Zawezwanie do próby ugodowej - wniosek
REKLAMA
REKLAMA
Próba ugodowa
Jednym ze sposobów na polubowne zakończenie sporu jest zawezwanie do próby ugodowej. Sposób ten umożliwia uniknięcie długiego i często kosztownego procesu sądowego. Zawezwanie do próby ugodowej prowadzi do przerwania biegu terminu przedawnienia spornego roszczenia.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Przerwanie terminu przedawnienia
REKLAMA
Aby złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przerwało termin przedawnienia, wniosek taki musi zostać odpowiednio sformułowany. Przerwa biegu terminu przedawnienia nie będzie dotyczyć kwoty żądania nieobjętej wnioskiem ani innych roszczeń, które we wniosku nie zostały zawarte.
Co więcej w orzecznictwie prezentowany jest pogląd, że w sytuacji, w której wnioskodawca jest przekonany o braku możliwości zawarcia ugody, wniosek o zawezwanie do próby ugodowej nie powinien wpływać na bieg terminu przedawnienia. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której po przeprowadzeniu pierwszego postępowania pojednawczego składany jest kolejny, podobny wniosek (wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 16 stycznia 2014 r., I ACa 1194/13).
Należy również wskazać, że przerwanie biegu terminu przedawnienia ma miejsce tylko wówczas, gdy wnioskodawca stawi się w sądzie osobiście.
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej
Złożenie do sądu niniejszego wniosku oraz stawiennictwo stron na wyznaczonym przez sąd posiedzeniu, pozwoli uzyskać oficjalną, sądową ochronę zawieranych z kontrahentami porozumień, a w przypadku braku ich realizacji zaistnieje uprawnienie do dochodzenia swoich roszczeń u komornika.
Jak zawrzeć ugodę przed sądem?
Konieczne elementy wniosku
We wniosku o zawezwanie do próby ugodowej należy zawrzeć:
- Miejsce i datę jego sporządzenia
- Określenie właściwego sądu
- Dane wnioskodawcy
- Dane przeciwnika
- Wartość przedmiotu sporu
- Nazwa pisma „Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie…”
- Treść wniosku:
- np.: „Wnoszę o zawezwanie do próby ugodowej ABC Sp. z o. o. w sprawie o wydanie towaru nowego, zgodnego z umową i o wyznaczenie w tym celu posiedzenia”
- uzasadnienie: W tym miejscu należy opisać całą sytuację oraz przedstawić stanowiska obu stron sporu, jeżeli są one wnioskodawcy znane. Warto również umieścić we wniosku określić dlaczego warto przeprowadzić próbę ugodową
- Własnoręczny podpis
- Załączniki – odpis wniosku, dowód opłaty, inne dokumenty.
Zawezwanie do próby ugodowej to koszt 40,00 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.