REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne jeszcze nie teraz

REKLAMA

Prawnicy, ochroniarze i detektywi nie będą musieli 1 stycznia nadchodzącego roku instalować kas fiskalnych, jak wcześniej planowało Ministerstwo Finansów.
Przedstawiciele tych zawodów prawdopodobnie zaczną posługiwać się kasami dopiero od 1 kwietnia, chyba że resort finansów zmieni zdanie.

Obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych wynika z art. 111 ustawy o VAT. Nakazuje on rejestrację obrotu oraz należnego VAT przez wszystkich podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Wprowadza też restrykcje.

REKLAMA

Podatnicy, którzy nie zainstalują kasy, mimo ciążącego na nich obowiązku, tracą prawo do odliczenia części podatku naliczonego. Z kolei ci, którzy już kasy mają, ale nie mogą ich używać np. z przyczyn technicznych – w ogóle nie powinni prowadzić sprzedaży.

Przedłużone zwolnienie

Zazwyczaj w grudniu minister finansów wydaje rozporządzenie zwalniające poszczególne zawody z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Gdyby rozporządzenia nie wydał, praktycznie wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż osobom fizycznym musieliby z dnia na dzień założyć kasy.

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć niektórym grupom zawodowym zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Na razie tylko na pierwszy kwartał 2006 r.

REKLAMA

Najwięcej emocji budzi załącznik do rozporządzenia. Zamieszczona w nim lista usług, których nie dotyczą kasy, systematycznie się kurczy – co roku znika z niej kolejna grupa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu finansów, od 1 stycznia 2006 r. kasy powinny pojawić się m.in. u prawników, ochroniarzy, architektów. Resort finansów postanowił jednak przedłużyć o kwartał obowiązujące rozporządzenie i wynikające z niego zwolnienia. Na razie jest ono na etapie uzgodnień międzyresortowych.

– Chcielibyśmy uniknąć dyskusji na ten temat pod koniec roku – poinformował „GP” wiceminister finansów Jarosław Neneman. Oznacza to, że szefowa resortu Teresa Lubińska będzie miała więcej czasu na zastanowienie się, komu zwolnienie zabrać, a komu je przedłużyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Emocje wracają co roku

Zwykle nałożeniu obowiązku stosowania kas fiskalnych towarzyszą emocje, a czasami nawet protesty społeczne. Tak było w przypadku taksówkarzy. Po każdej zapowiedzi ministra, że taksówkarze powinni kupować kasy fiskalne, w Warszawie dochodziło do wielkich, paraliżujących miasto manifestacji przewoźników.

REKLAMA

W efekcie rozporządzenie likwidujące zwolnienie dla tej grupy zawodowej przekładano kilka razy. Powtarzają się zarzuty, że resort finansów ulega lobby producentów kas fiskalnych. Niezrozumiałe jest też, dlaczego kasy muszą stosować najczęściej drobni przedsiębiorcy, a z obowiązku tego zwolnieni są np. lekarze czy prawnicy.

W dyskusję na temat kas fiskalnych aktywnie włączyła się sejmowa Komisja Finansów Publicznych poprzedniej kadencji. Dzięki jej naciskom minister finansów przedłużył do końca 2005 r. zwolnienia dla usług objętych zryczałtowanym podatkiem w formie karty podatkowej: ślusarskich, krawieckich, kominiarskich i zwalczania szkodników. Pozostały też zwolnienia dla usług w zakresie kultury, rekreacji i sportu.

Dla prawników i lekarzy

W dezyderatach kierowanych do ministra finansów komisja zażądała weryfikacji rozporządzenia z grudnia ubiegłego roku, które zlikwidowało zwolnienie np. dla fryzjerów. Według posłów, w pierwszej kolejności kasy fiskalne powinny być wprowadzane w usługach ochrony zdrowia i prawniczych oraz w grach losowych i zakładach wzajemnych. Z danych MF wynika, że wartość usług prawniczych (notariuszy, adwokatów, radców prawnych) świadczonych dla osób fizycznych wynosi około 3,4 mld zł rocznie. Koszt usług medycznych w 2003 r. osiągnął 26 mld zł.

W odpowiedzi resort finansów przedstawił harmonogram wprowadzania kas w latach 2006–2007. Najpierw ze zwolnieniami mają pożegnać się prawnicy, a potem medycy.

Obowiązek rejestracji za pomocą kas może dotyczyć zaledwie ok. 2 proc. obrotów w służbie zdrowia, gdyż na tyle szacuje się odsetek odpłatnych świadczeń na rzecz osób fizycznych. Nie ma natomiast możliwości elektronicznej ewidencji w usługach związanych z grami losowymi, ponieważ nie przewiduje tego ustawa o VAT.

Na razie nie wiadomo, czy minister Lubińska będzie realizować opracowany przez jej poprzedników harmonogram, czy też obowiązujące obecnie zwolnienie przetrwa po 1 kwietnia 2006 r.

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych

Od 2006 r. kasy powinni zainstalować podatnicy wykonujący:

• usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe
• usługi architektoniczne i inżynierskie w zakresie rzeczoznawstwa
• usługi detektywistyczne i ochroniarskie
• usługi w zakresie badań i analiz technicznych
• rekrutację pracowników
• usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem

Od 2007 r. kasy powinni zainstalować podatnicy wykonujący:

• usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej
• usługi związane z poprawą kondycji.

Niektóre usługi korzystające ze zwolnienia:

• przewóz pasażerski z wykorzystaniem ludzkiej lub zwierzęcej siły pociągowej (riksze, dorożki), usługi telekomunikacyjne, pocztowe i kurierskie, pośrednictwa finansowego,
• sprzedaż energii elektrycznej, gazu, biletów lotniczych.

 Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA