Lewiatan tworzy centrum mediacji
REKLAMA
Mediatorami - jak powiedział Bobrowicz - będą wybitni polscy prawnicy, przeszkoleni w zagranicznych firmach. Osoba taka, wskazana przez sąd lub obie strony sporu, pomaga kontrahentom rozwiązać konflikt między nimi i zawrzeć ugodę.
Mediator nie jest sędzią, nie wydaje wyroku, nie doradza ani niczego nie opiniuje. Musi być osobą całkowicie neutralną. Przewaga mediacji nad procesem sądowym jest - zdaniem Bobrowicza (autora pierwszej polskiej książki o mediacji) oczywista.
Jak powiedział dziennikarzom - nawet najbardziej skomplikowane spory daje się rozwiązać w kilka godzin, a sama procedura jest znacznie tańsza niż postępowanie sądowe. Jak wyjaśnił, przy założeniu że przedmiot sporu wynosi 200 tys. zł zaś wpis sądowy 5 proc., przedsiębiorca musi wyasygnować 10 tys. Jeśli sprawa trafia do drugiej instancji, kwota ta rośnie o kolejne 10 tys. Do tego dochodzą koszty radców, adwokatów i w zasadzie nie ma pewności, czy sporną kwotę w ogóle da się odzyskać.
Według Bobrowicza koszt mediacji przy sporze o sumę 200 tys. wyniesie ok. 5 tys. zł. Firmy windykacyjne twierdzą, że w zasadzie już po 6 miesiącach większość długów jest nie do odzyskania. Tymczasem pod względem czasu trwania procedury roszczeń kontraktowych Polska (według danych Banku Światowego) zajmuje szóste miejsce od końca (lepiej jest np. w Kongo, Nigerii i Libanie, choć za nami są Włochy). Dlatego - jak podkreśliła Henryka Bochniarz - przedsiębiorcy oczekują na wprowadzenie instytucji mediacji i wiążą z nią duże oczekiwania. Jak podkreśliła szefowa PKPP, mediatorzy Centrum będą pomagać w rozstrzyganiu sporów nie tylko między przedsiębiorstwami, ale również wewnątrz przedsiębiorstw.
Mediacja jest pomysłem amerykańskim i tam zdobyła stałe miejsce i jest szeroko stosowana. 88 proc. z 530 największych korporacji prawniczych w USA stosowało z powodzeniem tę formę rozstrzygania sporów. Instytucja mediacji staje się coraz popularniejsza w wielu krajach europejskich, np. sąd w niemieckiej Getyndze 65 proc. wszystkich spraw kieruje do mediacji. Jak powiedział Bobrowicz - 90 proc. z nich kończy się ugodą.
Jak poinformowała Bochniarz, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku komisja Europejska wyda dyrektywę dotyczącą mediacji. Grupy mediatorów działają już przy Krajowej Izbie Gospodarczej, niebawem powołanie centrum mediacji planuje Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.
REKLAMA
REKLAMA