Pieniądze i doradztwo dla starterów
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu ciekawą inicjatywę wsparcia dla osób rozpoczynających prowadzenie własnej firmy uruchomiło Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Handlu i Usług w Bydgoszczy. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż pół roku, mogą skorzystać z usług „Indywidualnego Opiekuna”. W ten sposób młody przedsiębiorca może umówić się na indywidualne konsultacje z tzw. opiekunem, który posiada specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny prawa. – Zgłaszają się do nas np. przedsiębiorcy, którzy tydzień temu zarejestrowali działalność i zastanawiają się, jaką formę opodatkowania wybrać. Opiekun w takim przypadku może nauczyć ich, jak prowadzić książkę przychodów i rozchodów, jak poprawnie wypełnić formularz PIT czy ZUS itd. – mówi Patrycja Michalska, która zajmuje się projektem. Opiekunowie dyżurują i udzielają pomocy nie tylko w Bydgoszczy, ale w innych miastach. Dwa terenowe biura funkcjonują również w Inowrocławiu i Żninie. Informacji na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej coraz powszechniej udzielają również powiatowe urzędy pracy. Można tam otrzymać dokładne informacje dotyczące m.in. procedury zakładania firmy oraz adresy instytucji wspierających młodych przedsiębiorców w regionie.
Szeroką pomoc dla osób, które właśnie założyły własną firmę, oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – W całej Polsce działa obecnie ok. 160 punktów konsultacyjnych, gdzie można uzyskać bezpłatne informacje na temat możliwości dofinansowania projektów ze środków unijnych, zagadnień podatkowych i zasad prowadzenia biznesu – mówi Monika Karwat z PARP.
Przedsiębiorcy mogą również korzystać z pomocy tzw. lokalnych okienek przedsiębiorczości, których w Polsce działa ok. 500, głównie przy urzędach gminnych. Lista okienek, a także punktów konsultacyjnych znajduje się na stronach internetowych PARP (www.parp.gov.pl).
Inicjatywą, która robi ostatnio furorę wśród studentów i absolwentów wyższych uczelni, są akademickie inkubatory przedsiębiorczości, których działa obecnie kilkanaście, m.in. w Warszawie, Częstochowie, Toruniu i Poznaniu. Projekt AIP dofinansowywany jest ze środków Ministerstwa Gospodarki i Pracy, PARP oraz Narodowego Banku Polskiego.
Z pomocy mogą skorzystać młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Działamy przy uczelni – mówi Piotr Piotrowski, wicedyrektor AIP w Poznaniu. – Osoba, która do nas przychodzi, staje się częścią naszej fundacji. Nie musi rejestrować własnej działalności, gdyż może prowadzić biznes, korzystając z naszego NIP-u i adresu. Może korzystać również z usług naszego biura księgowego, które poprowadzi za nią wszelkie rozliczenia. Dodatkowo oferujemy również usługi biura prawnego, szkolenia i indywidualne konsultacje oraz promocje przedsięwzięć – mówi P. Piotrowski.
Uczestnictwo w inkubatorze jest odpłatne. Koszt uzależniony jest od czasu przebywania w AIP i waha się od 50 do 150 zł. Wsparcie dla rozpoczynających biznes oferują również niektóre regionalne izby gospodarcze. Ich pomoc skupia się jednak głównie na szkoleniach.
Dzięki funduszom strukturalnym młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać również z wsparcia finansowego dla swojego biznesu. W części województw, m.in. na Mazowszu, nadal realizowany jest program „Promocja przedsiębiorczości” (ZPORR, Działanie 2.5), w ramach którego osoby, które chcą otworzyć własny biznes, mogą ubiegać się o wsparcie – szkoleniowe i finansowe. W ten sposób przedsiębiorca może otrzymać wsparcie pomostowe w wysokości 700 zł miesięcznie przez okres 6 miesięcy, które może być przeznaczone na pokrycie wszelkich obciążeń (np. składki ZUS) związanych z funkcjonowaniem firmy. Możliwe jest również otrzymanie jednorazowej dotacji na zakup drobnego sprzętu i wyposażenia służącego rozwojowi firmy, w wysokości do 5 tys. euro.
Tomasz Pietryga
REKLAMA
REKLAMA