REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o lobbingu szansą na lepsze prawo

REKLAMA

Dzięki nowej ustawie o działalności lobbingowej proces tworzenia prawa stanie się jawny, bardziej przejrzysty, a w rezultacie tańszy i efektywniejszy - uważa prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski.
Podczas spotkania z dziennikarzami, Malinowski wyjaśnił, że dzięki ustawie grupy interesu będą miały obowiązek, ale i prawo do oficjalnego ujawniania swoich stanowisk. Jak dodał, dzięki prezentacji argumentów "za" i "przeciw" w parlamencie, ryzyko przyjęcia złych rozwiązań prawnych będzie znacznie mniejsze. 7 marca 2006 r. wchodzi w życie ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, uchwalona przez Sejm 7 lipca 2005 r.

"To bardzo ważna zmiana systemowa. Dzięki niej Polska może stać się lepiej zorganizowanym państwem, w którym obywatele uzyskają dostęp do wiedzy wciąż jeszcze zastrzeżonej dla wąskiej grupy osób - zawodowych polityków i osób poruszających się na styku biznesu i polityki. Ważna też, bo stwarza nadzieję na lepsze prawo tworzone z myślą o obywatelach i dla obywateli" - podkreślił Malinowski.

Jak poinformowała w czasie spotkania współautorka projektu ustawy dr Małgorzata Molęda-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej (SGH), lobbing jest nieodłącznym elementem procesu tworzenia prawa w państwach demokratycznych o rozwiniętej kulturze politycznej. Regulacje ustawowe w zakresie lobbingu obowiązują jednak w mniejszości państw, w których funkcjonuje instytucja lobbingu, m.in. w USA (od 1946 r.), Kanadzie (od 1988 r.), a także na Litwie (od 2000 r.) - wyjaśniła. "Bardziej popularne jest lobbowanie poprzez rejestrację grup interesu i prezentowanie swoich stanowisk w parlamencie (np. we Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, czy na forum UE w Parlamencie Europejskim)" - dodała Molęda-Zdziech.

Zdaniem Malinowskiego, lobbing jest przejawem korzystania przez obywateli z przysługujących im uprawnień, takich jak wolność słowa i prasy, prawa do stowarzyszania się lub dostępu do informacji. "Jest też szansą dla wykształcenia się w Polsce społeczeństwa obywatelskiego i zmiany stereotypowego wypaczonego rozumienia słowa 'lobbing', który wskutek afer gospodarczych ostatnich lat kojarzy się ze zjawiskami korupcyjnymi" - dodał prezydent KPP.

"Dzięki ustawie, każda grupa interesu - obywatel, firma i branża -będzie miała prawo oficjalnie i jawnie podejmować działania na rzecz przyjęcia korzystnych rozwiązań prawnych" - powiedział ekspert KPP, prof. SGH Artur Nowak-Far. Jak wyjaśnił, ustawa precyzuje dwie zasadnicze kwestie, tj. zasady jawności lobbingu w procesach stanowienia prawa i wykonywania zawodowej działalności lobbingowej. "Jawność w procesie uchwalania ustaw wiąże się z nałożonym na rząd i parlament obowiązkiem publikowania harmonogramów prac legislacyjnych co 6 miesięcy" - wyjaśnia Nowak-Far.

"Projektowanie z wyprzedzeniem zmian legislacyjnych, po pierwsze, daje szansę na unikanie niedopracowanych, zgłaszanych w pośpiechu pomysłów na nowe prawo. Po drugie, taki harmonogram pozwala na rzetelny proces konsultacji z partnerami społecznymi" - podkreślił Malinowski.

Jawność w procesie legislacyjnym dotyczy też możliwości tzw. wysłuchania publicznego w Sejmie w sprawie projektu ustawy czy rozporządzenia. Ponadto - jak dodał Nowak-Far - projekty aktów prawnych będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Wyjaśnił też, że główne obowiązki i prawa wynikające z ustawy dla podmiotów prowadzących zawodową działalność lobbingową, to obowiązek wpisu podmiotu do centralnego rejestru publikowanego w BIP, obowiązek składania rocznych sprawozdań z działalności i uprawnienie do lobbowania w siedzibach urzędów reprezentujących władze publiczne.

Jak podkreślił Malinowski, ustawa ma także znaczenia w kontekście członkostwa Polski w UE. "Poprzez wprowadzenie do polskiego systemu prawnego pojęcia 'lobbingu' wszystkie instytucje - samorządy, administracja rządowa - uzyskają prawo wydawania publicznych pieniędzy na działalność lobbingową w Brukseli" - powiedział prezydent KPP.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA