REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lewiatan tworzy centrum mediacji

REKLAMA

Już w marcu będzie gotowa lista ok. 30 prawników, którzy stworzą Centrum Mediacji przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" - poinformowała na konferencji prasowej szefowa "Lewiatana" Henryka Bochniarz.
Centrum, na którego czele stoi mec. Maciej Bobrowicz, będzie służyć pomocą wszystkim przedsiębiorcom - jak podkreśliła Bochniarz - nie tylko członkom konfederacji, którzy zechcą rozstrzygać spory poza salą sądową.

Mediatorami - jak powiedział Bobrowicz - będą wybitni polscy prawnicy, przeszkoleni w zagranicznych firmach. Osoba taka, wskazana przez sąd lub obie strony sporu, pomaga kontrahentom rozwiązać konflikt między nimi i zawrzeć ugodę.

Mediator nie jest sędzią, nie wydaje wyroku, nie doradza ani niczego nie opiniuje. Musi być osobą całkowicie neutralną. Przewaga mediacji nad procesem sądowym jest - zdaniem Bobrowicza (autora pierwszej polskiej książki o mediacji) oczywista.

Jak powiedział dziennikarzom - nawet najbardziej skomplikowane spory daje się rozwiązać w kilka godzin, a sama procedura jest znacznie tańsza niż postępowanie sądowe. Jak wyjaśnił, przy założeniu że przedmiot sporu wynosi 200 tys. zł zaś wpis sądowy 5 proc., przedsiębiorca musi wyasygnować 10 tys. Jeśli sprawa trafia do drugiej instancji, kwota ta rośnie o kolejne 10 tys. Do tego dochodzą koszty radców, adwokatów i w zasadzie nie ma pewności, czy sporną kwotę w ogóle da się odzyskać.

Według Bobrowicza koszt mediacji przy sporze o sumę 200 tys. wyniesie ok. 5 tys. zł. Firmy windykacyjne twierdzą, że w zasadzie już po 6 miesiącach większość długów jest nie do odzyskania. Tymczasem pod względem czasu trwania procedury roszczeń kontraktowych Polska (według danych Banku Światowego) zajmuje szóste miejsce od końca (lepiej jest np. w Kongo, Nigerii i Libanie, choć za nami są Włochy). Dlatego - jak podkreśliła Henryka Bochniarz - przedsiębiorcy oczekują na wprowadzenie instytucji mediacji i wiążą z nią duże oczekiwania. Jak podkreśliła szefowa PKPP, mediatorzy Centrum będą pomagać w rozstrzyganiu sporów nie tylko między przedsiębiorstwami, ale również wewnątrz przedsiębiorstw.

Mediacja jest pomysłem amerykańskim i tam zdobyła stałe miejsce i jest szeroko stosowana. 88 proc. z 530 największych korporacji prawniczych w USA stosowało z powodzeniem tę formę rozstrzygania sporów. Instytucja mediacji staje się coraz popularniejsza w wielu krajach europejskich, np. sąd w niemieckiej Getyndze 65 proc. wszystkich spraw kieruje do mediacji. Jak powiedział Bobrowicz - 90 proc. z nich kończy się ugodą.

Jak poinformowała Bochniarz, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku komisja Europejska wyda dyrektywę dotyczącą mediacji. Grupy mediatorów działają już przy Krajowej Izbie Gospodarczej, niebawem powołanie centrum mediacji planuje Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA