| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Księga zamiast ryczałtu

Księga zamiast ryczałtu

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące likwidacji karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przeraziły drobnych przedsiębiorców. To obecnie najkorzystniejsze formy opodatkowania, chętnie wybierane przez małe firmy, rzemieślników, drobny handel.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, efektywna stawka podatkowa w 2004 roku w ryczałcie wyniosła 3,6 proc., a średnia wysokość podatku 2008 zł rocznie.Zamiast wsparcia likwidacja

Piotr Maternowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, uważa, że uchylenie uproszczonych form opodatkowania może zagrozić rzemieślnikom i rozwojowi małych przedsiębiorstw.


– Może dojść do likwidacji zakładów. Planami ministra finansów jesteśmy tym bardziej zaskoczeni, gdyż z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynikało, że baza podatników, którzy będą mogli korzystać z ryczałtu czy karty, będzie większa – mówi Piotr Maternowski.


Zdaniem Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, ryczałt i karta to „życiodajne formy opodatkowania”.


– Ich likwidacja to najbardziej poroniony pomysł, o jakim ostatnio słyszałem. Przecież obiecywano nam wspieranie małej przedsiębiorczości – podsumowuje prezes ZRP.


Eksperci podatkowi także są sceptyczni wobec planów ministra finansów.


– Całkowita likwidacja podatku zryczałtowanego i karty podatkowej jest złym pomysłem. To zniesienie podatku, który jest korzystny dla wielu grup podatników; drobnych przedsiębiorców, branży usługowej, rzemiosła. Przecież z tego powodu wybrali oni tę formę opodatkowania – tłumaczy Jarosław Ostrowski, partner z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy. Zwraca jednak uwagę, że z preferencyjnych form opodatkowania korzystają także rodzaje działalności, które wsparcia państwa nie potrzebują – np. przynoszące wysokie dochody prywatne praktyki lekarskie. Rozliczają się kartą podatkową i płacą bardzo niskie podatki uzależnione od liczby przepracowanych godzin. W rzeczywistości fiskus nie ma pojęcia, ile godzin pracuje lekarz, gdyż nikt tego nie kontroluje.


Co w zamian dostaną podatnicy pozbawieni ryczałtu? Resort zapowiada, że nie czeka ich szok. Otrzymają prostą formę podatkowej księgi przychodów i rozchodów – zbudowaną z dwóch kolumn: przychodów i kosztów. Zdaniem resortu finansów ustalanie kosztów nie będzie trudne.Gminy poczuły się niepewnie

O swoje dochody obawiają się jednak nie tylko przedsiębiorcy, ale także gminy. Dochody z karty podatkowej zasilają bowiem bezpośrednio ich kasę.


– Realizacja zapowiedzi Ministerstwa Finansów będzie oznaczać poważny uszczerbek dla budżetów gmin. Najłatwiej jest reformować podatki w imieniu państwa, ale nie kosztem jego budżetu. – mówi Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Jego zdaniem wraz z likwidacją karty podatkowej państwo powinno zrekompensować gminom straty z tego tytułu albo zmniejszyć zakres zadań, które obciążają samorządy. Jak na razie, resort finansów enigmatycznie stwierdza, że przewidywane są zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego.Bogdan Świąder, Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »