REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MF podwyższyło prognozę inflacji

Ministerstwo Finansów podwyższyło prognozę inflacji w lutym rok do roku do 0,9 proc. z 0,8 proc. szacowanych wcześniej i spodziewa się, że ceny miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 proc. Równocześnie MF prognozuje, że inflacja w marcu rdr wyniesie 0,9 proc., a na koniec roku 1,5 proc.

Najbliższe dni rozstrzygną o krótkoterminowym trendzie złotego

Na razie złoty porusza się w wąskim przedziale, lecz w najbliższych dniach powinien wykrystalizować się krótkoterminowy trend dla złotego.

Przeciw hipermarketom, przeciw klientom

Posłowie proponują ograniczenia przy wydawaniu zezwoleń na nowe supermarkety. Chcą też wprowadzić zakaz handlu w niedziele w sklepach zatrudniających ponad 5 pracowników.

Należy powiadomić obie strony postępowania

Trybunał Konstytucyjny uznał art. 73 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi za niezgodny z ustawą zasadniczą.

REKLAMA

Księga zamiast ryczałtu

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące likwidacji karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przeraziły drobnych przedsiębiorców. To obecnie najkorzystniejsze formy opodatkowania, chętnie wybierane przez małe firmy, rzemieślników, drobny handel.

RPP obniżyła stopy procentowe

Stopa lombardowa wynosi 5,50 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 11,00 proc. zamiast dotychczasowych 11,50 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Złoty nieco słabszy, rynek długu ciągle wierzy w obniżkę

Rynek we wtorek oczekuje na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, co jest powodem niskich obrotów - niemniej jednak złoty nieco słabnie, a rynek obligacji ciągle wierzy w obniżkę stóp procentowych.

Ustawa o lobbingu szansą na lepsze prawo

Dzięki nowej ustawie o działalności lobbingowej proces tworzenia prawa stanie się jawny, bardziej przejrzysty, a w rezultacie tańszy i efektywniejszy - uważa prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski.

REKLAMA

350 tys. pracowników z Europy Wschodniej

Niemal 350 tysięcy osób z Europy Wschodniej, najwięcej z Polski, przyjechało pracować do Wielkiej Brytanii od maja 2004, gdy nastąpiło rozszerzenie Unii Europejskiej - poinformowało brytyjskie MSW.

Eurostat podał dane o inflacji w Polsce

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w styczniu 2006 roku w ujęciu rocznym 0,9 proc. wobec 0,8 proc. w grudniu - podał Eurostat.

RPP może nie obniżyć stóp procentowych

Zdaniem analityków WGI Domu Maklerskiego, Rada Polityki Pieniężnej, która we wtorek powinna ogłosić swą decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych, może pozostawić stopy na niezmienionym poziomie.

Złoty po obniżce stóp może spaść

Dilerzy od wtorkowej decyzji RPP oraz jej komentarza uzależniają wycenę złotego i papierów. Gdyby stopy NBP spadły, to teoretycznie złoty może stracić na wartości. Możliwy jest także spadek dochodowości obligacji - ocenia rynek.

Tańszy prąd także dla małych firm

Ceny, stawki, taryfy - można się w tym z łatwością pogubić. Warto, by przedsiębiorcy nabrali wprawy w rozliczeniach za energię, bo dzięki zmianie sprzedawcy będzie można zaoszczędzić. I to już od czerwca.

Premier o projekcie ustawy o finansach publicznych

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że projekt ustawy o finansach publicznych powinien być "możliwy do przyjęcia" przez rząd w marcu lub w kwietniu. Jak wyjaśnił, reforma finansów publicznych wymaga ich konsolidacji.

System argentyński wiecznie żywy

Systemy argentyńskie dają możliwość odstąpienia od umowy. Problem w tym, że w wyniku takiego odstąpienia potrącają klientom większość wpłaconych pieniędzy.

Przedsiębiorcy skorzystają z własnych wynalazków

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal niska. Tymczasem wynalazki dokonane przez Polaków zyskują nagrody na światowych wystawach wynalazczości i innowacji przede wszystkim w Brukseli, Norymberdze i Moskwie.

Coraz tańsze kredyty na samochody

Spada zainteresowanie kredytami samochodowymi. Banki udzielają ich coraz mniej i na coraz niższe kwoty. To efekt przede wszystkim mniejszej sprzedaży nowych samochodów i około 30-procentowego obniżenia się cen aut używanych.

Obroty na rynku walutowym i papierów umiarkowane

Złoty rozpoczął tydzień lekko umocniony przy bardzo umiarkowanych obrotach. Do przełamania kolejnych poziomów potrzebny jest impuls - ocenia rynek.

Polskie mięso pojedzie do Rosji?

Jutro kolejny etap rozmów polsko-rosyjskich weterynarzy nad warunkami zniesienia blokady dla naszej żywności. Jest szansa, że nastąpi to jeszcze w marcu.

Lewiatan tworzy centrum mediacji

Już w marcu będzie gotowa lista ok. 30 prawników, którzy stworzą Centrum Mediacji przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" - poinformowała na konferencji prasowej szefowa "Lewiatana" Henryka Bochniarz.

MF zaoferuje obligacje za 1,8 mld zł

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę na przetargu obligacje OK0408 za 1,8 mld zł - poinformował resort w komunikacie.

Złoty umocnił się, rynek czeka na decyzję RPP

Złoty umocnił się na poniedziałkowym otwarciu, jednak analitycy nie spodziewają się większych zmian w ciągu dnia. Rynek będzie czekał na wtorkową decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Pomoc dla firm w tarapatach

Pracodawcy domagają się przywrócenia możliwości udzielania pożyczek ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych firmom z przejściowymi kłopotami finansowymi.

Łatwiej o kapitał na rozwój

Większa aktywność istniejących funduszy, pojawienie się nowych graczy, związanych z dotacjami unijnymi i programem offsetowym. Tak wyglądają prognozy dla rynku venture capital na ten rok.

Minister wyjaśni, jak podpowie mu urząd skarbowy

Ministerstwo Finansów chce, żeby od nowego roku podatnikom odpowiadał tylko minister. Faktycznie jednak odpowiedzi przygotowywałyby, tak jak obecnie, urzędy skarbowe.

Reforma skazana na poślizg

Maleją szanse na to, że w 2006 roku zostaną uchwalone zmiany w podatkach. Oznacza to nie tylko złamanie wyborczych obietnic. Przede wszystkim nie można liczyć na usprawnienie systemu podatkowego, tak mocno krytykowanego przez przedsiębiorców.

Ustawa antylichwiarska zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa antylichwiarska została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce - Związku Pracodawców, Andrzej Roter.

Złoty i obligacje stabilne

Zgodnie z oczekiwaniami na rynku walutowym i długu piątek upływa bardzo spokojnie i taka sytuacja ma się utrzymać do końca dnia. Inwestorzy czekają na przyszłotygodniowe posiedzenie RPP.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

Złoty i obligacje stabilne na otwarciu, rynek czeka na RPP

Kurs złotego nie zmienił się na piątkowym otwarciu wobec zamknięcia w czwartek, podobnie było w przypadku obligacji. Uczestnicy rynku oczekują spokojnej sesji, bo uważają, że inwestorzy będą wstrzymywali się z podejmowaniem decyzji do czasu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Premia dla piratów komputerowych

Rząd chce zmniejszyć odpowiedzialność tych, którzy korzystają z nielegalnego oprogramowania komputerowego. Jeżeli zostaną złapani na tym procederze - będą musieli tylko kupić program, który nielegalnie używają.

Złe przepisy hamują inwestycje

Rządowy program budowy dróg jest zagrożony. Hamują go przepisy dotyczące ochrony środowiska, planowania przestrzennego oraz zamówień publicznych. Te ostatnie, tylko w ubiegłym roku, sparaliżowały 98 inwestycji.

Czy jest możliwy liberalny handel zagraniczny?

- Liberalizacja handlu jest rzeczą teoretycznie konieczną, ale tylko wtedy, kiedy nie zagraża naszym miejscom pracy, takie są odczucia. - powiedział Piotr Kuczyński z Domu Maklerskiego WGI, w magazynie gospodarczym "EKG" w Radiu TOK FM.

Wzrost cen papierów wyhamowuje rynek zagraniczny

Spadki na rynkach bazowych nie pomagają polskim obligacjom, a dane makro opublikowane przez GUS wskazują na odbudowywanie popytu, co może powstrzymywać RPP przed kolejnym cięciem stóp - ocenia rynek.

Portfel polskich kredytów konsumenckich wyniósł 11 mld euro

Polacy wzięli w 2005 roku 11 mld euro różnego rodzaju kredytów konsumenckich, czyli o 13,4 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Cetelem - Obserwator 2006. Jest to 1,2 proc. całego portfela kredytów konsumenckich, które zaciągnięto w Europie w 2005 roku.

Zadłużanie się w obcej walucie zagrozi ratingom Polski

Dalsze zadłużanie się gospodarstw domowych w walutach obcych zwiększa ryzyko dla całego sektora bankowego, może również skłonić agencje ratingowe do zmiany ratingu poszczególnych banków, jak i ratingu Polski - uważa Narodowy Bank Polski.

Obniżka stóp procentowych może być opóźniona

Dane o sprzedaży detalicznej za styczeń, której wzrost wyniósł 8,6% r/r, prawdopodobnie opóźnią decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżce stóp procentowych do marca, uważają analitycy.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,6 proc.

Sprzedaż detaliczna w styczniu 2006 wzrosła o 8,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2005 roku, po wzroście o 6,3 proc. rdr w grudniu 2005 roku, a mdm spadła w styczniu o 26,3 proc. - podał GUS.

Pogorszyła się koniunktura w handlu

Ogólny klimat koniunktury pogorszył się w lutym wobec stycznia i nadal jest oceniany negatywnie (minus 12 wobec minus 10 w styczniu) - poinformował GUS.

W lutym koniunktura w przemyśle lekko w górę

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł w lutym plus 10 wobec plus 9 w styczniu i przed rokiem w lutym plus 12 - podał GUS.

W styczniu wzrosła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w styczniu 2006 roku wzrosła do 18,0 proc. z 17,6 proc. w grudniu 2005 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Krótsza droga od pozwu do ogłoszenia wyroku

Sądy gospodarcze będą rozstrzygały spory między przedsiębiorcami szybciej i sprawniej. Przyczynią się do tego przygotowywane w resorcie sprawiedliwości zmiany w procedurze cywilnej, które dotyczą wyłącznie spraw gospodarczych.

Przedsiębiorca w międzynarodowym rejestrze

Unia Europejska chce uporządkować prawo spółek i stworzyć dostęp do informacji o spółkach zarejestrowanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma to ułatwić nawiązywanie kontaktów handlowych i usprawnić przepływ kapitału.

Mniej kontraktów dla polskich firm

Unijny przemysł nieźle finiszował w zeszłym roku, zbierając w grudniu o 2,3 proc. więcej zamówień niż w listopadzie. Odbiorcy wyrobów polskiego przemysłu jednak nie dopisali, bo zamówienia spadły.

Złej jakości paliwo na co piątej śląskiej stacji

Co piąta śląska stacja benzynowa skontrolowana w 2005 r. przez Inspekcję Handlową sprzedawała paliwo złej jakości, szkodzące silnikom aut. O 34 takich przypadkach inspektorzy powiadomili prokuraturę, a paliwo o niewłaściwych parametrach wycofano ze sprzedaży.

Złoty traci na fali pogorszenia nastrojów na emerging markets

Pogorszenie nastrojów na rynkach wschodzących osłabiło w środę złotego i polskie obligacje. Analitycy spodziewają się dalszych spadków.

Szef NBP krytykuje zwiększanie wydatków socjalnych

Prezes NBP Leszek Balcerowicz skrytykował pomysły zwiększenia wydatków socjalnych, gdyż uważa, że hamują o­ne rozwój gospodarczy i grożą podwyżkami podatków.

Krótkoterminowa, techniczna korekta na rynku walutowym

Na rynku walutowym od rana widoczna jest korekta techniczna, która może potrwać kilka dni. Złoty stracił na wartości również w ślad za rynkami naszego regionu.

Nie zabraknie pieniędzy w budżecie na ten rok

Premier Kazimierz Marcinkiewicz przyznał, że może być problem z osiągnięciem przewidywanych dochodów z prywatyzacji na 2006 rok, zapewnił jednak, że nie zabraknie pieniędzy w budżecie na ten rok.

Spóźniony wniosek o upadłość

Spóźnione złożenie wniosku o upadłość pociąga za sobą konsekwencje dla osoby, na której ciąży taki obowiązek.

REKLAMA