REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze i doradztwo dla starterów

REKLAMA

Osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą mogą liczyć na coraz szerszą pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu.
W Bydgoszczy uruchomiona została inicjatywa „Indywidualnego opiekuna”, na wyższych uczelniach prężnie działają akademickie inkubatory przedsiębiorczości, wsparcie finansowe oferuje również Unia Europejska. To wszystko sprawia, że rozpoczęcie własnego biznesu stało się o wiele prostsze.

W ubiegłym tygodniu ciekawą inicjatywę wsparcia dla osób rozpoczynających prowadzenie własnej firmy uruchomiło Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Handlu i Usług w Bydgoszczy. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż pół roku, mogą skorzystać z usług „Indywidualnego Opiekuna”. W ten sposób młody przedsiębiorca może umówić się na indywidualne konsultacje z tzw. opiekunem, który posiada specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny prawa. – Zgłaszają się do nas np. przedsiębiorcy, którzy tydzień temu zarejestrowali działalność i zastanawiają się, jaką formę opodatkowania wybrać. Opiekun w takim przypadku może nauczyć ich, jak prowadzić książkę przychodów i rozchodów, jak poprawnie wypełnić formularz PIT czy ZUS itd. – mówi Patrycja Michalska, która zajmuje się projektem. Opiekunowie dyżurują i udzielają pomocy nie tylko w Bydgoszczy, ale w innych miastach. Dwa terenowe biura funkcjonują również w Inowrocławiu i Żninie. Informacji na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej coraz powszechniej udzielają również powiatowe urzędy pracy. Można tam otrzymać dokładne informacje dotyczące m.in. procedury zakładania firmy oraz adresy instytucji wspierających młodych przedsiębiorców w regionie.

Szeroką pomoc dla osób, które właśnie założyły własną firmę, oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – W całej Polsce działa obecnie ok. 160 punktów konsultacyjnych, gdzie można uzyskać bezpłatne informacje na temat możliwości dofinansowania projektów ze środków unijnych, zagadnień podatkowych i zasad prowadzenia biznesu – mówi Monika Karwat z PARP.

Przedsiębiorcy mogą również korzystać z pomocy tzw. lokalnych okienek przedsiębiorczości, których w Polsce działa ok. 500, głównie przy urzędach gminnych. Lista okienek, a także punktów konsultacyjnych znajduje się na stronach internetowych PARP (www.parp.gov.pl).

Inicjatywą, która robi ostatnio furorę wśród studentów i absolwentów wyższych uczelni, są akademickie inkubatory przedsiębiorczości, których działa obecnie kilkanaście, m.in. w Warszawie, Częstochowie, Toruniu i Poznaniu. Projekt AIP dofinansowywany jest ze środków Ministerstwa Gospodarki i Pracy, PARP oraz Narodowego Banku Polskiego.

Z pomocy mogą skorzystać młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Działamy przy uczelni – mówi Piotr Piotrowski, wicedyrektor AIP w Poznaniu. – Osoba, która do nas przychodzi, staje się częścią naszej fundacji. Nie musi rejestrować własnej działalności, gdyż może prowadzić biznes, korzystając z naszego NIP-u i adresu. Może korzystać również z usług naszego biura księgowego, które poprowadzi za nią wszelkie rozliczenia. Dodatkowo oferujemy również usługi biura prawnego, szkolenia i indywidualne konsultacje oraz promocje przedsięwzięć – mówi P. Piotrowski.

Uczestnictwo w inkubatorze jest odpłatne. Koszt uzależniony jest od czasu przebywania w AIP i waha się od 50 do 150 zł. Wsparcie dla rozpoczynających biznes oferują również niektóre regionalne izby gospodarcze. Ich pomoc skupia się jednak głównie na szkoleniach.

Dzięki funduszom strukturalnym młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać również z wsparcia finansowego dla swojego biznesu. W części województw, m.in. na Mazowszu, nadal realizowany jest program „Promocja przedsiębiorczości” (ZPORR, Działanie 2.5), w ramach którego osoby, które chcą otworzyć własny biznes, mogą ubiegać się o wsparcie – szkoleniowe i finansowe. W ten sposób przedsiębiorca może otrzymać wsparcie pomostowe w wysokości 700 zł miesięcznie przez okres 6 miesięcy, które może być przeznaczone na pokrycie wszelkich obciążeń (np. składki ZUS) związanych z funkcjonowaniem firmy. Możliwe jest również otrzymanie jednorazowej dotacji na zakup drobnego sprzętu i wyposażenia służącego rozwojowi firmy, w wysokości do 5 tys. euro.
Gdzie po pomoc dla rozpoczynających biznes
akademickie inkubatory przedsiębiorczości – pomoc merytoryczna i techniczna dla studentów i absolwentów wyższych uczelni
powiatowe urzędy pracy – pierwsze informacje na temat zakładania firmy
punkty konsultacyjne PARP – pomoc prawna oraz doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych
urzędy marszałkowskie – udzielają dotacji w ramach programu „Promocja przedsiębiorczości” (Działanie 2.5, ZPORR)
inicjatywy regionalnych organizacji branżowych i izb gospodarczych – głównie szkolenia i promocja
urzędy gminy – tzw. lokalne okienka przedsiębiorczości, pomoc merytoryczna związana z zakładaniem biznesu.

Tomasz Pietryga


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA