reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Optymalizacja podatkowa w spółce komandytowo-akcyjnej

Optymalizacja podatkowa w spółce komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna, stanowiąca obecnie jedną z najkorzystniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, może wkrótce stracić na atrakcyjności. W związku z tym warto poznać możliwości, jakie stwarza korzystne opodatkowanie SKA.

Korzystna dla spółek komandytowo-akcyjnych uchwała NSA z dnia 16 stycznia 2012r. wydana w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt II FPS 1/11), zgodnie z którą podatnik, mający status akcjonariusza w SKA, nie ma obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, a następnie potwierdzające ją interpretacje podatkowe umożliwiły wprowadzenie w SKA różnego rodzaju optymalizacji podatkowych. Prawdopodobnie przepisy podatkowe dotyczące SKA ulegną zmianie z początkiem 2014 r., rok 2013 jest więc ostatnim, w którym można korzystać z zalet spółki komandytowo-akcyjnej.

Zobacz serwis: Spółki

Jedną z metod optymalizacji jest podniesienie wartości podatkowej aktywów spółki, która wpływa na wysokość odpisów amortyzacyjnych i kosztów uzyskania przychodu. Podatkowa wartość środków trwałych równa jest wydatkom poniesionym na ich nabycie lub wytworzenie. W efekcie często dochodzi do sytuacji, w której dany składnik majątkowy (np. nieruchomość) znacznie zwiększył swoją wartość, nie ulega natomiast zmianie wysokość odpisu amortyzacyjnego, a tym samym kosztu uzyskania przychodu. Budynek, który amortyzuje się w ciągu 40 lat, może w tym czasie zwiększyć swoją wartość nawet dziesięciokrotnie. Ponadto w przypadku zbycia takiej nieruchomości, różnica pomiędzy ceną nabycia/wytworzenia, a ceną zbycia zostanie opodatkowana stawką 19%.

Dzięki korzystnemu opodatkowaniu spółki komandytowo-akcyjnej można dokonać podwyższenia wartości początkowej do poziomu rynkowego. Należy zatem przenieść do SKA te składniki majątku, których wartość ma zostać zaktualizowana. Następnie SKA przeniesie je do innej spółki zależnej, w której dojdzie do podwyższenia wartości podatkowej. W efekcie powstanie tarcza podatkowa i zabezpieczenie na wypadek sprzedaży danego środka trwałego. Trzeba przy tym pamiętać, że aby transfer aktywów do SKA był najbardziej optymalny, musi on być neutralny podatkowo.

Podatek od dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

Procedura przeszacowania wartości aktywów może być stosowana także w odniesieniu do majątku niematerialnego, obejmującego na przykład znaki towarowe, prawa autorskie itp.

Konstrukcja spółki komandytowo-akcyjnej umożliwia też zbywanie aktywów w sposób neutralny podatkowo. Dochód uzyskany na przykład ze sprzedaży środków trwałych opodatkowany jest dopiero w dniu podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy. Zysk zatrzymany w spółce nie podlega opodatkowaniu, może być więc bezpodatkowo inwestowany.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej. /Fot. Fotolia
Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej. /Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama