REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obietnice PiS spełniło już SLD

REKLAMA

Programowi rządu w sprawie ułatwienia działalności gospodarczej można tylko przyklasnąć. Jest tak dobry, że większość zawartych w nim postulatów już została spełniona.
Punkt piąty programu rządu Kazimierza Marcinkiewicza brzmi dumnie: "likwidacja barier ograniczających działalność gospodarczą". Żeby go osiągnąć, rząd proponuje "instrumenty i inicjatywy". Program zawiera m.in. postulat, by przedsiębiorca nie ubiegał się o zezwolenie, lecz przysyłał proste oświadczenie, że spełnia odpowiednie do wydania zezwolenia warunki. Ale w obowiązującej od niemal roku ustawie o swobodzie działalności gospodarczej taki przepis już jest.
Rząd obiecuje dalej "załatwienie w jednym miejscu wszystkich formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej". To ogromne ułatwienie - zamiast kolędować z urzędu gminy do ZUS, potem do urzędu skarbowego, a potem jeszcze do urzędu statystycznego kandydat na przedsiębiorcę mógłby pójść tylko do urzędu gminy, a ten załatwi resztę formalności. Problem w tym, że przepis, który na to pozwala, także już się w ustawie znajduje. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.
To nie koniec. Następny punkt programu to "likwidacja opłat dla przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność". Opłata ta nie jest specjalnie wygórowana - wynosi 100 zł, ale gminy już dziś mogą ją obniżać, jeśli zechcą - to nawet do zera.
Żeby wiedzieć, czego potrzeba przedsiębiorcom, trzeba ich zapytać. W tym celu wprowadzony będzie obowiązek "stałego monitorowania przez Ministerstwo Gospodarki warunków prowadzenia działalności przez małe i średnie przedsiębiorstwa". Czyżby autorzy rządowego programu nie czytali zawierających dokładnie te właśnie informacje corocznych "Raportów o przedsiębiorczości w Polsce" wydawanych przez Ministerstwo Gospodarki?
Najbardziej wymowny jest jednak fragment dotyczący podatku VAT. PiS obiecuje "podniesienie progu, powyżej którego przedsiębiorca staje się płatnikiem VAT do poziomu wymaganego przez UE (800 tys. euro)". Gdyby tylko autorom programu zachciało się zajrzeć do unijnych przepisów! Znaleźliby w VI Dyrektywie dotyczącej podatku VAT przepis, który mówi, że ten podatek muszą płacić firmy o przychodach powyżej 5 tys. euro rocznie. Polska wynegocjowała sobie jego podwyższenie do 10 tys. euro. W Wielkiej Brytanii, która wywalczyła najwyższy próg, wynosi on 55 tys. funtów, czyli ok. 81 tys. euro.
Skąd autorzy programu wzięli owe 800 tys. euro? - Na pewno nie z unijnych przepisów - mówi Mirosław Barszcz z kancelarii prawnej Baker & McKenzie. - Nie ma szans, żeby Polska wynegocjowała taki pułap.
Były minister gospodarki Jacek Piechota się cieszy, że PiS stworzył program ułatwienia działalności gospodarczej po części z opracowanych przez niego i dawno uchwalonych przepisów. - To świadczy bardzo dobrze o intencjach, trochę gorzej o kompetencjach - śmieje się.

Rafał Zasuń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA