| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Korzystne zmiany w prowadzeniu firm

Korzystne zmiany w prowadzeniu firm

Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 17 lipca 2014 roku wskazał, że wydatki poniesione na wkłady niepieniężne wnoszone do spółek jako aport, uznaje się za koszt podatkowy. Moment podatkowy powstanie w chwili realizacji praw wynikających z instrumentów finansowych, na zakup których poniesiono wydatki. Takie zmiany wpłyną korzystnie na prowadzenie firm.

Orzeczenie NSA (sygn. akt II FSK 2331/12) dotyczy sprawy, w której podatnik, będący komandytariuszem spółki komandytowej i planujący objęcie udziałów w nowej spółce osobowej prawa handlowego, zamierza wnieść, oprócz środków pieniężnych, środki niepieniężne – w postaci kontraktów na sprzedaż i zakup waluty o pozycji domkniętej (pochodny instrument finansowy). Na podstawie tych kontraktów bank, w określonych terminach, zobowiązany jest do zapłaty per saldo określonej kwoty w złotych, bez wpływu na wahania kursu walut. W związku z tym powstało pytanie, czy wartość majątkowa kontraktów określona przez wspólników w akcie notarialnym ustalona na dzień ich wniesienia, odpowiadająca wydanemu przez nową spółkę wkładowi, stanowi koszt związany z nabyciem kontraktów w momencie realizacji tych kontraktów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jaka forma prawna dla firmy?

 Zagadnieniem, które przysporzyło największych problemów organom podatkowym oraz sądom, było to, czy spółka kapitałowa, będąca jednocześnie komandytariuszem w spółce komandytowej, może ująć w kosztach podatkowych wartość majątkową kontraktów oznaczoną przez wspólników w akcie notarialnym ustaloną na dzień ich wniesienia, odpowiadającą wydanemu przez nową spółkę wkładowi. Sąd uznał, że sprzedaż bądź realizacja określonych instrumentów finansowych przez spółkę osobową stanowi koszt uzyskania przychodów w wysokości wartości aportu w chwili jego wnoszenia. Jako że poprzez wniesienie aportu spółka kapitałowa obejmuje udział w majątku spółki osobowej odpowiadający wartości aportu, to przyznanie tego udziału uznaje się za koszt poniesiony przez spółkę osobową. Zatem spółka kapitałowa może, zgodnie z przepisami prawa, wykazać koszt uzyskania przychodów w momencie realizacji przez spółkę osobową instrumentów finansowych wniesionych aportem.

 To złożone zagadnienie powodowało wiele rozbieżności interpretacyjnych, w ocenie zarówno organów podatkowych, jak i sądów. Przywołane orzeczenie NSA powinno rozwiać wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w tej materii i pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu oraz rozwijaniu działalności gospodarczej.

Niższe koszty założenia firmy od 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »