REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes gotowy do wynajęcia

REKLAMA

Na rynku pojawiła się nowa grupa specjalistów - menedżer do wynajęcia. Z usług fachowców korzysta coraz więcej firm - szczególnie z sektora technologicznego i sprzedażowego.
Obniżenie kosztów działania operatora sieci komórkowej, stworzenie strategii rynkowej u producenta sprzętu konsumpcyjnego oraz projekt wdrożenia CRM u operatora telekomunikacyjnego to wyzwania, przed jakimi stanął Paweł Grząbka w ciągu 2 lat w trzech firmach. Nie oznacza to, że się jego praca pracodawcom nie podobała. Wręcz przeciwnie – Paweł Grząbka jest przedstawicielem nowej grupy specjalistów na polskim rynku – menedżerów do wynajęcia.
Trudne początki

REKLAMA

Na usługi takich fachowców czeka coraz więcej firm w Polsce. Najpierw zaczęły poszukiwania korporacje zachodnie działające w naszym kraju, teraz o takim zatrudnieniu mówią także polscy pracodawcy. Pomysł interim managera (menedżera do wynajęcia) najbardziej powszechny jest w Stanach Zjednoczonych. Tam robi to powszechną karierę, ponieważ menedżerowie z łatwością się przeprowadzają i nie przywiązują się do jednej firmy. W Polsce przeszkodą jest mała mobilność i przyzwyczajenie do pracy na etat. Jednak nie dla wszystkich – coraz częściej ważniejsze jest wyzwanie i duże pieniądze.

REKLAMA

– Odczuwałem początkowo brak zaufania do mojej osoby. Przyszedłem bowiem z zewnątrz. Musiałem także szybko poznać prawdziwą sytuację firmy, a to wcale nie jest łatwe. Bez konkretnej odpowiedzialności nad pracownikami trudno mi było wyegzekwować realizację określonych zadań – zauważa Paweł Grząbka.

Tańsi o 30 proc.

W Polsce w zależności od wielkości firmy, stanowiska i długości czasu pracy stawka dla interim menedżera wynosi od 300 do 1000 euro za dzień. Tacy menedżerowie, według obliczeń specjalistów, kosztują firmę o 30 proc. taniej od zatrudnionych na klasyczną umowę. Wiąże się to z tym, że nie korzystają oni ze świadczeń dodatkowych, nie potrzebują samochodów, domów czy innych motywatorów pozafinansowych. Pracodawca nie płaci za nich ZUS ani podatku.

– Zarządy chcą bardzo często opinii kogoś niezależnego, spoza układów. Dobrze wspominam realizację takich projektów, ponieważ poszerzyłem wiedzę na temat istoty funkcjonowania gospodarki – wyjaśnia Paweł Grząbka.

Tak jak Paweł Grząbka w Polsce, w Wielkiej Brytanii pracuje na zasadzie interim nawet 1/5 menedżerów. Działają tam wyspecjalizowane wielkie firmy rekrutujące tego typu pracowników (np. Interregna – www.interregna.com). Według niedawnych badań w USA, 40 proc. kadry menedżerskiej zatrudnia się w modelu rent a manager.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przekonać opornych

W Polsce najbardziej otwarte na IM są korporacje zagraniczne. W mniejszych firmach jest inaczej.

– U nas nie jest to jeszcze praca popularna – twierdzi Andrzej Cholewiński, założyciel pierwszej w Polsce firmy specjalizującej się w interim management I.T.C. Polska (www.interimmanagement.pl)

Dodaje, że zainteresowanie

ze strony menedżerów istnieje, ale właściciele firm, zarządy przedsiębiorstw rzadko reagują pozytywnie.

Jednak do czasu. Bo jak zatrudnią, widzą efekty pracy interim
managera.

– Moi klienci na początku często odrzucają myśl o wynajęciu menedżera, ale po refleksji, że w sytuacji zmieniającego się rynku lokalnego i wielkich zmian w gospodarce światowej, właściwie żadne wyższe stanowisko menedżerskie nie daje bezwzględnej, choćby nawet 2–3-letniej gwarancji stabilności, zaczynają się przekonywać – mówi Paweł Gniazdowski, dyrektor zarządzający w firmie rekrutacyjnej DBM Polska.

Najczęściej czyszczą

REKLAMA

W Polsce najczęściej poszukiwani są menedżerowie, którzy pełnią funkcje porządkujących. Muszą zmienić procesy biznesowe, zrestrukturyzować firmę – wiąże się to często ze zwolnieniami albo wręcz ze zmianą ekipy zarządzającej. Duże korporacje zagraniczne szukają wszechstronnych menedżerów do realizacji swoich zamierzeń biznesowych w Polsce. Zatrudniani są specjaliści odpowiedzialni za procesy sprzedażowe, marketing oraz IT.

– Cała praca wiąże się z precyzyjnie zdefiniowanym zadaniem. Jeżeli trzeba wymienić członka zarządu, który ma określoną rolę do spełnienia, szybko go odnajdujemy. Taka osoba, oczywiście, o odpowiednich kompetencjach, dokonaniach i umiejętnościach przystępuje od razu do pracy. I odchodzi po jej zrobieniu – zauważa Andrzej Cholewiński.

Mimo trudnych początków, specjaliści są optymistami i twierdzą, że zapotrzebowanie na wynajmowanych menedżerów będzie rosło.

– Kategoria ta w Polsce jeszcze się nie ukształtowała, ale na pewno to się zmieni. Moi klienci otrzymują już pierwsze oferty tego typu – podkreśla Paweł Gniazdowski.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Kozyra



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA