REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty umocnił się, rynek czeka na decyzję RPP

REKLAMA

Złoty umocnił się na poniedziałkowym otwarciu, jednak analitycy nie spodziewają się większych zmian w ciągu dnia. Rynek będzie czekał na wtorkową decyzję Rady Polityki Pieniężnej.
Około godziny 9.10 za euro płacono 3,7650 zł wobec 3,7850 zł w piątek. Dolara wyceniano na 3,1750 zł względem 3,1810 zł. Odchylenie od parytetu wynosiło 18,28 proc. po mocnej stronie.

"W poniedziałek swoje obrady zaczyna RPP. Choć na rynek trafiają nowe informacje ze świata polityki, które sprawiają, że sytuacja staje się niejasna, to nie należy spodziewać się znacznej zmiany trendu przed decyzją rady" - ocenia Jarosław Mikołajczyk z TMS.

Podczas weekendu Roman Giertych, lider LPR - partii, która jest jednym z sygnatariuszy paktu stabilizacyjnego - zagroził przejściem do "miękkiej opozycji", jeśli rząd w nadchodzącym tygodniu nie zadeklaruje realizacji programu zapisanego w pakcie stabilizacyjnym. Według Giertycha chodzi m.in. o sprawę podatków prorodzinnych oraz kwestie związane z paliwem rolniczym. W nadchodzącym tygodniu Giertych zamierza zaprosić premiera Kazimierza Marcinkiewicza i wicepremier Zytę Gilowską na posiedzenie Klubu Parlamentarnego LPR.

Tymczasem wicepremier Zyta Gilowska zapowiedziała w poniedziałkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że nie ma miejsca na kolejne wydatki socjalne w przyszłorocznym budżecie, a nad sprawą ulg prorodzinnych resort jeszcze pracuje. W ocenie Gilowskiej ulgi nie mogą "rujnować budżetu".

Jarosław Mikołajczyk zwraca też uwagę na zadeklarowanie przez panią wicepremier odejścia z rządu, gdyby nie udało się jej wprowadzić w życie reformy systemu finansów publicznych.

Spokojnie jest na rynku obligacji. Inwestorzy czekają na decyzję RPP, rentowności zmieniły się nieznacznie. Rentowność dwuletnich obligacji OK1207 wyniosła 4,04 proc. wobec 3,97 proc. na zamknięciu w piątek. Dochodowość pięcioletnich papierów DS1110 wyniosła 4,50 proc. w porównaniu do 4,48 proc., zaś dziesięcioletnich DS1015 wyniosła 4,70 proc. w stosunku do 4,69 proc.

"Na rynku sytuacja może się zmienić, jeśli wydarzy się coś na rynkach zagranicznych. Jeśli nie, powinno być stabilnie" - powiedział Marek Kaczor z PKO BP.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA