REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca cztery razy tańsza

REKLAMA

Koszty pracy w Polsce są ponad cztery razy niższe niż w starej Unii Europejskiej. Niskimi płacami jesteśmy rozgoryczeni, ale jest to także nasz atut, który przyciąga inwestycje zagraniczne z nowymi miejscami pracy.
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku godzina przepracowana przez jednego zatrudnionego kosztowała pracodawcę średnio 22,22 zł, czyli 4,92 euro (uwzględniając wynagrodzenie zasadnicze, łącznie z zaliczkami na podatek dochodowy, składki emerytalne, rentowe, chorobowe oraz m.in. składki na Fundusz Pracy, wydatki związane z bhp i podnoszeniem kwalifikacji pracownika). W tym roku koszty pracy wzrosły, ale nieznacznie, ponieważ przeciętny wzrost płac był mały.

REKLAMA

Jesteśmy bardzo sfrustrowani, gdy porównujemy nasze zarobki z wynagrodzeniami w starych krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza że pracujemy dłużej niż w bogatej Piętnastce. Zapominamy jednak o tym, że nasza praca jest tańsza, bo jesteśmy mniej wydajni z powodu zapóźnienia gospodarczego odziedziczonego po PRL. W rezultacie wypracowywany przez nas dochód narodowy liczony na mieszkańca kraju jest ponaddwukrotnie mniejszy niż we Wspólnocie.

REKLAMA

– Jeśli porównamy nasze koszty pracy z efektywnością pracowników, to się okazuje, że nie są one rewelacyjnie niskie, choć średnio mniejsze niż w starych krajach Unii Europejskiej – mówi profesor Urszula Sztandar-Sztanderska, z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podkreśla jednak, że jest to nasz atut, który przyciąga zagranicznych inwestorów szukających obniżki kosztów poza swoimi krajami. Dotyczy to zarówno firm produkcyjnych, jak i usługowych.

– Nawet jeśli koszty pracy w Polsce nie są przeciętnie bardzo wysokie, to w wielu przypadkach są za wysokie, żeby powstawały nowe miejsca pracy w takiej liczbie, która jest konieczna, aby ograniczyć bezrobocie – ocenia profesor Marek Góra, ze Szkoły Głównej Handlowej.

Nie oznacza to, że będziemy zawsze skazani na niskie zarobki, choć szybko nie da się tego zmienić. Dopóki będziemy mieli dramatycznie wysokie bezrobocie, przedsiębiorstwa będą wstrzymywać się ze znaczniejszymi podwyżkami wynagrodzeń. A gdy uporamy się z tym problemem, znaczne podwyżki płac będą możliwe tylko wówczas, gdy będziemy mieli stabilne, wysokie tempo wzrostu gospodarczego.


Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA