reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy skorzystają z własnych wynalazków

Przedsiębiorcy skorzystają z własnych wynalazków

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal niska. Tymczasem wynalazki dokonane przez Polaków zyskują nagrody na światowych wystawach wynalazczości i innowacji przede wszystkim w Brukseli, Norymberdze i Moskwie.

W ubiegły poniedziałek w Muzeum Techniki w Warszawie otwarta została XIII Giełda polskich wynalazków. Służy ona prezentacji polskich wynalazków i wynalazców nagrodzonych na arenie międzynarodowej.

– Promocja nowoczesnej myśli technicznej to we współczesnym świecie jeden z warunków postępu i rozwoju gospodarczego – powiedział podczas otwarcia wystawy Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Wyróżnieni wynalazcy otrzymali nagrody od ministra.

– Mam nadzieję, że wynalazki zostaną wykorzystane w przemyśle, a przedsiębiorcy umiejętnie zastosują je w praktyce – dodał wiceminister Kaczmarek, gratulując nagrodzonym.

Celem pokazu, obejmującego 92 wynalazki, jest przedstawienie nie tylko dorobku polskich konstruktorów, ale przede wszystkim ma on służyć promocji poszczególnych prezentowanych wynalazków, spełniając rolę giełdy.

Współorganizatorem giełdy jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalistów. Statutowymi zadaniami stowarzyszenia jest niesienie pomocy w opracowywaniu i zgłaszaniu projektów wynalazczych, ich promocja i popularyzacja. Reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia wobec podmiotów gospodarczych i administracji, organizacja pokazów i wystaw wynalazków oraz innowacji w kraju i za granicą, a także popularyzacja twórców projektów wynalazczych i organizacja konferencji i seminariów naukowych.

Giełdy Wynalazków organizowane są od 12 lat w Muzeum Techniki w Warszawie, a udział w nich bierze ok. 200 wynalazców z całej Polski. Celem imprezy jest zaprezentowanie publiczności rozwiązań, które w minionym roku zdobyły uznanie na licznych wystawach światowych. Giełdy wynalazków pełnią także funkcję popularyzatorską i edukacyjną wśród młodzieży.

Wynalazki wystawione na wystawie to prototypy. Z racji że są unikalne, to ich obecność na wystawie powoduje przestój w pracach nad ich produkcją i dlatego też będzie można je oglądać już tylko do jutra.

Przykłady wynalazków

Podczas ubiegłorocznej wystawy można było obejrzeć np. stworzoną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi pneumatyczną komorę wspomagania serca POLVAD, subminiaturowy korektor mowy, biopaliwo do silników z zapłonem samoczynnym.

W tym roku na wystawie znalazły się:

• Opracowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy kombinezon do pracy nad wodą. Jest on elastyczny, czyli umożliwia normalną pracę, a jednocześnie szczelny, hermetyczny.
• Strój zabezpieczający przed promieniowaniem mikrofalowym dla osób pracujących przy konserwacji anten radiowych i nadajników o wielkiej mocy.
• Elegancka bielizna wykonana z mieszanki lnu i bawełny.
• Nowa, udoskonalona wersja pneumatycznej komory wspomagania serca, która była wystawiona w ubiegłym roku, która teraz nazywa się POLCAS.
• Kamizelka kulo-, nożo- i igłoodporna. Do tej pory nikt na świecie nie wynalazł takiej kamizelki, która łączyłaby w sobie te trzy cechy, a przy okazji była lekka i elastyczna.

 Katarzyna Rychter
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama