REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o lobbingu szansą na lepsze prawo

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Dzięki nowej ustawie o działalności lobbingowej proces tworzenia prawa stanie się jawny, bardziej przejrzysty, a w rezultacie tańszy i efektywniejszy - uważa prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski.
Podczas spotkania z dziennikarzami, Malinowski wyjaśnił, że dzięki ustawie grupy interesu będą miały obowiązek, ale i prawo do oficjalnego ujawniania swoich stanowisk. Jak dodał, dzięki prezentacji argumentów "za" i "przeciw" w parlamencie, ryzyko przyjęcia złych rozwiązań prawnych będzie znacznie mniejsze. 7 marca 2006 r. wchodzi w życie ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, uchwalona przez Sejm 7 lipca 2005 r.

"To bardzo ważna zmiana systemowa. Dzięki niej Polska może stać się lepiej zorganizowanym państwem, w którym obywatele uzyskają dostęp do wiedzy wciąż jeszcze zastrzeżonej dla wąskiej grupy osób - zawodowych polityków i osób poruszających się na styku biznesu i polityki. Ważna też, bo stwarza nadzieję na lepsze prawo tworzone z myślą o obywatelach i dla obywateli" - podkreślił Malinowski.

Jak poinformowała w czasie spotkania współautorka projektu ustawy dr Małgorzata Molęda-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej (SGH), lobbing jest nieodłącznym elementem procesu tworzenia prawa w państwach demokratycznych o rozwiniętej kulturze politycznej. Regulacje ustawowe w zakresie lobbingu obowiązują jednak w mniejszości państw, w których funkcjonuje instytucja lobbingu, m.in. w USA (od 1946 r.), Kanadzie (od 1988 r.), a także na Litwie (od 2000 r.) - wyjaśniła. "Bardziej popularne jest lobbowanie poprzez rejestrację grup interesu i prezentowanie swoich stanowisk w parlamencie (np. we Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, czy na forum UE w Parlamencie Europejskim)" - dodała Molęda-Zdziech.

Zdaniem Malinowskiego, lobbing jest przejawem korzystania przez obywateli z przysługujących im uprawnień, takich jak wolność słowa i prasy, prawa do stowarzyszania się lub dostępu do informacji. "Jest też szansą dla wykształcenia się w Polsce społeczeństwa obywatelskiego i zmiany stereotypowego wypaczonego rozumienia słowa 'lobbing', który wskutek afer gospodarczych ostatnich lat kojarzy się ze zjawiskami korupcyjnymi" - dodał prezydent KPP.

"Dzięki ustawie, każda grupa interesu - obywatel, firma i branża -będzie miała prawo oficjalnie i jawnie podejmować działania na rzecz przyjęcia korzystnych rozwiązań prawnych" - powiedział ekspert KPP, prof. SGH Artur Nowak-Far. Jak wyjaśnił, ustawa precyzuje dwie zasadnicze kwestie, tj. zasady jawności lobbingu w procesach stanowienia prawa i wykonywania zawodowej działalności lobbingowej. "Jawność w procesie uchwalania ustaw wiąże się z nałożonym na rząd i parlament obowiązkiem publikowania harmonogramów prac legislacyjnych co 6 miesięcy" - wyjaśnia Nowak-Far.

"Projektowanie z wyprzedzeniem zmian legislacyjnych, po pierwsze, daje szansę na unikanie niedopracowanych, zgłaszanych w pośpiechu pomysłów na nowe prawo. Po drugie, taki harmonogram pozwala na rzetelny proces konsultacji z partnerami społecznymi" - podkreślił Malinowski.

Jawność w procesie legislacyjnym dotyczy też możliwości tzw. wysłuchania publicznego w Sejmie w sprawie projektu ustawy czy rozporządzenia. Ponadto - jak dodał Nowak-Far - projekty aktów prawnych będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Wyjaśnił też, że główne obowiązki i prawa wynikające z ustawy dla podmiotów prowadzących zawodową działalność lobbingową, to obowiązek wpisu podmiotu do centralnego rejestru publikowanego w BIP, obowiązek składania rocznych sprawozdań z działalności i uprawnienie do lobbowania w siedzibach urzędów reprezentujących władze publiczne.

Jak podkreślił Malinowski, ustawa ma także znaczenia w kontekście członkostwa Polski w UE. "Poprzez wprowadzenie do polskiego systemu prawnego pojęcia 'lobbingu' wszystkie instytucje - samorządy, administracja rządowa - uzyskają prawo wydawania publicznych pieniędzy na działalność lobbingową w Brukseli" - powiedział prezydent KPP.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA