reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prywatyzacja poprzez oferty publiczne

Prywatyzacja poprzez oferty publiczne

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział w Sejmie, że rząd będzie prywatyzował spółki poprzez oferty publiczne. Spośród spółek giełdowych premier wymienił jako najważniejsze dla Skarbu Państwa PKO BP, Lotos, PKN Orlen i KGHM.

"Pozostawimy w rękach państwa najważniejsze polskie firmy" - powiedział premier w expose. Chodzi o Lasy Państwowe, TVP, Polskie Radio, Pocztę Polską, PKO BP, Lotos, PKN Orlen, KGHM i BOT.Premier dodał, że są to przykłady firm, które pozostaną w gestii Skarbu Państwa."Będziemy te firmy rozwijać tworząc polską markę i polski kapitalizm" - dodał premier.Rząd ma dokonać zmian w zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa i w polityce prywatyzacyjnej: "To sfery wymagające radykalnego uporządkowania. Preferowaną formą prywatyzacji będzie oferta publiczna". "Sprzyjać to będzie nie tylko rozwojowi Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i polskiego rynku kapitałowego", ale również "umożliwi także inwestowanie w prywatyzowane przedsiębiorstwa Otwartym Funduszom Emerytalnym".Według premiera "wpływy z tytułu prywatyzacji nie mogą z roku na rok przepadać w budżetowej czarnej dziurze (...) powinny być przeznaczane na modernizację, restrukturyzację i rozwój".Zdaniem premiera, należy "urzeczywistniać zasadę, że prywatyzacja to nie tylko sprzedaż, lecz także różnego rodzaju dodatkowe zobowiązania nowych właścicieli". W ocenie premiera, istotnym problemem rozwoju Polski jest stan infrastruktury."Musimy nadrobić wieloletnie zapóźnienia w tym zakresie" - powiedział."Mój rząd doprowadzi do budowy płatnych dróg ekspresowych i autostrad, niezbędnych dla aktywizacji i równomiernego rozwoju poszczególnych regionów Polski" - zapowiedział.W tym celu wykorzystane zostaną środki UE i finansowanie budżetowe: "inwestycje dotyczyć muszą także rozwoju infrastruktury kolejowej". Aby budować drogi, szlaki kolejowe, lotniska i domy muszą zostać dokonane zmiany w planowaniu przestrzennym.Według niego, "obecnie obowiązująca ustawa jest powszechnie krytykowana za uciążliwości, jakie wprowadziła w procesie inwestycyjnym".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama