liczne ograniczenia tej wolności. Jednym z takich ograniczeń jest wymóg uzyskania koncesji na prowadzenie określonej działalności gospodarczej.

Nowe pomysły na opodatkowanie przedsiębiorców

Rozwój przedsiębiorczości bez liniowego, stawka w PIT na poziomie 40% dla najlepiej zarabiających, za to 1,5 roku bez ZUS dla pierwszych dwóch pracowników i mikropożyczki na rozkręcenie firmy – takie są nowe pomysły na opodatkowanie osób prowadzących działalność gospodarczą.

Kredyty na zakup samochodu używanego - wrzesień 2012

Warto się rozejrzeć, bo można zyskać prawie 100 zł miesięcznie wybierając najkorzystniejszy na rynku kredyt na zakup używanego samochodu osobowego.

Z jakimi zmianami w VAT muszą się liczyć przedsiębiorcy od 2013 r.?

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w VAT - poinformowała rzeczniczka prasowa MF Małgorzata Brzoza. Resort finansów zrezygnował z planowanej podwyżki VAT na dania gotowe, ale także z podniesienia limitu prezentów o małej wartości.

NIK sprawdzi poszukiwania gazu łupkowego

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się koncesjom na wydobycie gazu łupkowego. Pod lupę trafią zarówno urzędnicy, jak i przedsiębiorcy.

Cykl operacyjny

Cykl operacyjny jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów. Jest jednym ze składników oceny sprawności pracy.

EFRR, czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - co to jest?

EFRR, czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to jeden z funduszy unijnych, z którego korzyści mogą czerpać przedsiębiorcy. Dowiedz się jak skorzystać ze wsparcia w ramach EFRR.

Rządowy program wspierania inwestycji dla gospodarki

Rządowy program wspierania inwestycji dla gospodarki na lata 2011-2020 skierowany jest do przedsiębiorców zainteresowanych podniesieniem innowacyjności oraz konkurencyjności.

Dyrektywa obronna 2013 - Sejm uchwalił nowelizację pzp

Uchwalona została nowelizacja Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowe przepisy to efekt procesu implementacji dyrektywy obronnej (2009/81/WE).

Przedsiębiorcy zainteresowani dofinansowaniem na wdrażanie wynalazków

Aż 272 przedsiębiorców postanowiło zawalczyć o dotację w ramach pilotażowego programu wsparcia na wdrożenie wynalazków w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Łącznie wnioski opiewają na 2,3 mld zł, czyli czterokrotnie więcej niż PARP przewidział na to działanie. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest w ciągu 3 miesięcy.

W II kwartale 2012 r. pogorszyła się sytuacja przedsiębiorstw

Sytuacja przedsiębiorstw wyraźnie się pogorszyła - napisano w opublikowanym przez Narodowy Bank Polski raporcie "Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w II kw. 2012 r.". Analiza wskazuje na możliwość dalszego spadku dynamiki inwestycji firm.

Firmy nie płacą pensji

Blisko 138 mln zł wynagrodzeń nie wypłacili już w tym roku pracodawcy w całym kraju - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, a informuje o tym "Gazeta Wyborcza".

MPiPS za elastycznym rozliczaniem czasu pracy

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz liczy, że jeszcze przed końcem tego roku uda się wypracować wspólny dla rządu, pracodawców i związkowców projekt zmian w Kodeksie pracy, umożliwiający bardziej elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Będzie łatwiej wykluczyć firmę z przetargu

Nowelizacja prawa zamówień publicznych pozwoli eliminować wykonawców, z którymi wcześniej jakikolwiek zamawiający w kraju zerwał kontrakt lub odstąpił od umowy, jeżeli przyczyny wypowiedzenia lub odstąpienia przypisuje wykonawcy.

REKLAMA