reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Księga zamiast ryczałtu

Księga zamiast ryczałtu

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące likwidacji karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przeraziły drobnych przedsiębiorców. To obecnie najkorzystniejsze formy opodatkowania, chętnie wybierane przez małe firmy, rzemieślników, drobny handel.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, efektywna stawka podatkowa w 2004 roku w ryczałcie wyniosła 3,6 proc., a średnia wysokość podatku 2008 zł rocznie.Zamiast wsparcia likwidacja

Piotr Maternowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, uważa, że uchylenie uproszczonych form opodatkowania może zagrozić rzemieślnikom i rozwojowi małych przedsiębiorstw.


– Może dojść do likwidacji zakładów. Planami ministra finansów jesteśmy tym bardziej zaskoczeni, gdyż z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynikało, że baza podatników, którzy będą mogli korzystać z ryczałtu czy karty, będzie większa – mówi Piotr Maternowski.


Zdaniem Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, ryczałt i karta to „życiodajne formy opodatkowania”.


– Ich likwidacja to najbardziej poroniony pomysł, o jakim ostatnio słyszałem. Przecież obiecywano nam wspieranie małej przedsiębiorczości – podsumowuje prezes ZRP.


Eksperci podatkowi także są sceptyczni wobec planów ministra finansów.


– Całkowita likwidacja podatku zryczałtowanego i karty podatkowej jest złym pomysłem. To zniesienie podatku, który jest korzystny dla wielu grup podatników; drobnych przedsiębiorców, branży usługowej, rzemiosła. Przecież z tego powodu wybrali oni tę formę opodatkowania – tłumaczy Jarosław Ostrowski, partner z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy. Zwraca jednak uwagę, że z preferencyjnych form opodatkowania korzystają także rodzaje działalności, które wsparcia państwa nie potrzebują – np. przynoszące wysokie dochody prywatne praktyki lekarskie. Rozliczają się kartą podatkową i płacą bardzo niskie podatki uzależnione od liczby przepracowanych godzin. W rzeczywistości fiskus nie ma pojęcia, ile godzin pracuje lekarz, gdyż nikt tego nie kontroluje.


Co w zamian dostaną podatnicy pozbawieni ryczałtu? Resort zapowiada, że nie czeka ich szok. Otrzymają prostą formę podatkowej księgi przychodów i rozchodów – zbudowaną z dwóch kolumn: przychodów i kosztów. Zdaniem resortu finansów ustalanie kosztów nie będzie trudne.Gminy poczuły się niepewnie

O swoje dochody obawiają się jednak nie tylko przedsiębiorcy, ale także gminy. Dochody z karty podatkowej zasilają bowiem bezpośrednio ich kasę.


– Realizacja zapowiedzi Ministerstwa Finansów będzie oznaczać poważny uszczerbek dla budżetów gmin. Najłatwiej jest reformować podatki w imieniu państwa, ale nie kosztem jego budżetu. – mówi Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Jego zdaniem wraz z likwidacją karty podatkowej państwo powinno zrekompensować gminom straty z tego tytułu albo zmniejszyć zakres zadań, które obciążają samorządy. Jak na razie, resort finansów enigmatycznie stwierdza, że przewidywane są zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego.Bogdan Świąder, Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama