| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Zawezwanie do próby ugodowej - wniosek

Zawezwanie do próby ugodowej - wniosek

Poprzez zawezwanie do próby ugodowej strony sporu mogą go rozwiązać bez konieczności kierowania sprawy na drogę sądową. W jaki sposób prawidłowo zawezwać do próby ugodowej? Przedstawiamy niezbędne elementy wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Próba ugodowa

Jednym ze sposobów na polubowne zakończenie sporu jest zawezwanie do próby ugodowej. Sposób ten umożliwia uniknięcie długiego i często kosztownego procesu sądowego. Zawezwanie do próby ugodowej prowadzi do przerwania biegu terminu przedawnienia spornego roszczenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przerwanie terminu przedawnienia

Aby złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przerwało termin przedawnienia, wniosek taki musi zostać odpowiednio sformułowany. Przerwa biegu terminu przedawnienia nie będzie dotyczyć kwoty żądania nieobjętej wnioskiem ani innych roszczeń, które we wniosku nie zostały zawarte.

Co więcej w orzecznictwie prezentowany jest pogląd, że w sytuacji, w której wnioskodawca jest przekonany o braku możliwości zawarcia ugody, wniosek o zawezwanie do próby ugodowej nie powinien wpływać na bieg terminu przedawnienia. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której po przeprowadzeniu pierwszego postępowania pojednawczego składany jest kolejny, podobny wniosek (wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 16 stycznia 2014 r., I ACa 1194/13).

Należy również wskazać, że przerwanie biegu terminu przedawnienia ma miejsce tylko wówczas, gdy wnioskodawca stawi się w sądzie osobiście.

Ugoda pod nadzorem sądu

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej

Złożenie do sądu niniejszego wniosku oraz stawiennictwo stron na wyznaczonym przez sąd posiedzeniu, pozwoli uzyskać oficjalną, sądową ochronę zawieranych z kontrahentami porozumień, a w przypadku braku ich realizacji zaistnieje uprawnienie do dochodzenia swoich roszczeń u komornika.

Jak zawrzeć ugodę przed sądem?

Konieczne elementy wniosku

We wniosku o zawezwanie do próby ugodowej należy zawrzeć:

 1. Miejsce i datę jego sporządzenia
 2. Określenie właściwego sądu
 3. Dane wnioskodawcy
 4. Dane przeciwnika
 5. Wartość przedmiotu sporu
 6. Nazwa pisma „Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie…”
 7. Treść wniosku:
  1. np.: „Wnoszę o zawezwanie do próby ugodowej ABC Sp. z o. o. w sprawie o wydanie towaru nowego, zgodnego z umową i o wyznaczenie w tym celu posiedzenia”
  2. uzasadnienie: W tym miejscu należy opisać całą sytuację oraz przedstawić stanowiska obu stron sporu, jeżeli są one wnioskodawcy znane. Warto również umieścić we wniosku określić dlaczego warto przeprowadzić próbę ugodową
 8. Własnoręczny podpis
 9. Załączniki – odpis wniosku, dowód opłaty, inne dokumenty.

Zawezwanie do próby ugodowej to koszt 40,00 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »