REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 2013 roku kasy fiskalne obowiązkowe przy obrocie 1 667 zł miesięcznie

Zrównanie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej dla nowych przedsiębiorców i kontynuujących działalność, proporcjonalne do okresu prowadzenia działalności wyliczanie limitu przez nowe firmy,  objęcie obowiązkiem rejestracji szkół nauki jazdy - to główne zmiany, jakich w zakresie kas rejestrujących muszą spodziewać się przedsiębiorcy od 2013 roku.

Firmom kryzys niestraszny. Nie zamierzają zwalniać

Gwałtownych ruchów na rynku pracy raczej nie będzie. Małe i średnie przedsiębiorstwa wprawdzie do końca roku nie będą zbyt chętnie zatrudniać, ale i nie planują zwolnień. Z badania PKPP Lewiatan wynika, że 80 proc. firm zamierza utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, o ile pozwolą im na to warunki gospodarcze. – To dobra wiadomość dla rynku pracy i całej gospodarki – ocenia główna ekonomistka Konfederacji Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Jak można zwalczać czyny nieuczciwej konkurencji?

Konkurencja jest nieodzownym składnikiem gospodarki rynkowej. Pojęciem tym określamy dążenie wielu niezależnych przedsiębiorców, działających na wspólnym dla nich rynku, do osiągnięcia takiego samego celu gospodarczego (zdobycia klienta, sprzedaży towaru zaspokajającego te same potrzeby). Konkurencja jest więc grą sprzecznych interesów różnych przedsiębiorców. Konieczne jest zatem, aby prawo w niezbędnym zakresie regulowało zasady tej gry.

Od przyszłego roku wyższy podatek od nieruchomości

W 2013 roku należy liczyć się z podwyżkami podatków i opłat lokalnych. Chociaż ostatnie słowo w tej sprawie mają gminy, to zmiany mogą dotknąć właścicieli nieruchomości, samochodów ciężarowych, handlujących na targowiskach, czy wyjeżdżających do miejscowości o korzystnych właściwościach klimatycznych. Podwyżkę najbardziej odczują przedsiębiorcy. Zmiany mogą ich kosztować około 200 zł rocznie.

REKLAMA

Zmiany w podatkach czekające przedsiębiorców od 2013 r.

Od 2013 r. przedsiębiorcy muszą liczyć się z kolejnymi zmianami w podatkach. Prowadzących firmy czeka nowelizacja ustawy o VAT , a także wzrost podatków i opłat lokalnych.

Zarobki przedsiębiorców: zarabiają więcej i szybciej

Własne firmy zakładamy, aby zarabiać więcej. Sprawdza się. Dochody przedsiębiorców rosną dużo szybciej, niż zarobki pracowników najemnych.

Rosja stała się członkiem WTO

22 sierpnia 2012 r. Federacja Rosyjska stała się 156 członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). Nastąpiło to aż po 18 latach negocjacji. To ważne wydarzenie dla Polskie i całej Unii Europejskiej, która jest największym partnerem handlowym Rosji. Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE. Polska liczy m.in. na większy eksport do Rosji artykułów rolno-spożywczych.

Rosną koszty działalności firm

Przedsiębiorstwa zwiększające przychody wydają coraz więcej na swoje utrzymanie. Średnie i duże firmy w ostatnim półroczu zwiększyły przychody o 8,2 proc., ale wygenerowały wyższe koszty (9,8 proc.) - podał GUS.

REKLAMA

Oszuści pobierają opłaty za wpis do CEIDG

Resort gospodarki ostrzega przed firmami pośredniczącymi w zakładaniu działalności gospodarczej, które domagają się opłat za rejestrację w CEIDG. Wpis do ewidencji jest bezpłatny.

Państwo zapłaci składki za przedsiębiorców wychowujących dzieci

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że kończą się konsultacje międzyresortowe dotyczące projektu ustawy o odprowadzaniu składek przez budżet państwa za osoby, które wychowują dzieci.

Spowolnienie nie ominie śląskich firm

Firmy z woj. śląskiego mają względnie dobrą sytuację - dzięki infrastrukturze, nowym technologiom i zainwestowanym tam środkom - by przejść spowolnienie gospodarcze, ale niektóre branże potrzebują np. szybkich zmian prawnych.

Komisja pyta obywateli, w jakiej UE chcą żyć

Do 9 września potrwają jedne z największych w historii Unii Europejskiej konsultacje społeczne. Każdy obywatel UE może drogą online wyrazić swoją opinię m.in. na temat kształtu przyszłej UE czy przeszkód, jakie spotyka na co dzień w realizacji swoich praw. Na podstawie zebranych danych Komisja przedstawi sprawozdanie na temat obywatelstwa UE, które ma pomóc w wyznaczeniu polityki UE na najbliższe lata.

Induction Day – jak dobrze wprowadzić nowego pracownika

Pierwsze dni w nowej pracy to zawsze spore przeżycie zarówno dla pracownika, który musi dopiero odnaleźć się w strukturach firmy, jak i dla pracodawcy, który przez pewien czas musi pogodzić się z pewnymi zaburzeniami w sprawnie działającym przedsiębiorstwie.

Szkolenia prywatn(i)e i po godzinach

Rozjazdy, kilkudniowe szkolenia - to dla szkoleniowców pokusa sama w sobie. A jeśli doda się do tego obecność pięknych pań lub przystojnych mężczyzn - zarówno po stronie „tych z branży”, jak i uczestników - oraz wieczorno-nocną rzeczywistość „hotelową”, może się okazać, że to zbyt dużo naraz do przezwyciężenia. Bo przecież wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, prawda?

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. Znów waloryzacja procentowa

W 2013 roku zmieni się wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Emerytury i renty wzrosną, ale procentowo. To inaczej niż w poprzednim roku, gdy waloryzacja była kwotowa.

System oceniania

Nikt nie lubi być ocenianym - wielu nie potrafi sobie poradzić ze słowami krytyki i praktycznie ich wykorzystać. Jednak menedżerowie troszczący się o rozwój osobisty pracowników wykorzystują system oceniania jako narzędzie służące do zwiększania sprawności elementów zarządzania firmą. Dostrzegając w przedsiębiorstwie zintegrowany system, rozumieją, że poprawnie funkcjonujący mechanizm oceny pracowników może wywołać emocję donioślejszą niż lęk przed krytyką - motywację.

Konta oszczędnościowe dla mikroprzedsiębiorców – na co warto zwrócić uwagę

Banki kuszą mikroprzedsiębiorców coraz korzystniejszym oprocentowaniem kont oszczędnościowych – z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika, że najlepsza stawka sięga 5,8 % w skali roku. Jednak opłaty związane z wypłatą pieniędzy z niektórych kont oszczędnościowych mogą przewyższyć profity płynące z ich preferencyjnego oprocentowania.

Z czym do pracownika?

Bon pogrzebowy, operacja zmiany płci i... 20 kilogramów cebuli, czyli o świadczeniach pozapłacowych na świecie.

Nowa metoda topgrading, czyli rekrutacja talentów.

Firma powinna działać jak dobrze naoliwiona maszyna - jeśli jedna część wypadnie, należy zastąpić ją inną, równie dobrą. Jednak poszukiwanie pasujących elementów nie jest łatwe i nie zawsze efektywne. Szczęśliwie, najnowsze metody dla pracowników działu HR skutecznie udoskonalają ten proces.

E-learning – trend czy konieczność?

Z globalnymi trendami branży szkoleniowej dzieje się to samo co z nowościami światowego kina: docierają do nas z opóźnieniem. Ich nadejście jest jednak nieuniknione, dlatego warto przyjrzeć się zmieniającym się tendencjom międzynarodowej branży szkoleniowej, aby wiedzieć, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Niniejszy tekst dotyczy fenomenu e-learningu oraz możliwości i ograniczeń, jakie za sobą niesie.

Sprawozdanie o udzielonych zamówieniach do 1 marca 2013

Sprawozdanie o udzielonych zamówieniach 2013. Jak co roku, jednostki zamawiające muszą złożyć roczne sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych. Termin upływa 1 marca 2013 r. Dowiedz się w jaki sposób złożyć sprawozdanie o udzielonych zamówieniach.

Jestem dumny, że jestem menadżerem.

Kilka lat temu osób posiadających odpowiednie kwalifikacje do zarządzania moglibyśmy szukać ze świecą w ręku. Jednak całkowita ewaluacja, nie tylko naszego myślenia, ale także placówek odpowiedzialnych za „wypuszczanie” dobrych liderów w świat biznesu, przyczyniły się do podwyższenia standardów.

W dużych firmach powiało optymizmem

Eksport staje się motorem napędowym kondycji dużych firm. Na zamówienia bardziej narzeka sektor MŚP.

Pokolenie X i Y. Dwa światy, jedna drużyna

„Między nami dobrze jest” to sztuka teatralna autorstwaDoroty Masłowskiej w wyrazisty sposób ukazująca konflikttrzech pokoleń: matki, córki, babki. Na pierwszy rzut okawszystko jest aktualne, problemy stare jak świat.Tymczasem trzy rzeczy uległy jednak zmianie: konfliktmiędzypokoleniowy nabrał innego charakteru, zmniejszyłswój zasięg, jego bohaterowie kryją się pod wyrazistymi literami alfabetu „X” i „Y”, a nie płaszczem historii.

Jak zostać coachem?

Naprawdę wysokie stawki za godzinę pracy, komfort wynikający z nienormowanego czasu pracy i możliwości spotkań z klientem w najróżniejszych miejscach - to tylko nieliczne spośród niewątpliwych zalet coraz popularniejszego w Polsce zjawiska coachingu. O czym należy pamiętać, przygotowując się do zawodu coacha? I czy w ogóle trzeba się przygotowywać?

Szef w spódnicy

Niezaprzeczalnie monopol na kierownicze stanowiska należy do mężczyzn. Statystyki są pod tym względem bezlitosne: tylko 38 proc. kierowników to kobiety. Jednocześnie większość z nas uważa, że nie ma wyraźnej zależności pomiędzy płcią a standardem wykonywanej pracy. Skąd zatem tak niski odsetek kobiet, które realizują się jako szefowe?

Zgrany zespół to podstawa

Zostać przedsiębiorcą w kapitalistycznym świecie - to banalnie proste, wystarczy zarejestrować firmę, mieć produkt i grupę docelową. Schody zaczynają się później, gdy musimy utrzymać dobrą pozycję na rynku. Do tego celu potrzebujemy czegoś więcej oprócz dobrego pomysłu, a mianowicie zgranego zespołu, który pomoże nam osiągnąć cel.

Siła nawyku, czyli o nieświadomych błędach, jakie popełniamy na rozmowach rekrutacyjnych

Rozmów kwalifikacyjnych prowadzi się w życiu wiele i teoretycznie taki trening powinien sprawić, że każda kolejna powinna nam wypaść lepiej. Jak pokazują badania, wcale nie uczymy się na własnych pomyłkach. Najczęściej bowiem pogrążają nas te błędy, które najtrudniej kontrolować. Może i Tobie zdarza się popełnić nieświadomie jakieś rekrutacyjne faux pas?

Przygotowanie zawodowe młodocianych - zmiany w przepisach

Czy wiesz, co już od września czeka pracodawców chcących zatrudnić młodocianych w ramach przygotowania zawodowego?

Czym jest wolontariat pracowniczy?

Wolontariat pracowniczy to w Polsce zjawisko coraz bardziej rozpowszechniane. Czym jest? Komu i dlaczego pomagamy? Te wszystkie pytania zadaje sobie każdy pracownik, któremu takie rozwiązanie jest proponowane.

Jak zostać trenerem biznesu?

Co trzeba zrobić żeby w niedalekiej przyszłości tytułować siebie trenerem biznesu? Skończyć odpowiednią szkołę, certyfikat trenerski, a może przeczytać specyficzne książki na ten temat? Trener biznesu - to brzmi naprawdę dumnie...

Szkolenia dla studentów

Aby zwiększyć swą atrakcyjność w oczach pracodawcy, szczególnie w okresie kryzysu, warto zainteresować się szkoleniami. Studenci i absolwenci charakteryzują się specyficznym problemem na rynku. Jak rynek szkoleniowy traktuje tę konkretną grupę odbiorców?

Przychód z działalności gospodarczej powstanie nawet bez otrzymania zapłaty

Przychód z działalności gospodarczej powstaje z dniem wykonania usługi lub wydania rzeczy. Jednak, gdy przedsiębiorca wcześniej otrzyma wynagrodzenie, to musi wziąć pod uwagę datę zapłaty.

Rejestracja firmy w systemie CEIDG jest bezpłatna

Ministerstwo Gospodarki przypomina, iż rejestracja firmy jest wolna od opłat. Każda osoba zakładająca konto w systemie CEIDG, otrzymuje komunikat o tym, iż wpis do rejestru jest bezpłatny.

Rosja w WTO szansą dla polskich przedsiębiorstw?

Po 18 latach udało się w końcu dojść do porozumienia w sprawie przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Już 23 sierpnia nasz słowiański partner stanie się członkiem globalnego stowarzyszenia, mającego na celu liberalizację międzynarodowego handlu towarami i usługami, rozstrzyganie sporów między kooperantami oraz respektowanie praw własności intelektualnej. Co ta akcesja oznacza dla polskich przedsiębiorców?

Ryzykowna darowizna dla zarządu spółki

Firmy zasypywane są często prośbami o udzielenie darowizn, czy to pieniężnych, czy też rzeczowych. Z prośbami takimi występują zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Spotykają się one niejednokrotnie z pozytywną reakcją, jednak zarządy podejmujące takie decyzje powinny liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Może być im bowiem postawiony zarzut działania na szkodę spółki.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2012 roku. Dla firm bez zmian

Rośnie wynagrodzenie dla nauczycieli. Od 1 września 2012 minimalne pensje zasadnicze nauczycieli wzrosną o niecałe 4 proc. Dowiedz się jakie podwyżki dostaną nauczyciele w 2012 roku.

Dieta za podróż służbową w 2013 r.

Dieta za podróż służbową w 2013 r. Dowiedz się jakie diety przysługują z tytułu podróży służbowych od 1 stycznia 2013 roku. Informujemy, jakie są stawki diety dla podróży służbowych krajowych i zagranicznych.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności - suplement

Opisując przykład wykorzystania współczynnika Pearsona, zwracałem uwagę na relatywną łatwość jego wyliczenia i interpretacji uzyskanego wyniku w praktyce przedsiębiorstwa, jeśli wykorzystywać do tego arkusz kalkulacyjny.

Firmy podniosą wynagrodzenia

Prawie 80 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP nie zamierza zwalniać pracowników. Firmy chcą podnosić wynagrodzenie swoim pracownikom.

Resort pracy chce 50 lat przechowywania dokumentacji pracowniczej w wersji elektronicznej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad wprowadzeniem możliwości elektronicznego sposobu przechowywania dokumentów pracowniczych. Przedsiębiorcy od długiego czasu narzekają na uciążliwy i kosztowny obowiązek przechowywania dokumentacji płacowej i pracowniczej w formie papierowej. Wciąż nie jest jasne, kiedy oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany wejdą w życie.

Większość firm z sektora MŚP chce utrzymać zatrudnienie z 2011 r.

78,1 proc. firm z sektora MŚP chce utrzymać w br. zatrudnienie na poziomie z 2011 r. - wynika z badania PKPP Lewiatan dotyczącego kondycji mikro-, małych i średnich firm; 12,9 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie, a 8,9 proc. deklaruje redukcję etatów.

Jak zaskarżać uchwały wspólników w spółce z o.o.

W sporze dotyczącym uchylenia lub stwierdzenia nieważności uchwały wspólników pozwaną spółkę reprezentuje zarząd, jeżeli na mocy uchwały wspólników nie został ustanowiony w tym celu pełnomocnik. Jeżeli zarząd nie może działać za spółkę, a brak jest uchwały o ustanowieniu pełnomocnika, sąd wyznacza kuratora spółki. Ustanowienie pełnomocnika wyłącza prawo reprezentacji członka zarządu nawet wówczas, gdy zarząd nie występuje w charakterze powoda.

Opłata za usunięcie pojazdu 2013

Opata za usunięcie pojazdu 2013. Sprawdź ile może cię kosztować nieprawidłowe parkowanie. Ile wynosi opłata za usunięcie pojazdu z drogi w 2013 r.?

Prawo autorskie 2013: Komisja chce zmian w OZZ-etach

Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmian w zasadach funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania. Skorzystać mają autorzy.

Nabór wniosków do Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion

Od 20 sierpnia do 21 września 2012 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 8.3 - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion, Programu Innowacyjna Gospodarka. Kto może ubiegać się o dostępne środki unijne?

Firmy walczą z kryzysem

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 5,2 proc. To znak, że polskie firmy walczą z kryzysem.

Spółka zapłaci podatek od niegotówkowej wypłaty

Ministerstwo Finansów szykuje projekt, z którego ma wynikać, że gdy spółka wypłaci dywidendę nie w gotówce, tylko wydając wspólnikom składnik majątku, np. budynek, akcje, to będzie musiała zapłacić podatek. Tak samo - gdy skupi swoje udziały, by je umorzyć.

Dress Code w pracy

Ciasno zawiązany krawat, dopasowana marynarka i spódnica za kolano. Lato w pełni, na zewnątrz upał, a pracownicy męczą się w służbowych uniformach. Kiedy i w jakich sytuacjach zawodowych musimy stosować się do zasad dress code’u?

Uwaga upały! Państwowa Inspekcja Pracy przypomina

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Stanowi o tym art. 232 Kodeksu pracy.

REKLAMA