REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes gotowy do wynajęcia

REKLAMA

Na rynku pojawiła się nowa grupa specjalistów - menedżer do wynajęcia. Z usług fachowców korzysta coraz więcej firm - szczególnie z sektora technologicznego i sprzedażowego.
Obniżenie kosztów działania operatora sieci komórkowej, stworzenie strategii rynkowej u producenta sprzętu konsumpcyjnego oraz projekt wdrożenia CRM u operatora telekomunikacyjnego to wyzwania, przed jakimi stanął Paweł Grząbka w ciągu 2 lat w trzech firmach. Nie oznacza to, że się jego praca pracodawcom nie podobała. Wręcz przeciwnie – Paweł Grząbka jest przedstawicielem nowej grupy specjalistów na polskim rynku – menedżerów do wynajęcia.
Trudne początki

REKLAMA

Na usługi takich fachowców czeka coraz więcej firm w Polsce. Najpierw zaczęły poszukiwania korporacje zachodnie działające w naszym kraju, teraz o takim zatrudnieniu mówią także polscy pracodawcy. Pomysł interim managera (menedżera do wynajęcia) najbardziej powszechny jest w Stanach Zjednoczonych. Tam robi to powszechną karierę, ponieważ menedżerowie z łatwością się przeprowadzają i nie przywiązują się do jednej firmy. W Polsce przeszkodą jest mała mobilność i przyzwyczajenie do pracy na etat. Jednak nie dla wszystkich – coraz częściej ważniejsze jest wyzwanie i duże pieniądze.

REKLAMA

– Odczuwałem początkowo brak zaufania do mojej osoby. Przyszedłem bowiem z zewnątrz. Musiałem także szybko poznać prawdziwą sytuację firmy, a to wcale nie jest łatwe. Bez konkretnej odpowiedzialności nad pracownikami trudno mi było wyegzekwować realizację określonych zadań – zauważa Paweł Grząbka.

Tańsi o 30 proc.

W Polsce w zależności od wielkości firmy, stanowiska i długości czasu pracy stawka dla interim menedżera wynosi od 300 do 1000 euro za dzień. Tacy menedżerowie, według obliczeń specjalistów, kosztują firmę o 30 proc. taniej od zatrudnionych na klasyczną umowę. Wiąże się to z tym, że nie korzystają oni ze świadczeń dodatkowych, nie potrzebują samochodów, domów czy innych motywatorów pozafinansowych. Pracodawca nie płaci za nich ZUS ani podatku.

– Zarządy chcą bardzo często opinii kogoś niezależnego, spoza układów. Dobrze wspominam realizację takich projektów, ponieważ poszerzyłem wiedzę na temat istoty funkcjonowania gospodarki – wyjaśnia Paweł Grząbka.

Tak jak Paweł Grząbka w Polsce, w Wielkiej Brytanii pracuje na zasadzie interim nawet 1/5 menedżerów. Działają tam wyspecjalizowane wielkie firmy rekrutujące tego typu pracowników (np. Interregna – www.interregna.com). Według niedawnych badań w USA, 40 proc. kadry menedżerskiej zatrudnia się w modelu rent a manager.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przekonać opornych

W Polsce najbardziej otwarte na IM są korporacje zagraniczne. W mniejszych firmach jest inaczej.

– U nas nie jest to jeszcze praca popularna – twierdzi Andrzej Cholewiński, założyciel pierwszej w Polsce firmy specjalizującej się w interim management I.T.C. Polska (www.interimmanagement.pl)

Dodaje, że zainteresowanie

ze strony menedżerów istnieje, ale właściciele firm, zarządy przedsiębiorstw rzadko reagują pozytywnie.

Jednak do czasu. Bo jak zatrudnią, widzą efekty pracy interim
managera.

– Moi klienci na początku często odrzucają myśl o wynajęciu menedżera, ale po refleksji, że w sytuacji zmieniającego się rynku lokalnego i wielkich zmian w gospodarce światowej, właściwie żadne wyższe stanowisko menedżerskie nie daje bezwzględnej, choćby nawet 2–3-letniej gwarancji stabilności, zaczynają się przekonywać – mówi Paweł Gniazdowski, dyrektor zarządzający w firmie rekrutacyjnej DBM Polska.

Najczęściej czyszczą

REKLAMA

W Polsce najczęściej poszukiwani są menedżerowie, którzy pełnią funkcje porządkujących. Muszą zmienić procesy biznesowe, zrestrukturyzować firmę – wiąże się to często ze zwolnieniami albo wręcz ze zmianą ekipy zarządzającej. Duże korporacje zagraniczne szukają wszechstronnych menedżerów do realizacji swoich zamierzeń biznesowych w Polsce. Zatrudniani są specjaliści odpowiedzialni za procesy sprzedażowe, marketing oraz IT.

– Cała praca wiąże się z precyzyjnie zdefiniowanym zadaniem. Jeżeli trzeba wymienić członka zarządu, który ma określoną rolę do spełnienia, szybko go odnajdujemy. Taka osoba, oczywiście, o odpowiednich kompetencjach, dokonaniach i umiejętnościach przystępuje od razu do pracy. I odchodzi po jej zrobieniu – zauważa Andrzej Cholewiński.

Mimo trudnych początków, specjaliści są optymistami i twierdzą, że zapotrzebowanie na wynajmowanych menedżerów będzie rosło.

– Kategoria ta w Polsce jeszcze się nie ukształtowała, ale na pewno to się zmieni. Moi klienci otrzymują już pierwsze oferty tego typu – podkreśla Paweł Gniazdowski.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Kozyra



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA