REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie mięso pojedzie do Rosji?

REKLAMA

Jutro kolejny etap rozmów polsko-rosyjskich weterynarzy nad warunkami zniesienia blokady dla naszej żywności. Jest szansa, że nastąpi to jeszcze w marcu.
We wtorek do Moskwy jedzie zastępca głównego lekarza weterynarii dr Cezary Bogusz. Przedstawi nasze propozycje rozwiązania konfliktu: chodzi o wyznaczenie przejść granicznych, przez które będzie się odbywała odprawa żywności do Rosji, oraz gwarancji, że towar, który jedzie tranzytem przez Rosję do np. Uzbekistanu, nie zostanie sprzedany na terenie Federacji. Od rozwiązania tych dwóch kwestii Rosjanie uzależniają obecnie zniesienie blokady na eksport naszych produktów żywnościowych. Przynajmniej takie warunki postawili głównemu lekarzowi weterynarii dr. Krzysztofowi Jażdżewskiemu w czasie jego wizyty w Moskwie. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tajnej misji dr. Jażdżewskiego, który nie mogąc się doczekać reakcji na wysyłane do Moskwy pisma, postanowił pojechać do Moskwy pod pretekstem odbywających się tam targów żywności. Wprost spytał, co jeszcze strona polska ma zrobić, by Rosjanie znieśli blokadę granic ustanowioną na początku listopada ub. roku (najpierw na mięso i jego produkty, a po dwóch dniach na produkty roślinne). Powodem zamknięcia granic było sfałszowanie 34 świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych przez firmy eksportowe. Rosjanie uznali, że doszło do "masowego łamania prawa" i zakazem eksportu objęli wszystkie firmy. Do tej pory polscy eksporterzy stracili ok 30 mln dol. na tej blokadzie. I chociaż strona polska wzięła na siebie odpowiedzialność na fałszowanie świadectw, zaostrzyła kontrolę na przejściach granicznych, a prokuratura bada sprawę, Rosjanie blokady nie znieśli.
W czasie rozmowy w Moskwie w ubiegłym tygodniu dr Jażdżewski usłyszał, że są jeszcze dwie sprawy do załatwienia - właśnie wyznaczenie przejść granicznych, dzięki czemu kontrola będzie łatwiejsza, i ukrócenie "tajnego eksportu". Ustalono wówczas, że wkrótce dojdzie do kolejnego spotkania departamentów weterynaryjnych na niższym szczeblu, by omówić szczegóły porozumienia. Po powrocie dr Jażdżewski tryskał optymizmem. Wysłał do eksporterów jasny sygnał, że lada chwila może ruszyć eksport . Niektóre firmy zrozumiały nawet, że blokada zostanie zniesiona od 1 marca, i rozpoczęły przygotowania do handlu. Ten optymizm nie spodobał się Rosjanom - w dwa dni później szef rosyjskich weterynarzy minister Siergiej Dankwert stwierdził, że Polska na razie niewiele zrobiła, by wyjaśnić przyczyny łamania rosyjskich przepisów. I nie daje gwarancji, że przypadki fałszowania świadectw nie powtórzą się w przyszłości. Rosjanie jednak zgodzili się na spotkanie na niższym szczeblu. Z naszych informacji wynika, że dr Bogusz nie zawiezie stronie rosyjskiej listy przejść granicznych uprawnionych do kontroli, bowiem nasza weterynaria jako urząd tzw. niższego szczebla nie może narzucać takiego rozwiązania. Jak dowiedziała się "Gazeta", dr Bogusz zaproponuje Rosjanom, żeby sami takie przejścia zgłosili.
Dr Bogusz zawiezie też propozycję zastopowania lewego tranzytu - prawdopodobnie chodzi o wprowadzenie dodatkowych świadectw rosyjskich, tak by strona rosyjska miała całkowitą kontrolę nad towarami, które wjeżdżają na jej teren.
Tym razem dr Jażdżewski nie chciał spekulować nad terminem zniesienia blokady. Powiedział tylko, że nadal jest optymistą i ma nadzieję, iż nastąpi to niebawem.

Krystyna Naszkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA