reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPP może nie obniżyć stóp procentowych

RPP może nie obniżyć stóp procentowych

Zdaniem analityków WGI Domu Maklerskiego, Rada Polityki Pieniężnej, która we wtorek powinna ogłosić swą decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych, może pozostawić stopy na niezmienionym poziomie.

Zdaniem Marcina Kiepasa z WGI Domu Maklerskiego, biorąc pod uwagę dane makroekonomiczne, wypowiedzi członków RPP oraz sytuację okołorynkową, można prognozować, że "stopy pozostaną na poziomie 4,25 proc. I to nie tylko dziś, ale również w marcu. Na inny ruch nie pozwoli ryzyko polityczne i fiskalne". Jeszcze przed tygodniem większość analityków twierdziła, że Rada obniży stopy o 25 punktów bazowych do najniższego w historii poziomu 4 proc.

We wtorek zdania są podzielone i decyzja RPP jest wielką niewiadomą. Na zmianę oczekiwań części rynku wpłynęły opublikowane w ostatni czwartek lepsze od prognoz dane o styczniowej sprzedaży detalicznej (8,6 proc. w skali roku, wobec prognozowanego wzrostu o 6,5 proc.).

Zdaniem Kiepasa, ryzyko polityczne, którego, według zapewnień niektórych członków Rady, nie bierze się pod uwagę w decyzjach monetarnych, obecnie jest na tyle duże, że musi zostać uwzględnione.

"Jest to niezmiernie ważne ze względu na kurs złotego, który ma duży wpływ na kształtowanie się inflacji. O tym, jak reaguje rynek na awantury polityczne najlepiej pokazuje sytuacja z domniemanym skróceniem kadencji parlamentu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wówczas, w krótkim czasie, doszło do wyraźnego osłabienia naszej waluty" - uważa Kiepas.

Jak podkreśla, problemem dla Rady są też finanse.

"O ile polska gospodarka wyraźnie nie przyspieszy w tym roku, to będą trudności z domknięciem budżetu. Rada zapewne to widzi" - powiedział analityk."Rada zdaje też sobie sprawę z tego, że parlament działający w warunkach ciągłej kampanii wyborczej, jest skłonny przeforsować nawet najbardziej kosztowną ustawę, żeby zyskać przychylność wyborców" - dodał Kiepas.

We wtorek kończy się dwudniowe posiedzenie RPP.
reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama