REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy skorzystają z własnych wynalazków

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal niska. Tymczasem wynalazki dokonane przez Polaków zyskują nagrody na światowych wystawach wynalazczości i innowacji przede wszystkim w Brukseli, Norymberdze i Moskwie.
W ubiegły poniedziałek w Muzeum Techniki w Warszawie otwarta została XIII Giełda polskich wynalazków. Służy ona prezentacji polskich wynalazków i wynalazców nagrodzonych na arenie międzynarodowej.

– Promocja nowoczesnej myśli technicznej to we współczesnym świecie jeden z warunków postępu i rozwoju gospodarczego – powiedział podczas otwarcia wystawy Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Wyróżnieni wynalazcy otrzymali nagrody od ministra.

REKLAMA

– Mam nadzieję, że wynalazki zostaną wykorzystane w przemyśle, a przedsiębiorcy umiejętnie zastosują je w praktyce – dodał wiceminister Kaczmarek, gratulując nagrodzonym.

Celem pokazu, obejmującego 92 wynalazki, jest przedstawienie nie tylko dorobku polskich konstruktorów, ale przede wszystkim ma on służyć promocji poszczególnych prezentowanych wynalazków, spełniając rolę giełdy.

REKLAMA

Współorganizatorem giełdy jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalistów. Statutowymi zadaniami stowarzyszenia jest niesienie pomocy w opracowywaniu i zgłaszaniu projektów wynalazczych, ich promocja i popularyzacja. Reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia wobec podmiotów gospodarczych i administracji, organizacja pokazów i wystaw wynalazków oraz innowacji w kraju i za granicą, a także popularyzacja twórców projektów wynalazczych i organizacja konferencji i seminariów naukowych.

REKLAMA

Giełdy Wynalazków organizowane są od 12 lat w Muzeum Techniki w Warszawie, a udział w nich bierze ok. 200 wynalazców z całej Polski. Celem imprezy jest zaprezentowanie publiczności rozwiązań, które w minionym roku zdobyły uznanie na licznych wystawach światowych. Giełdy wynalazków pełnią także funkcję popularyzatorską i edukacyjną wśród młodzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynalazki wystawione na wystawie to prototypy. Z racji że są unikalne, to ich obecność na wystawie powoduje przestój w pracach nad ich produkcją i dlatego też będzie można je oglądać już tylko do jutra.

Przykłady wynalazków

Podczas ubiegłorocznej wystawy można było obejrzeć np. stworzoną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi pneumatyczną komorę wspomagania serca POLVAD, subminiaturowy korektor mowy, biopaliwo do silników z zapłonem samoczynnym.

W tym roku na wystawie znalazły się:

• Opracowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy kombinezon do pracy nad wodą. Jest on elastyczny, czyli umożliwia normalną pracę, a jednocześnie szczelny, hermetyczny.
• Strój zabezpieczający przed promieniowaniem mikrofalowym dla osób pracujących przy konserwacji anten radiowych i nadajników o wielkiej mocy.
• Elegancka bielizna wykonana z mieszanki lnu i bawełny.
• Nowa, udoskonalona wersja pneumatycznej komory wspomagania serca, która była wystawiona w ubiegłym roku, która teraz nazywa się POLCAS.
• Kamizelka kulo-, nożo- i igłoodporna. Do tej pory nikt na świecie nie wynalazł takiej kamizelki, która łączyłaby w sobie te trzy cechy, a przy okazji była lekka i elastyczna.

 Katarzyna Rychter
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA