REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo boją się zatrudniać pracodawcy?

REKLAMA

Lęk pracodawców przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych jest powszechny, tymczasem są to lojalni pracownicy, którzy rzadko zmieniają miejsce zatrudnienia - mówił na konferencji b. prezydent Europejskiej Unii Zatrudnienia Wspieranego Michael Evans.

Konferencję "Dlaczego pracodawcy powinni zatrudniać osoby niepełnosprawne? Zatrudnianie wspierane. Przykłady dobrych praktyk" zorganizowali w Warszawie Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Jak mówił Evans, lęk pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością jest powszechny na całym świecie. "Kiedy lęk zostanie przełamany, pracodawcy niejednokrotnie są bardzo zadowoleni z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej" - dodał. Zaznaczył, że są to pracownicy lojalni wobec firmy, identyfikujący się z marką; rzadko zmieniają miejsce zatrudnienia.

Evans zwracał uwagę pracodawcom na praktyki, które pomogą przełamywać obawy. Zwrócił uwagę, że pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej jest zazwyczaj pewny siebie, tymczasem w przypadku rozmowy z osobą niepełnosprawną niejednokrotnie tę pewność siebie traci, gdyż obawia się, że zachowa się niewłaściwie. "Nie bójcie się pytać o specjalne wymagania osoby niepełnosprawnej - czy potrzebuje dodatkowej pomocy, wyposażenia, miejsca parkingowego. Wystarczy zadać taktowne pytanie: +wiemy, że ma pan grupę inwalidzką, jak wpłynie to na pana pracę+" - mówił.

REKLAMA

Powiedział też, że rozmowę kwalifikacyjną mogłyby zastąpić kilkugodzinne lub kilkudniowe praktyki, podczas których osoby niepełnosprawne mogą zaznajomić się z firmą, zobaczyć, czy odpowiada im styl pracy w firmie. Zwrócił uwagę, że często są to osoby bez doświadczenia zawodowego. "Tymczasem niejednokrotnie pracodawcy podejmują decyzję o zatrudnieniu, biorąc pod uwagę cechy osobowości, które będą pasowały do zespołu. Kwalifikacje i doświadczenie można zdobyć, osobowości się nie zmieni" - zaznaczył.

Evans ocenił, że pracodawcy mogą przeciwdziałać dyskryminacji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. W ogłoszeniu o pracę ważne jest różnicowanie, które z umiejętności są niezbędne, a które poboczne. "W pewnym mieście szukano osoby, która w żłobku będzie czytała dzieciom książki. W ogłoszeniu zaznaczono, że wymagane jest wchodzenie po drabinie, co od razu wykluczyło osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Tymczasem wchodzenie po drabinie było potrzebne jedynie, by zdejmować książki z półki" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zachęcał także do dostrzegania indywidualnych predyspozycji pracowników. "W pewnej firmie nikt nie lubił wypełniania faktur, gdyż było to zajęcie powtarzalne, nieciekawe. Zajmowało się tym na zmianę ok. 10 osób. Tymczasem dziewczyna z syndromem autystycznym kochała wypisywanie faktur. Stworzono dla niej 25-30 godzinny etat. Był to niezmiernie prosty i efektywny krok ze strony pracodawcy. Nie muszę dodawać, że ucieszył on też pozostałych pracowników" - powiedział.

Jak podkreślał, pracodawcy, którzy chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, potrzebują wsparcia.

Poseł Marek Plura (PO) powiedział, że ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych opiera się na założeniu, że państwo przez dotacje musi kupować miejsca pracy dla niepełnosprawnych. Wyraził nadzieję, że w przyszłości zatrudnianie osób niepełnosprawnych będzie łączone z jakością zarządzania firmy, jej wizerunkiem, a nie opłacalnością w wymiarze dotacji.

Z kolei prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski powiedział, że spośród 3,5 mln osób z niepełnosprawnością w Polsce, pracuje niewiele ponad 500 tys. Dodał, że współczynnik aktywności zawodowej tej grupy to ok. 17 proc. "Jeśli wciąż jesteśmy zmuszeni do dyskutowania o wartości zatrudniania osób niepełnosprawnych, to znaczy, że instytucje i politycy nie radzą sobie z tym problemem" - powiedział.

Ocenił, że uchwalane przez parlament prawo dot. zatrudniania osób niepełnosprawnych jest nieprecyzyjne, niespójne, skomplikowane. Zaznaczył, że pracodawcy potrzebują wyraźnych zachęt do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA