REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lewiatan tworzy centrum mediacji

REKLAMA

Już w marcu będzie gotowa lista ok. 30 prawników, którzy stworzą Centrum Mediacji przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" - poinformowała na konferencji prasowej szefowa "Lewiatana" Henryka Bochniarz.
Centrum, na którego czele stoi mec. Maciej Bobrowicz, będzie służyć pomocą wszystkim przedsiębiorcom - jak podkreśliła Bochniarz - nie tylko członkom konfederacji, którzy zechcą rozstrzygać spory poza salą sądową.

Mediatorami - jak powiedział Bobrowicz - będą wybitni polscy prawnicy, przeszkoleni w zagranicznych firmach. Osoba taka, wskazana przez sąd lub obie strony sporu, pomaga kontrahentom rozwiązać konflikt między nimi i zawrzeć ugodę.

Mediator nie jest sędzią, nie wydaje wyroku, nie doradza ani niczego nie opiniuje. Musi być osobą całkowicie neutralną. Przewaga mediacji nad procesem sądowym jest - zdaniem Bobrowicza (autora pierwszej polskiej książki o mediacji) oczywista.

Jak powiedział dziennikarzom - nawet najbardziej skomplikowane spory daje się rozwiązać w kilka godzin, a sama procedura jest znacznie tańsza niż postępowanie sądowe. Jak wyjaśnił, przy założeniu że przedmiot sporu wynosi 200 tys. zł zaś wpis sądowy 5 proc., przedsiębiorca musi wyasygnować 10 tys. Jeśli sprawa trafia do drugiej instancji, kwota ta rośnie o kolejne 10 tys. Do tego dochodzą koszty radców, adwokatów i w zasadzie nie ma pewności, czy sporną kwotę w ogóle da się odzyskać.

Według Bobrowicza koszt mediacji przy sporze o sumę 200 tys. wyniesie ok. 5 tys. zł. Firmy windykacyjne twierdzą, że w zasadzie już po 6 miesiącach większość długów jest nie do odzyskania. Tymczasem pod względem czasu trwania procedury roszczeń kontraktowych Polska (według danych Banku Światowego) zajmuje szóste miejsce od końca (lepiej jest np. w Kongo, Nigerii i Libanie, choć za nami są Włochy). Dlatego - jak podkreśliła Henryka Bochniarz - przedsiębiorcy oczekują na wprowadzenie instytucji mediacji i wiążą z nią duże oczekiwania. Jak podkreśliła szefowa PKPP, mediatorzy Centrum będą pomagać w rozstrzyganiu sporów nie tylko między przedsiębiorstwami, ale również wewnątrz przedsiębiorstw.

Mediacja jest pomysłem amerykańskim i tam zdobyła stałe miejsce i jest szeroko stosowana. 88 proc. z 530 największych korporacji prawniczych w USA stosowało z powodzeniem tę formę rozstrzygania sporów. Instytucja mediacji staje się coraz popularniejsza w wielu krajach europejskich, np. sąd w niemieckiej Getyndze 65 proc. wszystkich spraw kieruje do mediacji. Jak powiedział Bobrowicz - 90 proc. z nich kończy się ugodą.

Jak poinformowała Bochniarz, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku komisja Europejska wyda dyrektywę dotyczącą mediacji. Grupy mediatorów działają już przy Krajowej Izbie Gospodarczej, niebawem powołanie centrum mediacji planuje Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA