Droga opieszałość
REKLAMA
Przepisy unijne np. wydłużają okresy ochronne na sprzedawane przez nie leki innowacyjne. Z braku takich regulacji w Polsce ich odpowiedniki szybciej będzie mógł produkować przemysł krajowy.
REKLAMA
Sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a ten może ukarać nas sankcjami finansowymi. To nie wszystko.
REKLAMA
– Na podstawie orzecznictwa ETS podmiot z danego kraju, który doznał szkody majątkowej w związku z bezczynnością legislacyjną innego państwa, może wszcząć sprawę sądową o odszkodowanie – mówi mecenas Ewa Rutkowska z Kancelarii Lovells.
Na razie zachodnie firmy nie zapowiadają oficjalnie możliwości wykorzystania tego środka. – Są to decyzje strategiczne każdego z koncernów i muszą być dobrze przemyślane. Mamy jednak świadomość środków prawnych, jakimi dysponujemy – mówi Agata Zalewska, prawnik Stowarzyszenia Firm Farmaceutycznych w Polsce, które skupia 44 zagraniczne koncerny.
FRANCJA (2005 r.) – okresowa kara 58 mln euro za każde pół roku do czasu zrealizowania postanowienia wyroku z 11 czerwca 1991 r. oraz kara zryczałtowana 20 mln euro za poważne i uporczywe naruszanie prawa unijnego w dziedzinie rybołówstwa.
HISZPANIA (2003 r.) – kara okresowa 34 tys. euro dziennie za naruszenie dyrektywy o jakości wód kąpieliskowych.
GRECJA (2000 r.) – kara okresowa 20 tys. euro dziennie (łącznie 5,4 mln euro) za nieprawidłowości przy składowaniu śmieci na Krecie.
REKLAMA
REKLAMA