| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prywatyzacja poprzez oferty publiczne

Prywatyzacja poprzez oferty publiczne

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział w Sejmie, że rząd będzie prywatyzował spółki poprzez oferty publiczne. Spośród spółek giełdowych premier wymienił jako najważniejsze dla Skarbu Państwa PKO BP, Lotos, PKN Orlen i KGHM.

"Pozostawimy w rękach państwa najważniejsze polskie firmy" - powiedział premier w expose. Chodzi o Lasy Państwowe, TVP, Polskie Radio, Pocztę Polską, PKO BP, Lotos, PKN Orlen, KGHM i BOT.Premier dodał, że są to przykłady firm, które pozostaną w gestii Skarbu Państwa."Będziemy te firmy rozwijać tworząc polską markę i polski kapitalizm" - dodał premier.Rząd ma dokonać zmian w zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa i w polityce prywatyzacyjnej: "To sfery wymagające radykalnego uporządkowania. Preferowaną formą prywatyzacji będzie oferta publiczna". "Sprzyjać to będzie nie tylko rozwojowi Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i polskiego rynku kapitałowego", ale również "umożliwi także inwestowanie w prywatyzowane przedsiębiorstwa Otwartym Funduszom Emerytalnym".Według premiera "wpływy z tytułu prywatyzacji nie mogą z roku na rok przepadać w budżetowej czarnej dziurze (...) powinny być przeznaczane na modernizację, restrukturyzację i rozwój".Zdaniem premiera, należy "urzeczywistniać zasadę, że prywatyzacja to nie tylko sprzedaż, lecz także różnego rodzaju dodatkowe zobowiązania nowych właścicieli". W ocenie premiera, istotnym problemem rozwoju Polski jest stan infrastruktury."Musimy nadrobić wieloletnie zapóźnienia w tym zakresie" - powiedział."Mój rząd doprowadzi do budowy płatnych dróg ekspresowych i autostrad, niezbędnych dla aktywizacji i równomiernego rozwoju poszczególnych regionów Polski" - zapowiedział.W tym celu wykorzystane zostaną środki UE i finansowanie budżetowe: "inwestycje dotyczyć muszą także rozwoju infrastruktury kolejowej". Aby budować drogi, szlaki kolejowe, lotniska i domy muszą zostać dokonane zmiany w planowaniu przestrzennym.Według niego, "obecnie obowiązująca ustawa jest powszechnie krytykowana za uciążliwości, jakie wprowadziła w procesie inwestycyjnym".

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »