REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka systemu nie naprawi

REKLAMA

Ponad 5 tys. zł dla lekarza bez specjalizacji oraz co najmniej 7,5 tys. zł dla lekarzy bardziej doświadczonych domagają się środowiska medyczne. Izby lekarskie chcą gwarancji minimalnego wynagrodzenia dla swoich członków.
Śląska Izba Lekarska proponuje ustanowienie pensji minimalnej w wysokości przynajmniej dwukrotności średniej krajowej (czyli 2 razy 2,5 tys. zł brutto). Profesor Zbigniew Religa, minister zdrowia, powiedział, że jest za podwyżką wynagrodzenia pracowników medycznych, jednak ustawowe przepisy dotyczące podwyżki wynagrodzeń dla lekarzy są, jak na razie, kwestią otwartą.
Mniej niż w Unii

Polscy medycy zarabiają kilkakrotnie mniej niż ich koledzy z innych państw Unii Europejskiej. Wprowadzenie minimalnej pensji dla lekarzy miałoby powstrzymać ich przed wyjazdami do pracy w zachodnich szpitalach i przychodniach, które oferują zdecydowanie lepsze płace oraz możliwości rozwoju zawodowego. Podobnego zdania jest także Naczelna Izba Lekarska. Proponuje ona jednak określenie wynagrodzenia zasadniczego dla lekarzy i lekarzy dentystów w wysokości 1,5 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (corocznie waloryzowanego).

Pomysł wprowadzenia minimalnej pensji dla lekarzy podoba się prof. Leszkowi Wdowiakowi z Katedry i Zakładu Zarządzania i Ekonomiki Ochrony Zdrowia Akademii Medycznej w Lublinie. Jego zdaniem, naprawę systemu ochrony zdrowia należałoby zacząć od stabilizacji sytuacji zawodowej i finansowej pracowników. Niepokojące także, według prof. Wdowiaka, są niewystarczające wynagrodzenia bardzo dobrych ekspertów z Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy odchodzą np. do firm prywatnych.

Druga ustawa 203

Natomiast Jan Czeczot z Instytutu Kardiologii podchodzi do tego pomysłu bardzo ostrożnie. Jego zdaniem powinno się dążyć do zwiększania poziomu wynagrodzeń lekarzy, chociażby dlatego, że zawód ten wymaga bardzo szczególnych umiejętności. Należy jednak pamiętać, że przy obecnym poziomie finansowania systemu ochrony zdrowia trudno sobie wyobrazić, z jakich środków te podwyżki miałyby być wypłacane. Istnieje bowiem obawa, że wprowadzając ustawowo minimalne pensje dla lekarzy, można doprowadzić do podobnej sytuacji, jak z wypłatami podwyżek dla pracowników służby zdrowia wynikającymi z tzw. ustawy 203. Jeżeli zadłużenie placówek ochrony zdrowia szacuje się na ponad 6 mld zł, a tylko 16 proc. szpitali nie jest zadłużonych, to powstaje pytanie, z jakich środków podwyżka wynagrodzeń lekarzy miałaby być finansowana.

Dyrektor Czeczot oczekuje raczej, że do przyszłych rozwiązań systemowych z zakresu ochrony zdrowia zostaną wprowadzone mechanizmy dające możliwość racjonalnego wykorzystywania tych środków, jakie są w systemie zdrowia, a niepogarszające sytuacji placówek ochrony zdrowia.

Bez nacisków

Podobnego zdania jest prof. Cezary Włodarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Twierdzi on, że nie powinno się zaczynać naprawy systemu ochrony zdrowia pod naciskiem pewnych grup zawodowych. Nie można go reformować, podejmując decyzje, które sprawiają, że będzie jeszcze bardziej niewydolny. Rozstrzygnięcie kwestii zarobków lekarzy, które są na niskim poziomie, nie może odbywać się kosztem finansów całego systemu. Jeżeli w tym roku wzrost gospodarczy planowany jest na poziomie 3,3 proc., to trudno w takiej sytuacji znaleźć dodatkowe środki na podwyżkę wynagrodzeń lekarzy.

Takie wymuszone działania, kiedy nie ma dokładnie określonego źródła ich finansowania, muszą doprowadzić do chaosu. System ochrony zdrowia odczuwa do dzisiaj konsekwencje złej ustawy 203. Profesor Włodarczyk uważa, że nowy rząd powinien kontynuować styl pracy, który zapoczątkował poprzednik ministra Zbigniewa Religi, koncentrując się przede wszystkim na uporządkowaniu systemu. Ponadto wzmocnienia wymaga kontrola nad środkami wydawanymi na świadczenia zdrowotne. Choć są one ograniczone, to w różnych dziedzinach wydaje się je w sposób bardzo rozrzutny.

Środowisko lekarskie liczy na to, że propozycja wprowadzenia minimalnej pensji dla lekarzy znajdzie się w przygotowywanym przez resort zdrowia projekcie ustawy o ustroju w ochronie zdrowia, która miałaby zastąpić obecnie obowiązującą ustawę zdrowotną.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dominika Sikora


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA