REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki osobowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozrachunki z właścicielami w spółkach osobowych

Artykuł omawia kwestie spółek osobowych i wpływu na rachunkowość.

Spółka partnerska – co musisz wiedzieć

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów określonych w ustawie. Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Spółka partnerska powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Spółka jawna - co musisz wiedzieć

Spółka jawna jest spółką osobową, która powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Umowa spółki jawnej zawarta jest w formie zwykłej pisemnej.

Uproszczenia w Kodeksie spółek handlowych od 2018 r.

Przygotowany przez rząd projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych zakłada m.in. uregulowanie skutków nabycia (objęcia) udziału (lub akcji) ze środków pochodzących z majątku wspólnego, w sytuacji gdy stroną czynności prawnej jest tylko jeden z małżonków, doprecyzowanie zasad reprezentacji spółki w likwidacji, a także doprecyzowanie kwestii następstwa procesowego przy podziale spółki kapitałowej. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2018 r.

REKLAMA

Rozrachunki z właścicielami w spółkach osobowych

Osobowe spółki handlowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) są odrębnymi podmiotami prawa i działają na podstawie przepisów ustawy – Kodeks spółek handlowych. Specyfika rachunkowości tych spółek wynika m.in. z faktu, że to wspólnicy, a nie spółka, są podatnikami podatku dochodowego.

Prokura a reprezentacja w spółkach

Dla bezpieczeństwa obrotu istotne znaczenie ma, aby w przypadku gdy w obrocie tym występuje spółka (jako podmiot), jej kontrahent mógł ustalić, czy osoby przedstawiające się jako umocowane do działania za tę spółkę, rzeczywiście są do tego uprawnione. Z tego względu na spółki został nałożony obowiązek ujawniania w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) osób uprawnionych do reprezentacji i umocowanych do działania w imieniu i na rzecz spółki, tj. członków zarządu oraz prokurentów.

Wspólnik spółki osobowej a ZUS

Czy wspólnicy spółek osobowych podlegają ubezpieczeniom społecznym? Co z uprawnieniem do tzw. "małego ZUS-u"?

Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Pozycja prawna komplementariusza zbliżona jest do pozycji wspólnika spółki jawnej, albowiem odpowiada on za zobowiązania spółki bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i subsydiarnie. Natomiast odpowiedzialność komandytariusza jak wskazuje przywołana powyżej definicja spółki komandytowej pomimo, iż jest solidarna ze spółką i subsydiarna to jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej, zaś komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wkładu wniesionego do spółki.

REKLAMA

Kiedy członek zarządu może zostać zobowiązany do spłaty zadłużenia składkowego spółki

Do regulowania zaległości względem ZUS w przeważającej większości przypadków zobowiązany jest płatnik składek. Zdarza się jednak, że za długi składkowe płatnika, będącego spółką kapitałową, odpowiada już nie sama spółka, ale solidarnie członkowie jej zarządu, i to całym swoim majątkiem.

Zasady dziedziczenia udziałów po członku spółdzielni zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 16 czerwca 2015 r. uznał, że przepisy mówiące o dziedziczeniu udziałów po członku spółdzielni są zgodne z konstytucją. Ponadto, zdaniem Trybunału, wszyscy spadkobiercy mogą skorzystać z prawa dziedziczenia udziałów. Uznał zaś za niekonstytucyjne przepisy dot. procesu przekształcania spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego.

Ustawa dot. rejestracji spółek przez internet podpisana

Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu stworzyła nowela Kodeksu spółek handlowych, którą w poniedziałek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Sukcesja rodzinnej firmy - jednoosobowa działalność a spółka

Firmy rodzinne to firmy z tradycją, prowadzone przez długie lata wedle utrwalonej koncepcji, najczęściej otwierane w dobrym okresie rozwoju gospodarczego. W obecnej sytuacji gospodarczej ciężko jest utrzymać pozycję na rynku i należy spojrzeć w przyszłość, stawiając na rozwój i przekazując firmę dalszym pokoleniom. Czy warto prowadzić jednoosobową działalność, czy jednak postawić na spółkę?

Zmiany w kodeksie spółek handlowych przyjęte przez Senat

Senat zaakceptował bez poprawek zmiany w kodeksie spółek handlowych. Nowe przepisy przyznają możliwość rejestracji spółki jawnej i spółki komandytowej przez Internet.

Spółka partnerska jako pracodawca

Spółka partnerska jest spółką osobową zakładaną przez osoby fizyczne wykonujące wolny zawód. Każdy z partnerów może reprezentować spółkę samodzielnie. Oznacza to, że może również zatrudniać pracowników, których pracodawcą będzie sama spółka. Kto jednak będzie ponosił odpowiedzialność za działania pracowników?

Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej

Komplementariusz jest jednym z wspólników, który reprezentuje spółkę komandytowo – akcyjną z mocy postanowień statutu spółki. Dodatkowo odpowiada osobiście i bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Komplementariusza można pozbawić prawa reprezentowania. Jeżeli jednak pozbawienie nastąpiło wbrew jego woli, może on zgłosić sprzeciw.

Korzystne zmiany w prowadzeniu firm

Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 17 lipca 2014 roku wskazał, że wydatki poniesione na wkłady niepieniężne wnoszone do spółek jako aport, uznaje się za koszt podatkowy. Moment podatkowy powstanie w chwili realizacji praw wynikających z instrumentów finansowych, na zakup których poniesiono wydatki. Takie zmiany wpłyną korzystnie na prowadzenie firm.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Wspólnicy spółek osobowych często decydują się na przekształcenie swoich spółek w spółki kapitałowe celem zwiększenia zysków bądź ochrony przed wierzycielami. Skutkiem przekształcenia jest dwukrotne opodatkowanie dochodów wspólników oraz przejęcie praw i obowiązków spółki przekształcanej przez nową spółkę. Jaka dokonać przekształcenia?

Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych

Od 2014 r. spółki komandytowo – akcyjne opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Obowiązuje je 19 % stawka przy płaceniu zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku podmiotów, których rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym nie istnieje taki obowiązek.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Sprawozdania finansowe spółek handlowych należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym, w którym spółka została zarejestrowana w terminie 15 dni od zatwierdzenia. Roczne sprawozdanie składa kierownik jednostki wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS.

Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Optymalizacja podatkowa w spółce komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna, stanowiąca obecnie jedną z najkorzystniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, może wkrótce stracić na atrakcyjności. W związku z tym warto poznać możliwości, jakie stwarza korzystne opodatkowanie SKA.

Łączenie spółek kapitałowych krok po kroku [PROCEDURA]

Łączenie spółek kapitałowych jest coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie zwiększania efektywności przedsiębiorstw, zmniejszania kosztów ich działalności oraz dla osiągnięcia efektu synergii (czyli 2+2=5). W ujęciu prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki na inną.

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Spółki osobowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki osobowe prawa handlowego. Do przekształcenia dochodzi w dniu spisu spółki przekształconej do rejestru.

Odpowiedzialność karna w spółkach

Kodeks spółek handlowych ustanawia odpowiedzialność karną za poszczególne typy przestępstw. Jakich?

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki to szczególnego rodzaju zmiana statutu spółki. Jak jej dokonać?

Uprawnienia komandytariusza w spółce komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobą, w której jeden co najmniej jeden wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem, a co najmniej jeden wspólnik do oznaczonej z góry sumy.

Specyficzny charakter spółki komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna w swojej strukturze łączy cechy spółki osobowej i kapitałowej. Tworzenie spółki komandytowo-akcyjnej jest korzystne przede wszystkim z punktu widzenia prawa podatkowego.

Spółki osobowe - poradnik

Spółka osobowa to przede wszystkim zrzeszenie osób - wspólników tworzacych spółkę. Zastanawiasz się nad założeniem spółki osobowej? Ekspert wyjaśnia zasady jakie rządzą spółkami osobowymi.

Europejskie prawo spółek – konsultacje KE co do dalszego rozwoju

Komisja Europejska rozpoczęła 20 lutego 2012 r. szeroko zakrojone konsultacje dotyczące przyszłości europejskiego prawa spółek. Zdaniem Komisji Europa potrzebuje ram prawa spółek dostosowanych do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa oraz do zmian warunków gospodarczych. Prawo spółek UE miało decydujące znaczenie dla budowy jednolitego rynku. Komisja chce sprawdzić, czy istniejące ramy prawne przystają do obecnych potrzeb. Dlatego rozpoczęto publiczne konsultacje przeprowadzane drogą internetową w celu zgromadzenia uwag wszystkich zainteresowanych stron. Opinie można przesyłać Komisji do 14 maja 2012 r.

Konsekwencje utraty uprawnień przez partnera w spółce

Spółka partnerska opiera się na partnerach wykonujących wolny zawód. Aby zostać partnerem w spółce należy posiadać uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Co się stanie ze spółką w przypadku utraty uprawnień przez partnera?

Prokurent w spółce – jak go ustanowić?

Prokurent może być ustanawiany zarówno w spółkach osobowych, jak i kapitałowych. Jak jednak wygląda procedura ustanowienia prokurenta w spółce i po co spółce prokurent?

Jak zabezpieczyć małżonka wspólnika spółki osobowej?

Wspólnicy spółki osobowej za jej zobowiązania odpowiadają cały swoim majątkiem. W określonych sytuacjach taka egzekucja może dotknąć także współmałżonka wspólnika. Jak przeciwdziałać takiemu niebezpieczeństwu?

Czy spółka komandytowo – akcyjna może być spółką kapitałową?

Szukając informacji na temat spółki komandytowo – akcyjnej spotkać można często wyrażany pogląd, że spółka komandytowo – akcyjna jest spółką kapitałową, a rada nadzorcza i walne zgromadzenie są jej organami. Ekspert wyjaśnia czy spółka komandytowo – akcyjna może być spółką kapitałową?

Spółka komandytowa, czyli sposób na niezależność rodzinnej firmy

Jak pozyskać środki na rozwój rodzinnego biznesu, zachowując niezależność? Najlepiej wybrać spółkę komandytową. Ekspert wyjaśnia dlaczego.

Spółka komandytowo-akcyjna sposobem na rodzinny biznes

Jak pozyskać środki na rozwój rodzinnego biznesu, zachowując niezależność? Najlepiej decydując się na założenie spółki komandytowo-akcyjnej. Ekspert wyjaśnia dlaczego.

Jakie formy opodatkowania mogą wybrać wspólnicy spółek osobowych?

Jeżeli masz zamiar zostać wspólnikiem spółki osobowej, zastanów się, którą z nich wybrać. Twoja decyzja będzie miała wpływ na późniejszą możliwość skorzystania z formy opodatkowania. Ekspert wyjaśnia jakie formy opodatkowania dostępne są dla poszczególnych rodzajów spółek osobowych.

Kiedy spółka może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych?

Jeżeli po raz pierwszy sprawozdanie za 2011 rok będzie podlegało obowiązkowi badania to spółka nie może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych. Jak należy wprowadzić takie zmiany – czy dotychczasowe zapisy trzeba skorygować i czy konieczne są zmiany w polityce rachunkowości – w przypadku, gdy wcześniej korzystała ona z uproszczeń?

Na czym polega strategia transferu kosztów nabycia udziałów między spółką matką a spółką córką?

Na mocy przepisów wspólnotowych spółki matki jednego państwa członkowskiego mogą odliczać koszty związane z udziałem w kapitale spółki innego państwa członkowskiego, o ile koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu podlegającego opodatkowaniu w państwie rezydencji spółki matki. Zagrożeniem, jakie może wyniknąć dla przedsiębiorstwa stosującego tę strategię podatkową, może być spór z władzami skarbowymi danego państwa. Jednak zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nawet argument spójności systemu podatkowego nie jest wystarczający, ażeby stać w konflikcie z ogólną zasadą swobody przedsiębiorczości.

Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Prowadzenie działalności gospodarczej może być prowadzone w różnych formach organizacyjno – prawnych, co ma na celu jak najlepsze dopasowanie formy do rodzaju działalności. Jedną z możliwości jest spółka partnerska. Jest to spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania jednego lub kilku wolnych zawodów w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Ze względu na jej specyficzny charakter, również kwestie rozwiązania spółki kształtują się w sposób charakterystyczny.

Kto i w jaki sposób może uzyskać informacje o powiązaniach pomiędzy spółkami?

Spółki prawa handlowego mogą pozostawać ze sobą w różnego rodzaju powiązaniach. O tym jak powiązania te powinny wyglądać decydują przepisy. Przepisy mówią również jasno o prawie wspólników spółek do informacji. Jest to bardzo oczywista kwestia. Aby jednak nie było, co do tego żadnych wątpliwości, przepisy regulują jak przepływ informacji powinien wyglądać.

Kto jest pracodawcą w spółce jawnej – spółka, czy jej wspólnicy?

Zarówno spółki kapitałowe, jak i spółki jawne zatrudniają także pracowników. Z tego tytułu mogą wyniknąć spory na tle umowy o pracę, kwestii dotyczących zatrudnienia, czy też wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w spółce. Powstaje w związku z tym wątpliwość, kto jest pracodawcą w spółce jawnej jako spółce osobowej – spółka, czy jej wspólnicy?

Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

Regulacje Ordynacji podatkowej przewidują, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Utrata zdolności upadłościowej wspólnika spółki jawnej

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość można ogłosić w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Kiedy wspólnik spółki jawnej traci zdolność upadłościową?

Jakie obowiązki spoczywają na spółce z o.o. po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego?

W razie podjęcia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego na spółce ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jakie inne obowiązki ciążą na spółce z o.o. w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, jakie dokumenty należy wtedy zebrać i na jakim formularzu składa się zawiadomienie o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Szykują się spore zmiany w podatkach dochodowych dla wspólników różnych typów spółek

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 7 października 2010 r. obszerny projekt zmian w PIT i CIT interesujący zwłaszcza wspólników spółek osobowych, jak również kapitałowych. Poniżej omówienie najważniejszych zmian.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Zasadą jest, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Czy wiesz, kto w poszczególnych typach spółek jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Wszystko o przekształceniu spółek osobowych

Przekształcenia spółek prawa handlowego są powszechnym działaniem związanym z elastycznością podmiotów gospodarczych. Przepisy pozwalają na liczne wariacje przekształceniowe, aby jak najlepiej dopasować formę organizacyjno – prawną do potrzeb prowadzonej działalności.

Podjęcie uchwały i rejestracja, czyli niezbędne etapy łączenia się spółek

Spółki kapitałowe występujące w obrocie gospodarczym mogą się ze sobą łączyć. W wyniku tego procesu łączące się spółki mogą utworzyć nową (fuzja) lub przenieść na jedną z nich swoje majątki (inkorporacja). Niezależnie jednak od rodzaju procedury składa się ona z trzech faz: przygotowawczej, podejmowania uchwał i rejestracji.

Dokumenty niezbędne w fazie przygotowawczej procedury łączenia się spółek

Polskie prawo handlowe daje spółkom kapitałowym możliwość łączenia się. Może to wynikać z różnych przyczyn, m.in. z chęci sformalizowania współpracy lub rozszerzenia działalności.Procedura łączenia może mieć dwojaką postać, a mianowicie łączenia przez przejęcie spółek przez jedną z nich (inkorporacja) lub łączenia przez zawiązanie nowej spółki (fuzja).W wyniku łączenia powstaje zawsze spółka kapitałowa.

Wszystko o odpowiedzialności wspólników przekształcanej spółki

Kodeks spółek handlowych pozwala handlowym spółkom osobowym na przekształcanie się. Spółki te mogą przekształcać się zarówno w inne spółki osobowe, jak i w spółki kapitałowe.Istotną i zarazem charakterystyczną kwestią w przypadku przekształceń spółek osobowych jest jednak odpowiedzialność dotychczasowych wspólników.

REKLAMA