REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne jeszcze nie teraz

REKLAMA

Prawnicy, ochroniarze i detektywi nie będą musieli 1 stycznia nadchodzącego roku instalować kas fiskalnych, jak wcześniej planowało Ministerstwo Finansów.
Przedstawiciele tych zawodów prawdopodobnie zaczną posługiwać się kasami dopiero od 1 kwietnia, chyba że resort finansów zmieni zdanie.

Obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych wynika z art. 111 ustawy o VAT. Nakazuje on rejestrację obrotu oraz należnego VAT przez wszystkich podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Wprowadza też restrykcje.

REKLAMA

Podatnicy, którzy nie zainstalują kasy, mimo ciążącego na nich obowiązku, tracą prawo do odliczenia części podatku naliczonego. Z kolei ci, którzy już kasy mają, ale nie mogą ich używać np. z przyczyn technicznych – w ogóle nie powinni prowadzić sprzedaży.

Przedłużone zwolnienie

Zazwyczaj w grudniu minister finansów wydaje rozporządzenie zwalniające poszczególne zawody z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Gdyby rozporządzenia nie wydał, praktycznie wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż osobom fizycznym musieliby z dnia na dzień założyć kasy.

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć niektórym grupom zawodowym zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Na razie tylko na pierwszy kwartał 2006 r.

REKLAMA

Najwięcej emocji budzi załącznik do rozporządzenia. Zamieszczona w nim lista usług, których nie dotyczą kasy, systematycznie się kurczy – co roku znika z niej kolejna grupa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu finansów, od 1 stycznia 2006 r. kasy powinny pojawić się m.in. u prawników, ochroniarzy, architektów. Resort finansów postanowił jednak przedłużyć o kwartał obowiązujące rozporządzenie i wynikające z niego zwolnienia. Na razie jest ono na etapie uzgodnień międzyresortowych.

– Chcielibyśmy uniknąć dyskusji na ten temat pod koniec roku – poinformował „GP” wiceminister finansów Jarosław Neneman. Oznacza to, że szefowa resortu Teresa Lubińska będzie miała więcej czasu na zastanowienie się, komu zwolnienie zabrać, a komu je przedłużyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Emocje wracają co roku

Zwykle nałożeniu obowiązku stosowania kas fiskalnych towarzyszą emocje, a czasami nawet protesty społeczne. Tak było w przypadku taksówkarzy. Po każdej zapowiedzi ministra, że taksówkarze powinni kupować kasy fiskalne, w Warszawie dochodziło do wielkich, paraliżujących miasto manifestacji przewoźników.

REKLAMA

W efekcie rozporządzenie likwidujące zwolnienie dla tej grupy zawodowej przekładano kilka razy. Powtarzają się zarzuty, że resort finansów ulega lobby producentów kas fiskalnych. Niezrozumiałe jest też, dlaczego kasy muszą stosować najczęściej drobni przedsiębiorcy, a z obowiązku tego zwolnieni są np. lekarze czy prawnicy.

W dyskusję na temat kas fiskalnych aktywnie włączyła się sejmowa Komisja Finansów Publicznych poprzedniej kadencji. Dzięki jej naciskom minister finansów przedłużył do końca 2005 r. zwolnienia dla usług objętych zryczałtowanym podatkiem w formie karty podatkowej: ślusarskich, krawieckich, kominiarskich i zwalczania szkodników. Pozostały też zwolnienia dla usług w zakresie kultury, rekreacji i sportu.

Dla prawników i lekarzy

W dezyderatach kierowanych do ministra finansów komisja zażądała weryfikacji rozporządzenia z grudnia ubiegłego roku, które zlikwidowało zwolnienie np. dla fryzjerów. Według posłów, w pierwszej kolejności kasy fiskalne powinny być wprowadzane w usługach ochrony zdrowia i prawniczych oraz w grach losowych i zakładach wzajemnych. Z danych MF wynika, że wartość usług prawniczych (notariuszy, adwokatów, radców prawnych) świadczonych dla osób fizycznych wynosi około 3,4 mld zł rocznie. Koszt usług medycznych w 2003 r. osiągnął 26 mld zł.

W odpowiedzi resort finansów przedstawił harmonogram wprowadzania kas w latach 2006–2007. Najpierw ze zwolnieniami mają pożegnać się prawnicy, a potem medycy.

Obowiązek rejestracji za pomocą kas może dotyczyć zaledwie ok. 2 proc. obrotów w służbie zdrowia, gdyż na tyle szacuje się odsetek odpłatnych świadczeń na rzecz osób fizycznych. Nie ma natomiast możliwości elektronicznej ewidencji w usługach związanych z grami losowymi, ponieważ nie przewiduje tego ustawa o VAT.

Na razie nie wiadomo, czy minister Lubińska będzie realizować opracowany przez jej poprzedników harmonogram, czy też obowiązujące obecnie zwolnienie przetrwa po 1 kwietnia 2006 r.

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych

Od 2006 r. kasy powinni zainstalować podatnicy wykonujący:

• usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe
• usługi architektoniczne i inżynierskie w zakresie rzeczoznawstwa
• usługi detektywistyczne i ochroniarskie
• usługi w zakresie badań i analiz technicznych
• rekrutację pracowników
• usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem

Od 2007 r. kasy powinni zainstalować podatnicy wykonujący:

• usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej
• usługi związane z poprawą kondycji.

Niektóre usługi korzystające ze zwolnienia:

• przewóz pasażerski z wykorzystaniem ludzkiej lub zwierzęcej siły pociągowej (riksze, dorożki), usługi telekomunikacyjne, pocztowe i kurierskie, pośrednictwa finansowego,
• sprzedaż energii elektrycznej, gazu, biletów lotniczych.

 Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA