REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrosła rentowność bonów rocznych

Ministerstwo Finansów sprzedało w poniedziałek bony roczne za 400,0 mln zł. Rentowność wzrosła do 4,247 proc. z 4,150 proc. na ostatniej aukcji, a popyt wyniósł 1.233,95 mln zł - podało MF w komunikacie.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

MF obniża prognozę wzrostu PKB

Ministerstwo Finansów obniżyło prognozę wzrostu w III kwartale do 3,4 proc. z 3,7 proc. szacowanych wcześniej i spodziewa się, że w 2005 roku wzrost wyniesie nieco powyżej 3 proc.

Złoty nieznacznie w górę

Złoty umocnił się, a rentowności obligacji były stabilne na poniedziałkowym otwarciu notowań.

REKLAMA

Ulgi dla rozpoczynających inwestycje

Projekt rozporządzenia w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej został przesłany do Komisji Europejskiej w celu notyfikacji.

Mniej pieniędzy dla ofiar wypadków

Nowe limity dla OC komunikacyjnego spowodują, że ofiary takiego wypadku, jak ten pod Białymstokiem, nie mogłyby liczyć na godziwe odszkodowania.

Miliardy w zamrażarce

Podejście do prywatyzacji zasadniczo dzieli PO i PiS. Z wyjątkiem jednej kwestii: przyszłości resztówek - mniejszościowych udziałów w spółkach Skarbu Państwa. Obie partie chcą resztówki sprzedać. Tyle że nie wiedzą jak.

Inwestycje zagraniczne mogą przekroczyć 10 mld USD

Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce w 2005 roku może przekroczyć 10 mld USD wobec 7,8 mld USD w 2004 roku - poinformował na konferencji prezes PAIiIZ Andrzej Zdebski.

REKLAMA

Ostatni dzień na złożenie protestu wyborczego

Piątek jest ostatnim dniem składania do Sądu Najwyższego protestów wyborczych dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu.

Złoty na stabilnym poziomie, dług odrabia straty

Kurs złotego pozostaje na poziomie zbliżonym do otwarcia i - zdaniem analityków - powinien pozostać stabilny do końca piątkowej sesji.

Autopoprawka budżetu ma ograniczać wydatki

Autopoprawka do budżetu na 2006 rok, przygotowana przez PiS, zakłada ograniczenie deficytu budżetu do 30 mld zł, co ma nastąpić przez ograniczenie wydatków - powiedział polityk PiS Artur Zawisza.

NIK o ochronie informacji niejawnych przez urzędy

W wielu urzędach marszałkowskich i wojewódzkich dokumenty opatrzone klauzulami "poufne" i "tajne" giną albo trafiają do osób nieuprawnionych.

MF zaoferuje bony o wartości 500 mln zł

Ministerstwo Finansów zaoferuje na poniedziałkowym przetargu bony roczne o wartości 400 mln zł oraz 13-tygodniowe o wartości 100 mln zł - podał resort w komunikacie.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

WPI bez istotnej zmiany, inflacja nadal niska

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI), nie zmienia istotnie swojej wartości, co oznacza, że inflacja powinna utrzymać się na niskim poziomie - podaje badający koniunkturę BIEC.

Stopy procentowe mogą bezpiecznie spaść do 2,5-3 proc.

W opinii Kazimierza Marcinkiewicza, kandydata PiS na premiera, stopy procentowe mogą bezpiecznie spaść do 2,5-3,0 proc. z 4,5 proc. obecnie.

Złoty i obligacje nadal słabną

Kurs złotego oraz ceny obligacji spadają nadal i taka sytuacja może się utrzymać w ciągu dnia. Inwestorzy zagraniczni odwracają się od rynków wschodzących, w tym Polski.

Umowy na zmienionych zasadach

Od dzisiaj wszystkie szpitale i przychodnie zainteresowane podpisaniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych w 2006 r. mogą składać do regionalnych oddziałów funduszu swoje oferty.

Budżet trudny do realizacji

Realizacja budżetu na 2006 rok może być trudna - ocenia Rada Polityki Pieniężnej. Nie podoba jej się również pomysł, żeby środki z zagranicznych emisji długu wymieniać na rynku.

Powstanie co najmniej 1300 miejsc pracy

Obok światowego lidera branży tytoniowej Philip Morris International jeszcze dwie inne firmy amerykańskie: dostawca systemów motoryzacyjnych Johnson Control i Affiliated Computer Services, specjalizująca się w rozwiązaniach informatycznych wejdą wkrótce do Polski.

Na progu opłacalności

Wejście na rynek nowych graczy, zwłaszcza światowych gigantów, prowadzi do wojen, w których bronią są coraz niże ceny.

Złoty nadal słabnie, duża przecena na obligacjach

Dane o deficycie handlowym w USA i liczbie bezrobotnych nie miały w czwartek po południu istotnego znaczenia dla kursu złotego.

Realizacja przyszłorocznego budżetu może być trudna

Rada Polityki Pieniężnej uważa, że pomimo zbieżności prognoz inflacji i PKB w 2006 roku realizacja przyszłorocznego budżetu może być trudna.

RPP krytykuje MF

RPP skrytykowała plany zwiększenia przez MF emisji długu zagranicą i wymianę środków na rynku, gdyż obawia się, że wzmocni to kurs złotego oraz spowoduje niestabilność relacji długu do PKB.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

Obietnice tak, konkretów brak

Zmniejszenie ograniczeń dla przedsiębiorstw i redukcja liczby koncesji do minimum, tak w skrócie można przedstawić zmiany, które w prawie gospodarczym ma wprowadzić nowy rząd. Jednak w programie przedstawionym przez kandydata na przyszłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza wciąż brakuje konkretów.

Złoty słabnie, możliwe 3,9 zł/euro

Czwartkowe notowania złotego przynoszą osłabienie złotego, a rynek spodziewa się dalszej realizacji zysków. Również rynek długu jest słabszy na otwarciu.

Coraz mniej firm bankrutuje

Systematycznie maleje liczba upadłości przedsiębiorstw - w trzech pierwszych kwartałach br. było tylko 598 takich przypadków, podczas gdy przed rokiem 899. Najczęściej bankrutują firmy handlowe i budowlane.

ZUS nie przekaże środków do OFE

ZUS nie przekaże w czwartek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) środków z powodu przerwy technicznej - poinformowało biuro prasowe ZUS.

Trzeci raz po własność

Od dzisiaj użytkownicy wieczyści nieruchomości państwowych i gminnych mogą żądać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności na nowych zasadach.

Sytuacja ludności świata 2005

W 2005 r. państwa świata porozumiały się, że do 2015 r. - w ramach tzw. Projektu Milenijnego spróbują w połowie wyeliminować najcięższe przejawy nędzy na świecie: uratować życie 30 milionów dzieci i dwóch milionów matek, dokonać postępu w walce z AIDS.

KE proponuje nowe sposoby ochrony praw autorskich

Komisja Europejska chce zwiększyć internetową sprzedaż utworów muzycznych chronionych prawami autorskimi, dlatego zaproponowała zainteresowanym firmom z branży uelastycznienie systemu ochrony tych praw w całej Unii Europejskiej.

Złoty słabnie w wyniku korekty

Podczas środowych kwotowań złoty lekko się osłabił, jednak według analityków jest to jedynie efekt korekty, a nie trwała tendencja.

MF sprzedało obligacje za 1,8 mld zł

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu dziesięcioletnie obligacje DS1015 o wartości 1,8 zł - podał resort w komunikacie.

Złoty stabilny, rynek długu czeka na aukcję

Kurs złotego na środowym otwarciu znajdował się blisko poziomu wtorkowego zamknięcia. Około 9.05 za euro płacono 3,8690 zł wobec 3,87 zł we wtorek, a za dolara 3,2280 zł wobec 3,2255 zł.

Orłowski spodziewa się dalszego wzmocnienia złotego

Doradca ekonomiczny prezydenta Witold Orłowski uważa, że złoty może jeszcze się lekko umacniać pod warunkiem, że zachowana zostanie niezależność banku centralnego.

Co dziesiąty na czarno

Kilkanaście miliardów złotych straci w tym roku państwo, bo nie otrzyma podatków, cła i akcyzy z rozległej szarej strefy gospodarki.

Gospodarka ukryta przed fiskusem

Dziura w budżecie państwa jest bardzo duża. Nie podejmuje się jednak zdecydowanych działań, które ujawniałyby szarą strefę gospodarki i przyniosły dodatkowe wpływy z podatków, ceł i akcyzy.

RPP zaopiniuje budżet na przyszły rok

Rada Polityki Pieniężnej 12 października wyda opinię na temat projektu budżetu państwa na przyszły rok - poinformowało biuro prasowe NBP w komunikacie.

Złoty nie utrzymał się na ważnym poziomie

Po porannym umocnieniu kurs złotego lekko osłabił się w stosunku do dolara oraz do euro. Nie udało mu się trwale pokonać poziomu 3,86 zł za euro.

MF zapłaciło odsetki od długu

Ministerstwo Finansów zapłaciło we wrześniu 2005 roku 19,8 mln USD i 35,5 mln euro odsetek od długu zagranicznego oraz 356,5 mln USD i 556,3 mln euro kapitału - podało MF w komunikacie.

Niezależność banku centralnego wartością nadrzędną

Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego powtórzył, że niezależność banku centralnego jest wartością nadrzędną i fundamentem rozwoju kraju.

Rezygnacja z nastawienia była propozycją ekspertów NBP

Rezygnacja z nastawienia w polityce pieniężnej od 2006 roku była propozycją ekspertów NBP wyciągniętą na podstawie doświadczeń innych banków centralnych, którą przyjęła Rada Polityki Pieniężnej - poinformował szef NBP Leszek Balcerowicz.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

Nowe propozycje Barroso w sprawie budżetu

Za półtora tygodnia, 20 października, Komisja Europejska przedstawi nowe propozycje wyprowadzenia z impasu negocjacji w sprawie budżetu UE na lata 2007-13, m.in. poprzez utworzenie 7-miliardowego funduszu na walkę z negatywnymi skutkami globalizacji oraz przegląd wydatków na dopłaty rolne w 2009.

Polka zostanie dyrektorem ds. handlu w KE

Polka Ewa Synowiec zostanie nominowana w środę na stanowisko dyrektora w Departamencie ds. Handlu Komisji Europejskiej - dowiedziała się PAP z wiarygodnych źródeł w Komisji Europejskiej.

Złoty poniżej 3,86 za euro, z szansami na umocnienie

Złoty na wtorkowym otwarciu umocnił się wobec euro do poziomu poniżej 3,86, a analitycy nie wykluczają dalszego wzmocnienia, które może przyczynić się także do wzrostu cen obligacji.

Nowy rząd powinien ograniczyć wydatki

Jeśli nowy rząd będzie chciał realizować projekty wymagające sporych nakładów finansowych to jednocześnie musi wskazać gdzie nastąpi ograniczenie wydatków - uważa Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja we wrześniu zbliżona do 2 proc.

Inflacja we wrześniu będzie zbliżona do 2 proc., a w pierwszym kwartale 2006 roku przekroczy 2 proc. - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Legislacyjny dekalog na trudną kadencję

Chociaż na politycznym horyzoncie jeszcze nie widać nowego gabinetu, są już ustawy do wymiany - to efekt wyborczych propozycji POPiS-u. Policzyliśmy tylko najważniejsze. Jest ich ponad dwadzieścia, z konstytucją na czele.

REKLAMA