REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księga zamiast ryczałtu

REKLAMA

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące likwidacji karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przeraziły drobnych przedsiębiorców. To obecnie najkorzystniejsze formy opodatkowania, chętnie wybierane przez małe firmy, rzemieślników, drobny handel.
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, efektywna stawka podatkowa w 2004 roku w ryczałcie wyniosła 3,6 proc., a średnia wysokość podatku 2008 zł rocznie.

Zamiast wsparcia likwidacja

Piotr Maternowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, uważa, że uchylenie uproszczonych form opodatkowania może zagrozić rzemieślnikom i rozwojowi małych przedsiębiorstw.
– Może dojść do likwidacji zakładów. Planami ministra finansów jesteśmy tym bardziej zaskoczeni, gdyż z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynikało, że baza podatników, którzy będą mogli korzystać z ryczałtu czy karty, będzie większa – mówi Piotr Maternowski.
Zdaniem Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, ryczałt i karta to „życiodajne formy opodatkowania”.
– Ich likwidacja to najbardziej poroniony pomysł, o jakim ostatnio słyszałem. Przecież obiecywano nam wspieranie małej przedsiębiorczości – podsumowuje prezes ZRP.
Eksperci podatkowi także są sceptyczni wobec planów ministra finansów.
– Całkowita likwidacja podatku zryczałtowanego i karty podatkowej jest złym pomysłem. To zniesienie podatku, który jest korzystny dla wielu grup podatników; drobnych przedsiębiorców, branży usługowej, rzemiosła. Przecież z tego powodu wybrali oni tę formę opodatkowania – tłumaczy Jarosław Ostrowski, partner z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy. Zwraca jednak uwagę, że z preferencyjnych form opodatkowania korzystają także rodzaje działalności, które wsparcia państwa nie potrzebują – np. przynoszące wysokie dochody prywatne praktyki lekarskie. Rozliczają się kartą podatkową i płacą bardzo niskie podatki uzależnione od liczby przepracowanych godzin. W rzeczywistości fiskus nie ma pojęcia, ile godzin pracuje lekarz, gdyż nikt tego nie kontroluje.
Co w zamian dostaną podatnicy pozbawieni ryczałtu? Resort zapowiada, że nie czeka ich szok. Otrzymają prostą formę podatkowej księgi przychodów i rozchodów – zbudowaną z dwóch kolumn: przychodów i kosztów. Zdaniem resortu finansów ustalanie kosztów nie będzie trudne.

Gminy poczuły się niepewnie

O swoje dochody obawiają się jednak nie tylko przedsiębiorcy, ale także gminy. Dochody z karty podatkowej zasilają bowiem bezpośrednio ich kasę.
– Realizacja zapowiedzi Ministerstwa Finansów będzie oznaczać poważny uszczerbek dla budżetów gmin. Najłatwiej jest reformować podatki w imieniu państwa, ale nie kosztem jego budżetu. – mówi Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Jego zdaniem wraz z likwidacją karty podatkowej państwo powinno zrekompensować gminom straty z tego tytułu albo zmniejszyć zakres zadań, które obciążają samorządy. Jak na razie, resort finansów enigmatycznie stwierdza, że przewidywane są zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego.

Bogdan Świąder, Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA