Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sąd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sąd.
MS planuje zmiany w postępowaniach gospodarczych
Aktualizacja: 27.11.2017
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział na sobotniej konferencji prasowej zmiany w postępowaniach gospodarczych. Nowa procedura ma być przemyślana, przyspieszona oraz uproszczona. »
Przepis o egzekucji z majątku byłego wspólnika spółki niekonstytucyjny
Aktualizacja: 04.10.2017
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że egzekucja z majątku byłego wspólnika spółki nie może pozbawiać go prawa do sądu. W tym zakresie przepis Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z konstytucją. »
Dochodzenie należności od członka wspólnoty mieszkaniowej
Aktualizacja: 12.07.2017
W świetle przepisów ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu oraz obowiązany jest uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. W przypadku niewywiązania się przez właściciela lokalu z wyżej wskazanych obowiązków wspólnocie mieszkaniowej przysługuje roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej z tytułu kosztów obciążających właściciela lokalu. »
Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?
Aktualizacja: 25.04.2016
Problemy z uzyskaniem od ubezpieczyciela należnego odszkodowania wiodą wielu poszkodowanych na wokandę sądową. Czy warto przekazywać sprawę pod ocenę sądu? Czy są inne rozwiązania? »
Wylewanie piwa czynem nieuczciwej konkurencji
Aktualizacja: 06.04.2016
Swego czasu bardzo głośną w mediach, również tych społecznościowych, była sprawa wylewania piwa marki Ciechan przez warszawską księgarnio-kawiarnię Wrzenie Świata w reakcji na – w jej ocenie – homofobiczne wypowiedzi właściciela browaru. W sprawie zapadł już nieprawomocny wyrok – Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Fundacja Instytut Reportażu, prowadząca lokal, dopuściła się czynu nieuczciwej konkurencji, który miał polegać na bezprawnym nakłanianiu osób trzecich do niedokonywania zakupu piwa Ciechan. Czy w ten sposób została ograniczona wolność słowa, jak podkreślają niektórzy? »
Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa
Aktualizacja: 09.02.2016
Firma transportowa sprzedała swoją wierzytelność innemu podmiotowi. Jednak sprzedaż nastąpiła w trakcie postępowania sądowego. Czy w tym przypadku nabywca wierzytelności automatycznie staje się stroną w toczącym się procesie? Nie. »
Podpisana faktura sposobem na tańsze i szybsze postępowanie sądowe
Aktualizacja: 03.02.2016
Jednym z najpoważniejszych zmartwień przedsiębiorców są nieuregulowane należności i opóźniający się z płatnością kontrahenci. W niektórych przypadkach konieczne jest występowanie ze swoimi roszczeniami na drogę sądową. Tu jednak przeszkodą mogą okazać się wysokie opłaty sądowe i przedłużające się postępowanie. W tym artykule przedstawiam kilka sposobów jak przedsiębiorca może obniżyć zarówno koszty ewentualnego pozwu, jak również przyspieszyć samo załatwienie sprawy. »
Zmiany w wysokości opłat sądowych przy okazji noweli prawa bankowego
Aktualizacja: 27.01.2016
Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy prawo bankowe i niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 27 listopada 2015 r., zmieniono m.in. ustawę prawo bankowe, uchylając m. in. artykuły 96-98 tego aktu. »
Polska skarży rosyjski Gazprom!
Aktualizacja: 03.02.2016
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystosowało proces przeciwko rosyjkiemu Gazpromowi. Czego on dotyczy? Dlaczego będzie rozpatrywany przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie? »
Nie było zmowy przetargowej przy zamówieniach drogowych w 2009 roku?
Aktualizacja: 24.01.2016
Prokuratura wystapiła o uchylenie wyroków uniewinniających dla 11 osób oskarżonych o zmowę przetargową w kontraktach drogowych z 2009 r. Oskarżeni to ówcześni szefowie takich firm jak Strabag Polska, Budimex-Dromex, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Eurovia Polska. »
Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty
Aktualizacja: 20.12.2016
Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Jak krok po kroku sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty? »
Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym - wzór
Aktualizacja: 16.11.2017
Jeżeli przedsiębiorca zamierza dochodzić od swojego dłużnika zaległych płatności, np. za dostarczony towar, prócz złożenia do Sądu pozwu o zapłatę w zwykłym trybie, może również skorzystać z szybszego sposobu jakim jest złożenie pozwu wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w odpowiednim trybie. Jak formułować petitum pozwu oraz wszelkie niezbędne informacje, o których należy pamiętać przy sporządzaniu pozwu? »
Nowe przepisy dotyczące OC: rozprawy w sądach w całym kraju
Aktualizacja: 19.10.2015
Rozprawy z tytułu odszkodowań komunikacyjnych z polis OC będą odbywać się w całym kraju. Takie są założenia nowelizacji ustawy, którą w zeszłym tygodniu podpisał Prezydent Duda. »
Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić
Aktualizacja: 19.08.2015
Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika. »
Szybsze i prostsze postępowania przed WSA i NSA
Aktualizacja: 18.08.2015
Nowelizacja ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma przyspieszyć i uprościć postępowania przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nowa ustawa wejdzie w życie 15 sierpnia 2015 r. »