REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes gotowy do wynajęcia

REKLAMA

Na rynku pojawiła się nowa grupa specjalistów - menedżer do wynajęcia. Z usług fachowców korzysta coraz więcej firm - szczególnie z sektora technologicznego i sprzedażowego.
Obniżenie kosztów działania operatora sieci komórkowej, stworzenie strategii rynkowej u producenta sprzętu konsumpcyjnego oraz projekt wdrożenia CRM u operatora telekomunikacyjnego to wyzwania, przed jakimi stanął Paweł Grząbka w ciągu 2 lat w trzech firmach. Nie oznacza to, że się jego praca pracodawcom nie podobała. Wręcz przeciwnie – Paweł Grząbka jest przedstawicielem nowej grupy specjalistów na polskim rynku – menedżerów do wynajęcia.
Trudne początki

REKLAMA

Na usługi takich fachowców czeka coraz więcej firm w Polsce. Najpierw zaczęły poszukiwania korporacje zachodnie działające w naszym kraju, teraz o takim zatrudnieniu mówią także polscy pracodawcy. Pomysł interim managera (menedżera do wynajęcia) najbardziej powszechny jest w Stanach Zjednoczonych. Tam robi to powszechną karierę, ponieważ menedżerowie z łatwością się przeprowadzają i nie przywiązują się do jednej firmy. W Polsce przeszkodą jest mała mobilność i przyzwyczajenie do pracy na etat. Jednak nie dla wszystkich – coraz częściej ważniejsze jest wyzwanie i duże pieniądze.

REKLAMA

– Odczuwałem początkowo brak zaufania do mojej osoby. Przyszedłem bowiem z zewnątrz. Musiałem także szybko poznać prawdziwą sytuację firmy, a to wcale nie jest łatwe. Bez konkretnej odpowiedzialności nad pracownikami trudno mi było wyegzekwować realizację określonych zadań – zauważa Paweł Grząbka.

Tańsi o 30 proc.

W Polsce w zależności od wielkości firmy, stanowiska i długości czasu pracy stawka dla interim menedżera wynosi od 300 do 1000 euro za dzień. Tacy menedżerowie, według obliczeń specjalistów, kosztują firmę o 30 proc. taniej od zatrudnionych na klasyczną umowę. Wiąże się to z tym, że nie korzystają oni ze świadczeń dodatkowych, nie potrzebują samochodów, domów czy innych motywatorów pozafinansowych. Pracodawca nie płaci za nich ZUS ani podatku.

– Zarządy chcą bardzo często opinii kogoś niezależnego, spoza układów. Dobrze wspominam realizację takich projektów, ponieważ poszerzyłem wiedzę na temat istoty funkcjonowania gospodarki – wyjaśnia Paweł Grząbka.

Tak jak Paweł Grząbka w Polsce, w Wielkiej Brytanii pracuje na zasadzie interim nawet 1/5 menedżerów. Działają tam wyspecjalizowane wielkie firmy rekrutujące tego typu pracowników (np. Interregna – www.interregna.com). Według niedawnych badań w USA, 40 proc. kadry menedżerskiej zatrudnia się w modelu rent a manager.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przekonać opornych

W Polsce najbardziej otwarte na IM są korporacje zagraniczne. W mniejszych firmach jest inaczej.

– U nas nie jest to jeszcze praca popularna – twierdzi Andrzej Cholewiński, założyciel pierwszej w Polsce firmy specjalizującej się w interim management I.T.C. Polska (www.interimmanagement.pl)

Dodaje, że zainteresowanie

ze strony menedżerów istnieje, ale właściciele firm, zarządy przedsiębiorstw rzadko reagują pozytywnie.

Jednak do czasu. Bo jak zatrudnią, widzą efekty pracy interim
managera.

– Moi klienci na początku często odrzucają myśl o wynajęciu menedżera, ale po refleksji, że w sytuacji zmieniającego się rynku lokalnego i wielkich zmian w gospodarce światowej, właściwie żadne wyższe stanowisko menedżerskie nie daje bezwzględnej, choćby nawet 2–3-letniej gwarancji stabilności, zaczynają się przekonywać – mówi Paweł Gniazdowski, dyrektor zarządzający w firmie rekrutacyjnej DBM Polska.

Najczęściej czyszczą

REKLAMA

W Polsce najczęściej poszukiwani są menedżerowie, którzy pełnią funkcje porządkujących. Muszą zmienić procesy biznesowe, zrestrukturyzować firmę – wiąże się to często ze zwolnieniami albo wręcz ze zmianą ekipy zarządzającej. Duże korporacje zagraniczne szukają wszechstronnych menedżerów do realizacji swoich zamierzeń biznesowych w Polsce. Zatrudniani są specjaliści odpowiedzialni za procesy sprzedażowe, marketing oraz IT.

– Cała praca wiąże się z precyzyjnie zdefiniowanym zadaniem. Jeżeli trzeba wymienić członka zarządu, który ma określoną rolę do spełnienia, szybko go odnajdujemy. Taka osoba, oczywiście, o odpowiednich kompetencjach, dokonaniach i umiejętnościach przystępuje od razu do pracy. I odchodzi po jej zrobieniu – zauważa Andrzej Cholewiński.

Mimo trudnych początków, specjaliści są optymistami i twierdzą, że zapotrzebowanie na wynajmowanych menedżerów będzie rosło.

– Kategoria ta w Polsce jeszcze się nie ukształtowała, ale na pewno to się zmieni. Moi klienci otrzymują już pierwsze oferty tego typu – podkreśla Paweł Gniazdowski.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Kozyra



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA