REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawezwanie do próby ugodowej - wniosek

Redakcja serwisu Biznes
wniosek o zawezwanie do próby ugodowej
wniosek o zawezwanie do próby ugodowej

REKLAMA

REKLAMA

Poprzez zawezwanie do próby ugodowej strony sporu mogą go rozwiązać bez konieczności kierowania sprawy na drogę sądową. W jaki sposób prawidłowo zawezwać do próby ugodowej? Przedstawiamy niezbędne elementy wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Próba ugodowa

Jednym ze sposobów na polubowne zakończenie sporu jest zawezwanie do próby ugodowej. Sposób ten umożliwia uniknięcie długiego i często kosztownego procesu sądowego. Zawezwanie do próby ugodowej prowadzi do przerwania biegu terminu przedawnienia spornego roszczenia.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przerwanie terminu przedawnienia

REKLAMA

Aby złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przerwało termin przedawnienia, wniosek taki musi zostać odpowiednio sformułowany. Przerwa biegu terminu przedawnienia nie będzie dotyczyć kwoty żądania nieobjętej wnioskiem ani innych roszczeń, które we wniosku nie zostały zawarte.

Co więcej w orzecznictwie prezentowany jest pogląd, że w sytuacji, w której wnioskodawca jest przekonany o braku możliwości zawarcia ugody, wniosek o zawezwanie do próby ugodowej nie powinien wpływać na bieg terminu przedawnienia. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której po przeprowadzeniu pierwszego postępowania pojednawczego składany jest kolejny, podobny wniosek (wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 16 stycznia 2014 r., I ACa 1194/13).

Należy również wskazać, że przerwanie biegu terminu przedawnienia ma miejsce tylko wówczas, gdy wnioskodawca stawi się w sądzie osobiście.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ugoda pod nadzorem sądu

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej

Złożenie do sądu niniejszego wniosku oraz stawiennictwo stron na wyznaczonym przez sąd posiedzeniu, pozwoli uzyskać oficjalną, sądową ochronę zawieranych z kontrahentami porozumień, a w przypadku braku ich realizacji zaistnieje uprawnienie do dochodzenia swoich roszczeń u komornika.

Jak zawrzeć ugodę przed sądem?

Konieczne elementy wniosku

We wniosku o zawezwanie do próby ugodowej należy zawrzeć:

 1. Miejsce i datę jego sporządzenia
 2. Określenie właściwego sądu
 3. Dane wnioskodawcy
 4. Dane przeciwnika
 5. Wartość przedmiotu sporu
 6. Nazwa pisma „Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie…”
 7. Treść wniosku:
  1. np.: „Wnoszę o zawezwanie do próby ugodowej ABC Sp. z o. o. w sprawie o wydanie towaru nowego, zgodnego z umową i o wyznaczenie w tym celu posiedzenia”
  2. uzasadnienie: W tym miejscu należy opisać całą sytuację oraz przedstawić stanowiska obu stron sporu, jeżeli są one wnioskodawcy znane. Warto również umieścić we wniosku określić dlaczego warto przeprowadzić próbę ugodową
 8. Własnoręczny podpis
 9. Załączniki – odpis wniosku, dowód opłaty, inne dokumenty.

Zawezwanie do próby ugodowej to koszt 40,00 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA