Spółka partnerska jako pracodawca
REKLAMA
REKLAMA
Spółka partnerska jest specyficzną formą prowadzenia działalności. Mogą ją bowiem zawiązać osoby fizyczne wykonujące wolne zawody, a wymienione w kodeksie spółek handlowych, które będą prowadzić działalność pod własną firmą. Każdy z partnerów może reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Oznacza to, że mogą również zatrudniać i zwalniać pracowników.
REKLAMA
Odpowiedzialność partnerów
Żaden z partnerów nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki związane z wykonywaniem zawodu przez pozostałych partnerów. Jednak zgodnie z art. 95 § 1 k.s.h. partnerzy ponoszą odpowiedzialność nie tylko za swoje działania, ale również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera. Istnieje jednak możliwość, aby wspólnicy dobrowolnie przyjęli odpowiedzialność solidarną.
Zobacz również: Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej
Kto będzie pracodawcą?
REKLAMA
Pracodawcą w stosunku pracy będzie spółka. Oznacza to, ze pracownik zawiera umowę ze spółką, nie zaś z wybranym partnerem. Mimo takiej regulacji odpowiedzialność będzie ponosił partner, pod którego kierownictwem znajduje się pracownik. Zastosowanie w tym przypadku będzie miał art. 430 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności. Oznacza to, że zatrudniając pracownika, spółka będzie ponosić ryzyko wyrządzenia szkody przez pracownika.
Jeżeli spółka nie wypłaci pracownikowi wynagrodzenia, to jako pracodawca poniesie tego konsekwencje. W przypadku niewypłacalności spółki pojawi się pytanie: kto powinien uregulować należności? Przepisy kodeksu spółek handlowych ograniczają bowiem odpowiedzialność parterów, wskazując jedynie na odszkodowawczą. Jednakże w innych przypadkach niż np. wyrządzona szkoda przez pracownika, partnerzy będą ponosić odpowiedzialność solidarną. Oznacza to, że pokrzywdzony pracownik będzie mógł dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń od wszystkich partnerów bądź od jednego z nich.
Zobacz: Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?
Podstawa prawna:
- art. 430 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.),
- art. 86–101 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA