reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Rozkład ciężaru dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy

Rozkład ciężaru dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy

Ciężar dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy zasadniczo spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Czy w sprawach z zakresu prawa pracy zawsze ma zastosowanie wskazana reguła? Kiedy to na pracowniku spoczywa ciężar dowodu?

Ciężar dowodu w sprawach z zakresu prawa

Kwestię ciężaru dowodu reguluje art. 6 Kodeksu cywilnego, stwierdzając, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Zdarzają się również, że zasada ta musi zostać odwrócona. Ma to miejsce ze względu na potrzebę ochrony słabszej strony, np. pracownika będącego w sporze z pracodawcą. Biorąc powyższe pod uwagę, niezbędne jest ustalenie, w jaki sposób przepis ten jest stosowany w praktyce.

Uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne

W sprawach dotyczących uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenia do pracy bądź odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę, ciężar dowodu spoczywa na obu stronach postępowania. Zgodnie z Sądem Najwyższym ciężar udowodnienia zasadności przyczyny stanowiącej podstawę wypowiedzenia obciąża pracodawcę, natomiast pracownik musi wykazać istnienie okoliczności, na które się powołał w celu wykazania, że wypowiedzenie było nieuzasadnione (wyrok SN z 8.09.1977 r., I PRN 17/77).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwolnienie dyscyplinarne

Ciężar dowodu spoczywa na obu stronach sporu również w sprawach dotyczących „zwolnienia dyscyplinarnego” t. j. rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, w których ciężar udowodnienia zasadności przyczyny wypowiedzenia również spoczywa na pracodawcy. W następujący sposób wypowiedział się o tym problemie SN w wyroku z 6.02.1997 r., I PKN 68/96.

Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Nierówne traktowanie pracowników i odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę

W niektórych przypadkach wskazanych wprost w kodeksie pracy ciężar dowodu zostaje przerzucony na pracodawcę. Tak jest przykładowo w sprawach związanych z nierównym traktowaniem pracowników oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Artykuł 183b § 1 Kodeksu pracy przerzuca ciężar dowodu na pracodawcę w razie postawienia mu uprawdopodobnionego zarzutu naruszenia nakazu równego traktowania i zakazu dyskryminacji.

W takim przypadku pracodawca musi udowodnić, że nie dyskryminował danego pracownika i kierował się obiektywnymi kryteriami od momentu jego przyjęcia do pracy, w trakcie trwania stosunku pracy, aż do jego zakończenia. Jak wspomniano powyżej zasada przerzucenia ciężaru dowodu na pracodawcę obowiązuje również w sprawach dotyczących odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Pracodawca, zgodnie z art. 116 kp ma obowiązek wykazania okoliczności uzasadniających odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Ciężar dowodu na pracowniku

Istnieją także sytuacje unormowane w Kodeksie pracy, w których ciężar dowodu został przerzucony na pracownika. Tak jest np. przy odpowiedzialności za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się, która jest odpowiedzialnością na zasadzie winy. Z art. 124 § 3 wynika bowiem, iż ciężar dowodu został w tym przypadku przerzucony na pracownika.

Wezwanie do spełnienia świadczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama