REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy skorzystają z własnych wynalazków

REKLAMA

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal niska. Tymczasem wynalazki dokonane przez Polaków zyskują nagrody na światowych wystawach wynalazczości i innowacji przede wszystkim w Brukseli, Norymberdze i Moskwie.
W ubiegły poniedziałek w Muzeum Techniki w Warszawie otwarta została XIII Giełda polskich wynalazków. Służy ona prezentacji polskich wynalazków i wynalazców nagrodzonych na arenie międzynarodowej.

– Promocja nowoczesnej myśli technicznej to we współczesnym świecie jeden z warunków postępu i rozwoju gospodarczego – powiedział podczas otwarcia wystawy Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Wyróżnieni wynalazcy otrzymali nagrody od ministra.

REKLAMA

– Mam nadzieję, że wynalazki zostaną wykorzystane w przemyśle, a przedsiębiorcy umiejętnie zastosują je w praktyce – dodał wiceminister Kaczmarek, gratulując nagrodzonym.

Celem pokazu, obejmującego 92 wynalazki, jest przedstawienie nie tylko dorobku polskich konstruktorów, ale przede wszystkim ma on służyć promocji poszczególnych prezentowanych wynalazków, spełniając rolę giełdy.

REKLAMA

Współorganizatorem giełdy jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalistów. Statutowymi zadaniami stowarzyszenia jest niesienie pomocy w opracowywaniu i zgłaszaniu projektów wynalazczych, ich promocja i popularyzacja. Reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia wobec podmiotów gospodarczych i administracji, organizacja pokazów i wystaw wynalazków oraz innowacji w kraju i za granicą, a także popularyzacja twórców projektów wynalazczych i organizacja konferencji i seminariów naukowych.

REKLAMA

Giełdy Wynalazków organizowane są od 12 lat w Muzeum Techniki w Warszawie, a udział w nich bierze ok. 200 wynalazców z całej Polski. Celem imprezy jest zaprezentowanie publiczności rozwiązań, które w minionym roku zdobyły uznanie na licznych wystawach światowych. Giełdy wynalazków pełnią także funkcję popularyzatorską i edukacyjną wśród młodzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynalazki wystawione na wystawie to prototypy. Z racji że są unikalne, to ich obecność na wystawie powoduje przestój w pracach nad ich produkcją i dlatego też będzie można je oglądać już tylko do jutra.

Przykłady wynalazków

Podczas ubiegłorocznej wystawy można było obejrzeć np. stworzoną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi pneumatyczną komorę wspomagania serca POLVAD, subminiaturowy korektor mowy, biopaliwo do silników z zapłonem samoczynnym.

W tym roku na wystawie znalazły się:

• Opracowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy kombinezon do pracy nad wodą. Jest on elastyczny, czyli umożliwia normalną pracę, a jednocześnie szczelny, hermetyczny.
• Strój zabezpieczający przed promieniowaniem mikrofalowym dla osób pracujących przy konserwacji anten radiowych i nadajników o wielkiej mocy.
• Elegancka bielizna wykonana z mieszanki lnu i bawełny.
• Nowa, udoskonalona wersja pneumatycznej komory wspomagania serca, która była wystawiona w ubiegłym roku, która teraz nazywa się POLCAS.
• Kamizelka kulo-, nożo- i igłoodporna. Do tej pory nikt na świecie nie wynalazł takiej kamizelki, która łączyłaby w sobie te trzy cechy, a przy okazji była lekka i elastyczna.

 Katarzyna Rychter
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA